Cmentarz na ulicy Lipowej w Lublinie w jesiennych kolorach...Część 1

 

Cmentarze przy ulicy Lipowej to najstarszy i najbardziej znany zespół cmentarzy we wschodniej Polsce, w skład którego wchodzą cmentarze: rzymskokatolicki, ewangelicko-augsburski, prawosławny oraz wojskowo - komunalny. 
W końcu wieku XVIII  ze względów bezpieczeństwa cmentarze miejskie, które do tej pory były przy kościołach, zaczęto przenosić lub zakładać nowe poza miejskimi murami. W 1794 powstał pierwszy lubelskie cmentarz poza murami miejskimi, zlokalizowany na terenie zwanym Rurami i cmentarz nazwano na Rurach. Cmentarz powstał przy terenie obsadzonym lipami, dlatego niegdyś nazywany był Pod Lipkami.

Mieszkańcy Lublina z początku nie akceptowali nowego miejsc pochówku, które uważano jako miejsce niegodne dla prawdziwego chrześcijanina. Grzebanie zmarłych na tym cmentarzu jest datowane na październik 1811 roku. Pierwszymi osobami pochowanymi tu byli wolnomularze. W najstarszej części cmentarza można zauważyć nagrobki bez symboli religijnych.
Cmentarz na Lipowej jest miejscem spoczynku wielu zasłużonych osób dla Lublina i kraju. Można tu zobaczyć wiele nagrobków będących cennymi dziełami sztuki rzeźbiarskiej.


✮  ✮  ✮  ✮  ✮  ✮

Pierwsze trzy prezentowane pomniki są to najstarsze groby na

cmentarzu lubelskim. Sa one skromne i wykonane w stylu klasycystycznym: urna lub amfora opasana draperiami - są to pomniki osób należących do wolnomularzy lubelskich. Następny, czwarty pomnik, tez należy do wolnomularza, ale datowany jest na lata późniejsze.


 Leon Urmowski urodzony w 1794 roku. W 1810
roku zamieszkał w Lublinie. W latach 1810-13 był uczniem Szkoły Elementarnej Artylerii i Inżynierii w Warszawie. Brał udział w kampanii rosyjskiej w 1813 roku w oddziale generała Henryka Dąbrowskiego. Został ranny w bitwie pod Lipskiem w 1813 roku. W marcu 1814 roku powrócił do Lublina. Rysownik widoków Lublina, autor ilustrowanego Almanachu Lubelskiego. Zmarł 13 grudnia 1814 roku, w wyniku przeżyć wojennych.


Tomasz Dederko (1750-1816) Sędzia Trybunału Koronnego, członek Komisji Lubelskiej. Był członkiem lubelskiej loży masońskiej i właścicielem domu przy ulicy Dolnej Panny Marii - miejsca spotkań lubelskiej palestry. Jeden z najwymowniejszych mecenasów, obdarzony siłą argumentacji i darem przekonywania.

 

Feliks Grotowski (1778-1817) żołnierz, uczestnik Insurekcji Kościuszkowskiej oraz wielu kampanii napoleońskich, pułkownik wojsk francuskich i wojsk Królestwa Kongresowego. Jako 16-letni chłopiec zgłosił się do szeregów powstańczych. Brał udział w bitwie pod Racławicami i Szczekocinami. Od 1800 roku walczył w Legii Nadduńskiej. Uczestniczył w walkach pod Philipsburgiem i Hohenlinden oraz na Elbie. W 1806 roku wstąpił do wojska francuskiego. Podczas wyprawy moskiewskiej Napoleona walczył m.in. pod Berezyną. W 1813 r. uzyskał awans na pułkownika. W „bitwie narodów” pod Lipskiem dostał się do niewoli. W wojsku Królestwa Kongresowego był dowódcą dywizji. Zmarł w Lublinie.

