Wystawa fotografii Ansela Adamsa w Zaułku Hartwigów w Lublinie / Manzanar obóz dla Amerykanów pochodzenia japońskiego w Stanach Zjednoczonych


Zaułek Hartwigów - przez cały wrzesień 2023 wzdłuż schodów znajdowała się wystawa fotografii najsłynniejszego amerykańskiego fotografa – Ansela Adamsa.
Ansel Adams (1902-1984) najlepiej znany jest ze swoich fotografii krajobrazowych, w tym zdjęć parków narodowych; znany z czarno-białych, niezwyklych zdjęć amerykańskiego Zachodu. Jego twórczość cechowała się wielką wrażliwością na dziką przyrodę, chęcia do walki o jej zachowanie w stanie niezmienionym przez czlowieka.
 
Jedna z fotografii Ansela Adamsa, "The Tetons and the Snake River"*, została razem ze 115 innymi zdjęciami wysłana w kosmos na pokładzie sondy kosmicznej Voyager jako przesłanie dla pozaziemskich cywilizacji!  
To, że jego zdjęcia są piękne, to wiem, patrząc na fotografie z jego kalendarza na aktualny rok (niestety już ostatnie miesiące).
 *zdjecie 11 to "The Tetons and the Snake River"

W 1943 roku Ansel Adams odwiedził obóz w Kalifornii - Centrum Relokacji Wojennej w Manzanar (Manzanar War Relocation Center). Tu znajdowali się Amerykanie japońskiego pochodzenia którzy po atakach na Pearl Harbour zostali zmuszeni przez rząd amerykański do przebywania w wojennych centrach relokacji. I właśnie zdjęcia te były prezentowane wzdłuż schodów Zaułka Hartwigów.

Manzanar, amerykański ośrodek przesiedleń wojennych dla Amerykanów pochodzenia japońskiego





     ✴︎   ✴︎   ✴︎   ✴︎   ✴︎ 

Manzanar – narodowe miejsce historyczne

Wiele lat temu miałam możliwość odwiedzenia Manzanar, jednego z dziesięciu obozów, w których podczas II wojny światowej przetrzymywano Amerykanów pochodzenia japońskiego. Miejsce to położone jest w środkowej Kalifornii, w dolinie Owens, na pustyni, z ekstremalnymi warunkami klimatycznymi

 „W 1942 roku rząd Stanów Zjednoczonych nakazał ponad 110 000 mężczyzn, kobiet i dzieci opuszczenie swoich domów i przetrzymywał ich w odległych obozach o charakterze wojskowym. Dwie trzecie z nich urodziło się w Ameryce. Nikt nie został skazany za szpiegostwo lub sabotaż. Dla 10 000 z nich Manzanar będzie nowym domem”. (informacja z wystawy w Manzanar)



Na zdjęcie Anselma Adamsa widać drzewa otaczające ten pomnik, na moim już nie ma nawet krzaczka.


 
"Japończycy wyprowadzajcie się - to dzielnica białego człowieka."





"WITAJ W MANZANAR
Odkąd w 1942 roku armia amerykańska otoczyła drutem kolczastym obszar o powierzchni jednej mili kwadratowej, ludzie zastanawiali się, jak dokładnie opisać Manzanar. Podczas II wojny światowej oficjalnie nazywano go "Centrum Relokacji Wojennej", podczas gdy gazety i niektórzy miejscowi nazywali go po prostu "obozem japońskim". Prezydent Roosevelt i inni urzędnicy czasami nazywali go "obozem koncentracyjnym".
Każda osoba, na której życie wpływ miał Manzanar, ma swoją własną historię, w swoich słowach."
(informacja z wystawy w Manzanar)