Secesja lubelska - ulica 3 Maja (i inne ulice Lublina)
3 Maja - kolejna ulica w Lublinie z pięknymi stylowymi secesyjnymi kamienicami. Ulica ta do 1916 roku nazwała się Czechowska.
Kamienica przy ulicy 3 Maja 8 - jej twórcą był architekt gubernialny Włodzimierz Sołowiew, twórca wiele kamienic o secesyjnym wystroju w Lublinie.
Kamienica 3 Maja 18 została zbudowana pod koniec XIX lub na początku XX wieku według projektu Ksawerego Drozdowskiego. W przejeździe bramnym tej kamienicy znajdują się piękne dekoracje z gałązek liściastych.
3 Maja 22 - historia zabudowań tej posesji sięga lat 60- XIX wieku, kiedy to postawiono tutaj murowaną, jednopiętrową oficynę. W 1910 roku
rozpoczęto prace nad budową murowanego, trzypiętrowego budynku
frontowego, który ukończono w 1911. Te daty widać na kartuszu znajdującym się nad głównym wejściem.
Mariana Tadeusza Mokrskiego (16.01.1915 - 08.06.1940)
Oficera nawigacyjnego PRP “Orzeł”
Bohatera i patrioty, rodowitego lublinianina
Pod ten adres do matki porucznika dotarła wiadomość,
że jej syn wraz załogą “Orła”
polegał śmiercią marynarza dnia 8 czerwca 1940 r.
w akcji bojowej przeciwko marynarce niemieckiej
zginął walcząc o niepodległość Rzeczypospolitej polskiej
źródło: internet |
Tablica poświęcona pamięci Mariana Tadeusza Mokrskiego znajduje się na ścianie Grobowca Rodziny Mokrskich na cmentarzu Lipowa w Lublinie.
✶ ✶ ✶ ✶ ✶ ✶ ✶ ✶
Inne przyklady secesjii lubelskiej
Kamienica Zamojska 23 jedna z najbardziej dekoracyjnych kamienic w Lublinie. Jest w bardzo złym stanie ale jeszcze widac jej piękno: jest ozdobiona niezwykłymi słonecznikami. Widać tu także inne elementy dekoracyjne. Mam nadzieje, ze kamienica ta zostanie odremontowana.
Krakowskie Przedmieście 24 - pierwsza wzmianka o tej kamienicy pochodzi z 1681 roku. W 1907 roku ówcześni właściciele Stefan i Zofia Radzikowscy przebudowali kamienicę według projektu Bronisława Kochanowskiego, nadając jej secesyjny wystrój. Na szczycie budynku umieszczono kartusz z datą 1907. Jest to bardzo zaniedbana kamienica.
Peowiaków 5 piękna kamienica zaprojektowana przez Bronisława Kochanowskiego. Na podwórze prowadzi ozdobna brama o ładnej dekoracji.
Aleje Racławickie 6, architekt Włodzimierz Sołowiew. Ponownie na tej kamienicy widać typowy element secesyjny, choinkę.
Narutowicza 25 powstała według projektu Bronisława Kochanowskiego, jednego z głównych twórców secesji w naszym mieście. Podobno miała piękną fasadę, ale ta została skuta po 1945 roku. Pozostały piękne balkony secesyjne, witraże na klatce schodowej i secesyjna brama dekorowana wijącymi się łodygami polnej koniczyny.