Kamieniczki na Starym Mieście w Lublinie upamiętniające poetów związanych z miastem...

 
„Żadne korzyści z wojny nie są tak wielkie, aby mogły jej szkodom dorównać

Źródło: https://quotepark.com/pl/autorzy/andrzej-frycz-modrzewski/?o=popular
Żadne korzyści z wojny nie są tak wielkie, aby mogły jej szkodom dorównać

Źródło: https://quotepark.com/pl/cytaty/438369-andrzej-frycz-modrzewski-zadne-korzysci-z-wojny-nie-sa-tak-wielkie-aby-mog/
Żadne korzyści z wojny nie są tak wielkie, aby mogły jej szkodom dorównać

Źródło: https://quotepark.com/pl/cytaty/438369-andrzej-frycz-modrzewski-zadne-korzysci-z-wojny-nie-sa-tak-wielkie-aby-mog/
„Żadne korzyści z wojny nie są tak wielkie, aby mogły jej szkodom dorównać

Źródło: https://quotepark.com/pl/autorzy/andrzej-frycz-modrzewski/?o=popular

"Żadne korzyści z wojny 
nie są tak wielkie, 
aby mogły jej szkodom dorównać"
Andrzej Frycz Modrzewski
 
"prawdziwa szlachetność 
nie zależy od urodzenia, 
ale od charakteru"
Sebastian Klonowic, 1587
 
Kamienica Klonowica, Rynek 2
W zachodniej części rynku Starego Miasta znajduje się kamienica nazwana kamienicą Klonowica.
Związana jest z życiem Sebastiana Fabiana Klonowica (1545-1602) poety, rajcy i burmistrza Lublina. Kamienicę tę otrzymał w posagu żony Agnieszki z Wiślickich.
Fasada kamienicy jest ozdobiona sgraffito, które było wykonane w 1939 roku. Front kamienicy zdobią medaliony z wizerunkami poetów związanych z Lublinem: Biernata z Lublina, Jana Kochanowskiego, Sebastiana Klonowica i Wincentego Pola.



Biernat z Lublina,  (1460/66?-1529)  – poeta, tłumacz i bajkopisarz, urodzony w Lublinie. Był on autorem pierwszej drukowanej książki w języku polskim - modlitwnik Raj duszny (1513), która była wydana w Krakowie przez drukarza Floriana Unglera.
Biernat przetłumaczył z łaciny na język polski poetyckie bajki - Żywot Ezopa-Fryga, mędrca obyczajnego i z przypowieściami jego (1522).
 

Jan Kochanowski (1530-1584) – poeta, tłumacz i dramaturg. Był nawybitniejszym poetą polskiego Renesansu. Nie był obywatelem  Lublina ale bywał w mieście dosyć często; tutaj też nagle zmarł.
 
 Wincenty Ferreriusz Jakub Pol (Pohl)  (1807-1872) – poeta, geograf, uczestnik powstania Listopadowego. Urodzony w Lublinie; i tu znajduje się Dwór Wincentego Pola, który mieści się w klasycystycznym dworku z końca XVIII wieku.
 
Sebastian Fabian Klonowic, Arcernus (Acern -klon w język łaciński) (1545-1602) – poeta, burmistrz Lublina, prawdziwy pariota miasta.
 „Lublin to miasto darami nieba darzone obficie,
Miasto i mury szczególną się cieszą Boga opieką, (…)
Miasto to godne być Boga mieszkaniem i królów siedzibą.
Ludne, bogate, znacznych już wielu mężów wydało”.
„Philtron”,1582,  

W poemacie Worek Judaszów, 1600, przedstawił zepsucie moralne władzy.
W wierszu Zwycięstwo bogów, 1587, Klonowic twierdzi, że prawdziwa szlachetność nie zależy od urodzenia, ale od charakteru.
 
Sebastian Klonowic zmarł w Lublinie, i w nieistniejacym obecnie kościele farnym pod wezwaniem św.Michała Archanioła znajdowała się tablica poświęcona jego  pamięci.
Seweryn Zenon Serpińskim* w swoim przewodniku z 1836 roku napisał:
"W tymże kościele, w nieznacznem miejscu na chórze niższym bocznym po prawej stronie, jest na ścianie niewielka z ciemno orzechowego marmuru tablica z napisem:
Sebastian Klonowicz
Doktor Filozofii, sławny poeta polski Owidiuszem Sarmackim zwany.
Urodził się w Sulmierzycach r.1551. umarł 1908 r. w 57 roku życia w największym niedostatku w szpitalu publicznym, mąż wielce pracowity, uczony i cnotliwy, był Radca Lubelskim i Sędzia Spraw żydowskich "
  
*Seweryn Zenon Sierpiński - polski prozaik, regionalista. Autor wydanego w 1839 roku szkicu historycznego Obraz miasta Lublina; opracowanie to jest uważane za jeden z najwcześniejszych przewodników po mieście. 
 
 

Po rozebraniu kościoła farnego (1846-1852)  tablica Sebastian Klonowicz została przeniesiona do katedry Lubelskiej.
 