 

 Jan Mincel (1795-1864) kupiec pochodzenia niemieckiego. Urodził się  w Oberprechau w Czechach. Właściciel kamienicy i sklepu przy ulicy Krakowskie Przedmieście 6, gdzie mieścił się sklep galanteryjno-kolonialny. Zachowane dokumenty, w których Jan Mincel figuruje w wykazie kupców miasta z połowy XIX wieku, sugerują, że jego postać Bolesław Prus wprowadził do powieści Lalka. Zmarł w Lublinie.



Stanislaw Lingenau (1781-1867) obywatel ziemski, oficer gwardii księcia Józefa Poniatowskiego i jego osobisty adiutant. W 1775 roku otrzymuje szlachectwo i herb oraz zezwolenie na kupno majątku. W następnym roku kupuje majątek Dąbrowica. W 1835 roku odbudowuje zniszczony kościół Karmelitanek Bosych przy ulicy Staszica, do którego przenoszą się siostry Szarytki z Podwala. W zamian Stanisław Lingenau otrzymuje zabudowania dawnego szpitala i kościoła św.Wojciecha. Przeprowadza remont budynku zamieniając go na tanie mieszkania czynszowe.


Leon Albert Głowacki (1834-1907) nauczyciel, działacz narodowościowy, uczestnik Powstania Styczniowego, brat Bolesława Prusa. Urodził się w Hrubieszowie. Ukończył Wydział Historyczno-Filozoficzny Uniwersytetu Kijowskiego i pracował w szkole powszechnej w Siedlcach, a następnie w Gimnazjum Męskim Klasycznym w Kielcach. Od 1857 roku prowadził działalność w związkach niepodległościowych. Zmarł w Lublinie.
 

Hieronim Łopaciński (1860-1906) nauczyciel, językoznawca, etnograf, kolekcjoner zabytków, badacz region lubelskiego. Zgromadził bogate zbiory: księgi, druki, rękopisy, ryciny, okazy sztuki ludowej, dokumenty historyczne, które stały się podstawa biblioteki publicznej dziś jego imienia.

Klemens Junosza Szaniawski (1849-1898) urodzony w Lublinie powieściopisarz, nowelista i felietonista polski. Autor powieści z życia małych miasteczek, przedmieść warszawskich, a zwłaszcza środowisk żydowskich oraz licznych przekładów i opowiadań. Szaniawski zmarł na gruźlicę w sanatorium w Otwocku. Zgodnie z jego wola, pochowano go przy grobie matki na cmentarzu w Lublinie przy ulicy Lipowej. Pomnik na grobie Szaniawskiego wykonany został w zakładzie kamieniarsko-rzeźbiarskim Adolfa Saturnina Timmego w Lublinie, według projektu W. Krzesińskiego. Popiersie portretowe Szaniawskiego wykonał rzeźbiarz warszawski Ludwika Pyrowicz.

 
Maria Bechczyc-Rudnicka (1888-1982) pisarka, tłumaczka, krytyk literacki, autorka znanych powieści obyczajowych, nowel, jedna z organizatorek powojennego życia kulturalnego w Lublinie. Kształciła się w Petersburgu i Paryżu, w okresie międzywojennym mieszkała i pracowała w Warszawie. 
W Lublinie osiedliła się w 1944 roku, odgrywając istotną rolę w życiu kulturalnym miasta. Była m.in. prezesem oddziału Związku Literatów Polskich, kierownikiem literackim Teatru Miejskiego (ob. Teatru im. J. Osterwy), krytykiem literackim i redaktorem naczelnym „Kameny”.  Autorka wielu znanych powieści, m.in. Niezwykłe przygody zwykłego człowieka, Dziw, W retorcie życia, Nagłe zamyślenia. Zmarła w Lublinie.

