Zaułek Hartwigów, Zaułek Panasa...na Starym Mieście w Lublinie

 


Zaułek Hartwigów - to bardzo urokliwe miejsce na Starym Mieście. 
Są to schody łączace ulicę Kowalską z Placem Rybnym. Latem miejsce to otoczone jest  zielenią i kwiatami. Zaułek powstał w 2004 roku, dzięki inicjatywie Ośrodka "Brama Grodzka – Teatr NN". 

Dawniej był to głęboki naturalny jar, na dnie którego znajdował się staromiejski rynsztok, odprowadzający nieczystości z Placu Rybnego. Później, w XIX wieku zamieniono go na kanał podziemny, następnie zbudowano nad nim schody w 1874 rok. W czasie wojny przebiegała tędy granica getta.

 

Zaułek ten upamiętnia jedną z najbardziej znanych lubelskich rodzin - rodzinę Hartwigów.  Po nadaniu nazwy poetka Julia Hartwig dedykowała temu miejscu esej "Radość z Zaułka":
"Kim są ci Hartwigowie, którym przypisany został piękny zaułek łączący ulicę Kowalską z placem Rybnym w Lublinie? Nazwę ulicy nosi zazwyczaj jedna osoba, wybrana i uznana za godną tego wyróżnienia. A tu mowa jakby o rodzinie..."

Poetka Julia Hartwig urodziła się w Lublinie i tu publikowała swoje pierwsze wiersze, wiele z nich poświęcając swojemu rodzinnemu miastu. Jej pierwszy wiersz "W słońce" ukazał się w 1936 roku gazetce szkolnej.
W Lublinie uczęszczała do żeńskiego gimnazjum im. Unii Lubelskiej, szkoły mieszczącej się w dawnym Gimnazjum Lubelskim. Tutaj zdała maturę w 1939 roku.

W Lublinie znajdował się zakład fotograficzny jej brata Edwarda Hartwig - znanego i cenionego fotografa, autora wielu albumów fotograficznych przedstawiających Lubelszczyznę i Lublin. Mam jeden z jego pięknych lubelskich albumów.

Wiersz "W ciemości" Julii Hartwig na schodach Zaułka Hartwigów. W czasie jednego z moich pobytów lubelskich miałam szczęście być w okresie festiwalu Miasto Poezji. Festiwal ten odbywa się co roku w Lublinie, już od 2008 roku.


 
Koleżanki - wiersz Julii Hartwig.
W czasie mojego ostatniego pobytu w Lublinie znalazłam ten niezwykły wiersz na ścianie domu tuż przy schodach tego zaułka. 
Wiersz smutny, przejmujący...
Miriam i Reginka - koleżanki z tego wiersza, to osoby które istniały, które żyły, były prawdziwe...
Miriam to Marysia Rechtszaft,  a Reginka to Rózia Rubinfajer - obie uczeszczały do żeńskie gimnazjum i liceum Unii Lubelskiej razem z Julia Hartwig.
"Tak było. To jest zapis rzeczywistości." - to jest notatka Julii Hartwig znajdująca się obok ostatnich słów tego wiersza.
 
 
W czasie mojego ostatniego pobytu w Lublinie (wrzesień 2023) idąc schodami Zaułeka Hartwigów zauważyłam, że już nie ma tu poezji Julii Hartwig. Wzdłuż schodów znajdowała się wystawa fotografii najsłynniejszego amerykańskiego fotografa – Ansela Adamsa.
W 1943 roku Ansel Adams odwiedził obóz Manzanar War Relocation Center w Kalifornii. Tu znajdowali sie Amerykanie japońskiego pochodzenia po atakach na Pearl Harbour. Zostali zmuszeni przez rząd amerykański do przebywania w wojennych centrach relokacji.
 

Na dole schodów Zaułka Hartwigów znajduje się żółta płyta chodnikowa z metalową opaską. Przypomina ona, że w tym miejscu przebiegła granica lubelskiego getta.

                ✯  ✯  ✯  ✯  ✯  ✯  ✯  ✯  ✯ 
 
Zaułek Panasa - od ulicy Podwale i kościoła św.Wojciecha schody prowadzą na Plac po Farze. Miejsce to jest nazwane Zaułkiem Panasa, profesora filologii polskiej KUL, literaturoznawcy i miłośnika Lublina.
Profesor Władysław Panas (1947-2005) zajmował się kulturą i sztuką pogranicza: interesował się prawosławiem, ikonami, tematami żydowskimi w polskiej literaturze i kulturze...
 

 
W ostatnich latach na schodach Zaułku Panasa pojawiły się dwa wiersze:
na dole jest wiersz Zbigniewa Herberta "Przesłanie Pana Cogito".
Górną część schodów wypełnia wiersz Józefa Czechowicza "Elegia uśpienia" cz.2


...Ruskie, łacińskie, żydowskie anioły
unoszą się nad Grodzką wysoko
jak dymy gorące w mroźną noc.
Ile potrzeba języków,
 aby sławie i sławić tajemnicę
w zaułku, co ciągle ucieka ?  

Fragment wiersza księdza Alfreda M.Wierzbickiego "Zaułek Władka Panasa", który został odczytany w dniu otwarcia Zaułka Władysława Panasa we wrześniu 2006 roku.

 
Powyżej schodów, po prawej stronie, tam gdzie znajdują się dzisiejsze kamienice, w XIV wieku przebiegał mur obronny.


 

Wydawnictwo"Zaułek Hartwigów - Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN, Lublin 2006

Biblioteka Teatru NN

Małgorzata Szlachetka - Urwane losy koleżanek ocalonych w słowie, Kurier Lubelski, 25.11.2016

 
Wiosna 2019
Jesien 2022