Maria Antonina Ronikier (1842-1902) z domu Mierzejewska urodzona w miejscowości Hrozów na Białorusi; jej mężem był hrabia Michał Ronikier właściciela Nowosiółki na Wołyniu. Po śmierci męża w 1884 r., w latach dziewiećdziesiątych przeniosła się do Lublina poświęcając się pracy dobroczynnej. Malowała, interesowała się literaturą. Była jedną z inicjatorek wystawy przedmiotów sztuki i starożytności w Lublinie w 1901 r. Z tej okazji wydano przewodnik po Lublinie jej autorstwa, oparty na materiałach H. Łopacińskiego i S. Ostołęckiego zawierający dział informacyjny, rys historyczny miasta, opisy zabytkowych obiektów, uzupełnione licznymi fotografiami. 
Mam ten przewodnik i często zaglądam do niego.
  
Helena Krasnopolska (1860-1882)
 - aktorka, śpiewaczka, urodzona w Krakowie, córka Franciszka K. i Katarzyny z Młynkiewiczów.
Zmarła podczas pobytu krakowskiego zespołu teatralnego na występach gościnnych w Lublinie (19 IV 1882)
"Śpij cicho kwiatku wzrosły na krakowskiej ziemi
Rodzina cię zostawia pomiędzy obcem
W zawodzie dramatycznym krótko jeszcze żyłaś
A jednak uznanie wszystkich i miłość zdobyłaś
"
 

Laśkiewicz Teofil (1869-1925) inżynier technolog, współwłaściciel zakładów mechanicznych E. Plage i T. Laśkiewicz. Po ukończeniu studiów technicznych w Instytucie Technologicznym w Petersburgu osiadł w Lublinie i od 1900 roku był właścicielem zakładów mechanicznych. Zakłady posiadały własne biuro konstrukcyjne, produkowały kotły parowe, urządzenia dla gorzelni, cukrowni, browarów. Po I wojnie światowej uruchomiono dział lotniczy i budowano samoloty: wojskowe, pasażerskie, sportowe i szkolne. Samoloty, na licencji włoskiej i francuskiej, wykonywano z polskich materiałów. Jednocześnie w zakładach prowadzono remonty kotłów parowozowych oraz wytwarzano karoserie samochodowe. Zmarł w Lublinie.


Adam August Ignacy Majewski (1838-1908), adwokat, komisarz Rządu Narodowego 1863 na województwo lubelskie, zesłaniec. Studiował prawo na uniwersytecie petersburskim. Po powrocie do kraju rozpoczął pracę przy Trybunale Cywilnym w Warszawie oraz wszedł do organizacji powstańczej. W kwietniu 1863 roku został przez Rząd Narodowy skierowany do Lublina i powołany na komisarza powstania w wojewodztwie lubelskim. Tu także pracował w sądzie. Był współtwórcą poczty obywatelskiej, stanowiącej również komórkę wywiadu wojskowego.
W sierpniu 1863 roku został aresztowany i przez trzy miesiące więziony na Zamku Lubelskim. W nastepnym roku ponownie aresztowany i osadzony w Cytadeli Warszawskiej. Po wielu
miesiącach śledztwa za udział w powstaniu 1863 roku został skazany przez sąd wojenny na karę śmierci, którą zamieniono mu na 10 lat ciężkich robót na Syberii w Usol koło Irkucka. Na wygnaniu towarzyszyła mu dobrowolnie żona Elzbieta. Po zwolnieniu z katorgi i amnestii z roku 1869 Majewski osiedlił się w Krasnojarsku, gdzie założył sklep, później pracował w kopalni złota jako urzędnik. W roku 1873 za zgodą władz przeniósł się do Rosji europejskiej i zamieszkiwał w gubernii tambowskiej.
Do kraju powrócił w końcu roku 1876 i osiadł na stałe w Lublinie. W roku 1878 został adwokatem przysięgłym i otworzył kancelarię. Znany był z wyjątkowej sumienności przy opracowywaniu obron. Bezinteresownie bronił biednych pokrzywdzonych. Po założeniu w Lublinie Towarzystwa Kredytowego Miejskiego wybrano go na prezesa; godność
tę piastował do końca życia.
Zmarł w Lublinie. Z małżeństwa zawartego w 1864 roku z Elżbietą z Pawłowskich, córką Jana Pawłowskiego, właściciela Czechówki Górnej (obecnie część Lublina), kurierką powstania 1863 roku miał siedmioro
dzieci. 

Jednym z dzieci Adama i Elżbiety Majewskich był Adam Kazimierz Majewski (1867-1948)
 lekarz chirurg i działacz społeczno-polityczny, autor prac naukowych z dziedziny chirurgii. Urodzony w Usol koło Irkucka. Studia medyczne ukończył na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1894 roku pracował w szpitalu św. Wincentego á Paulo w Lublinie. W 1909 roku został aresztowany za przynależność do tajnego Narodowego Związku Robotniczego i po 8 miesiącach więzienia wydalony z granic cesarstwa na okres 3 lat. Pracował wówczas u prof. Rydygiera we Lwowie, gdzie uzyskał stopień naukowy dr medycyny. W latach 1913-43 był właścicielem prywatnej lecznicy chirurgicznej, mieszczącej się przy ul. Krakowskie Przedmieście 49 w Lublinie. W czasie II wojny światowej prowadził polityczną działalność konspiracyjną. Od jesieni 1942 do wiosny 1943 był więziony przez Niemców na Zamku i w siedzibie gestapo "Pod Zegarem". Od sierpnia do października 1945 był przetrzymywany przez Urzad Bezpieczeństwa (śledzony do końca życia).

Wnukiem Adam Augusta Ignacego Majewskiego i synem Adama Kazimierza  Majewskiego był także Adam i lekarz, który brał czynny udział w działaniach II wojny światowej. Jest on autorem kilku książek wspomnieniowych z tego okresu. Jedną z jego książek jest ''Wojna, ludzie i medycyna".

 

 
Kaplica Wiktora Zbyszewskiego (1818-1896) - doktora praw, adwokata krajowego, burmistrza Rzeszowa.
Brał udział w zrywie narodowym w 1848 we Lwowie, był w delegacji domagającej się zwiększenia praw Polaków w Galicji. W czasie powstania styczniowego był konspiracyjnym komisarzem wojennym obwodu rzeszowskiego. Był aresztowany i osadzony w więzieniu.


 
Grobowiec Rodziny Mokrskich - Tablica epitafijna poświęcona Tadeuszowi Mokrskiemu.
Po ukończeniu Szkoły Podchorążych Marynarki Wojennej podjął służbę na ORP "Burza", następnie ORP "Wicher" oraz na okręcie podwodnym ORP "Orzeł". W 1939 г. ORP "Orzeł" został internowany w Tallinie. Poporucznik Mokrski, wg spisu latarń morskich, wyrysował z pamięci mapę dna Bałtyku i cieśnin duńskich. Objął obowiązki oficera nawigacyinego, przeprowadzając bezbronny i pozbawiony przyrządów nawigacyinych okręt do Anglii. Za ten czyn, wraz z grupą oficerów, otrzymał z rąk gen, Sikorskiego Krzyż Walecznych. W 1940 r. ORP "Orzeł" zaginął z cala załogą.
Na ścianie kamienicy 3 Maja 22 w Lublinie, gdzie mieszkała matka Tadeusza Mokrskiego, znajduje się tablica pamiątkowa poświecona jej synowi.



Stanisław Magierski - z wykształcenia farmaceuta, z zamiłowania muzyk i fotograf. Jedna z czołowych postaci lubelskiego środowiska fotograficznego w okresie miedzywojennym. Współzałożyciel Towarzystwa Fotograficznego. Właściciel składu aptecznego, a także sklepu z materiałami fotograficznymi i laboratorium fotograficznego. W czasie okupacji, pod pseudonimem Jacek II byt czynnym członkiem podziemia. Od 1943. r. pełnił funkcję zastępcy dowódcy Biura Informacji i Propagandy Okręgu Lubelskiego AK. W 1944 г. wykonywał dokumentacje fotograficzną zbrodni hitlerowskich na Zamku Lubelskim. Jest autorem serii zdjęć obozu koncentracyjnego Majdanek. Autor tekstu i muzyki do partyzanckiej piosenki "Dziś do ciebie przyjść nie mogę".  Po wojnie represjonowany, więziony na Zamku.

Danuta Magierska - ukończyła Gimnazjum Wacławy Arciszowej oraz polonistykę na KUL. W latch 1935-36 Komendantka Lubelskiej Chorągwi Harcerek. W czasie okupacji działała w Szarych Szeregach, w Wojskowej Służbie Kobiet Okręgu Lubelskiego AK. Po wojnie podejmuje pracę bibliotekarki w szkole. Aresztowana 10 lipca 1952 г., skazana przez Sąd Wojskowy na 10 lat wiezienia, zwolniona w 1954 г., uniewinniona w 1956 r. i rehabilitowana. Powróciła do działalności w ZHP.

informacja znajdująca się na cmentarzu
Więcej informacji o tych dwóch niezwykłych postaciach zamieściłem we wpisie o ulicy Bernardyńskiej, przy której mieszkało małżeństwo MagierskichBernardyńska 24.
Kamienica Krakowskie Przedmieście 25 przez pewien czas była własnością Stanisława Magierskiego i mieścił się tu jego zakład fotograficzny.
 

 Adolf Saturnin Timme (1868-1901) właściciel najbardziej znanego w XIX wieku Zakładu Artystycznego Rzeźbiarsko-Kamieniarskiego w Lublinie. Był autor wielu nagrobków na cmentarzach lubelskich. Zatrudniał on często wybitnych rzeźbiarzy. Jego zakład cały czas działał w obrębie Krakowskiego Przedmieścia i był najlepiej prosperującym tego typu przedsibiorstwem w Lublinie. W cigu ośmiu lat działalności zakładu pod kierownictwem Timmego lubelskie cmentarze zapełniły si około 70 nagrobkami sygnowanymi jego nazwiskiem. Jest twórca rzeźby Chrystusa ustawionej w zwieńczeniu fasady kościoła  św. Józefa w Lublinie (karmelitów bosych).



 Piotr Ściegienny (1801-1890) ksiądz, działacz rewolucyjno-demokratyczny, twórca wolnościowego spisku tzw. związku chłopskiego, zawiązanego w latach 1842-44 wśród młodej inteligencji Kielc i Radomia oraz chłopów. Był syn chłopa i był niezłomnym orędownikiem chłopów. W swoich pismach wzywał do likwidacji wielkich własności i walki z zaborcą. Zdekonspirowany ogłosił powstanie przed czasem, które było krwawo stłumione. W 1844 roku został skazany na karę śmierci, następnie ułaskawiony i zesłany w 1846 roku na bezterminową katorgę na Sybir. W 1871 roku powrócił do kraju. Został przywrócony do stanu kapłaństwa, i pełnił stanowisko kapelana w szpitalu św. Jana Bożego. Zmarł w Lublinie i został pochowany we wspólnym grobowcu z bp. Wnorowskim, który się nim opiekował aż do śmierci.


Cmentarz na ulicy Lipowej w Lublinie w jesiennych kolorach...Część 2  


*Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN" 

*Dormitorium - strona internetowa cmentarzy przy ulicy Lipowej w Lublinie  

*Tablice informacyjne na cmentarzu

*Renata Sarzyńska-Janczak - Ukryty przekaz czy tylko "moda" - najstarsze nagrobki wolnomularskie na cmentarzu rzymskokatolickim przy ulicy Lipowej w Lublinie, Wiadomości Konserwatorskie, 2021