Rynek Starego Miasta - na pierwszym planie Trybunal Koronny w Lublinie, na drugim - kamienica Klonowica.

✵  ✵  ✵  ✵  ✵  ✵  ✵  ✵  ✵  ✵

Kamienica Jana Kochanowskiego, Rynek 19 - 
Jan Kochanowskie, wybitny poeta polskiego Renesansu  (1530-84) często bywał w Lublinie będąc dworzaninem wojewody lubelskiego Jana Firleja * a  także w czasie gdy był sekretarzem króla Zygmunta Augusta.  
Obserwował hold lenny złożony przez pruskiego księcia Albrechta Hohenzollerna królowi polskiemu w Lublinie 19 lipca 1569 roku.
Jan Kochanowski także brał udział w przygotowywaniu sejmu w Lublinie, w czasie którego została zawarta unia Polsko-Litewska; co opisał w swoim utworze.

Kamienica Rynek 19 pokryta jest dekoracją sgraffito przedstawiajacą sceny z życia Jana Kochanowskiego (chociaż prawdopodobnie on sam nie miał nic wspólnego z tą kamienicą).
Sgraffito na tej kamienicy zostało wykonane w 1954 roku.
Postać Jana Kochanowskiego znajduje sie w centrum fasady kamieniczki; poeta przedstawiony jest ze zwojem papierów w prawej ręce i czapką w lewej. Poniżej znajdują sie daty życia poety 1530-1584 oraz fragment Pieśni XXIV pochodzącą z Pieśni Wtórych.      
Cytat ten znajduje się także na pomniku Jana Kochanowskiego; pomnik ten znajduje się obok  kościoła
pobrygitkowskiego w Lublinie.


*Jan Firlej, herbu Lewart (ur. 1521 w Dąbrowicy, zm. 1574 w Kocku) - marszałek wielki koronny, wojewoda krakowski, lubelski i belski, sekretarz królewski, działacz reformacji, przeciwny katolickim kandydatom na tron polski. Syn Piotra Firleja.




O mnie Moskwa i będą wiedzieć Tatarowie  
i różnego mieszkańcy świata Anglikowie
mnie Niemiec  i waleczny Hiszpan mnie poznają
którzy głęboki strumień tybrowy pijają
 
Na oknami pierwszego i drugiego piętra przedstawione są sceny z życia Jana Kochanowskiego, miejsca gdzie przebywał w czasie swojego życia:
Kraków - tu poeta spędził młodość, przedstawiony jest gdy studiuje księgi.
Padwa - tu był studentem uniwersytetu; przedstawiony jest wraz z dwoma studentami na tle bazyliki św. Antoniego.
Królewiec - miał związek z mecenatem  Albrechta Hohenzollerna.
Paryż - w latach 1555-1556 Kochanowski przebywał w Paryżu i tu jest przedstawiony  na tle katedry Notre Dame.


 
Kolejne sceny znajdują się poniżej okien pierwszego piętra:
Lublin - tu Kochanowski przedstawiony jest w czasie przechadzki po mieście.
Czarnolas - poeta odpoczywa pod słynną lipą w otoczeniu dzieci.
Warszawa - tu był sekretarzem króla Zygmunta Augusta.
Lublin - w 1584 roku poeta przyjechał do Lublina aby uczestniczyć w procesie sądowym dotyczącym zamordowania przez Turków jego szwagra. Pobyt ten zakończył się nagłą śmiercią Kochanowskiego 22 sierpnia.
 



✵  ✵  ✵  ✵  ✵  ✵  ✵  ✵  ✵  ✵

"Żadne korzyści z wojny 
nie są tak wielkie, 
aby mogły jej szkodom dorównać"
Andrzej Frycz Modrzewski

 We wschodniej części rynku lubelskiego znajduje się kamieniczka Rynek 10, wyróżniająca się bogatą dekoracją sgraffitową. Kamienica ta nie upamiętnia żadnego znanego twórcy, który byłby związany z Lublinem

Ale wśród tych pięknych dekoracji można zauważyć wizerunek Andrzeja Frycz Modrzewskiego w okrągłym medalionie. A także poniżej znajduje się fragment jego utworu O naprawie Rzeczypospolitej:

A iżby wojny wieść nigdy nie
było potrzeba - przeto pokój
najwiędziej ile będź może ze
wszystkimi ludźmi postron-
nemi ma być zachowan 
 
Andrzej Frycz Modrzewski (1503-1572)  wybitny myśliciel i pisarz polityczny okresu renesansu, humanista i teolog, nazywany "ojcem polskiej demokracji"
Najbardziej znane jego dzieło  De Republica emendanda (O naprawie Rzeczypospolitej, 1551) było czytane i chwalone w renesansowej Europie. Jego twórczość inspirowała ówczesnych inicjatorów reform ustrojowych.
Nie wiadomo czy Andrzej Frycz Modrzewski kiedykolwiek przebywał w Lublinie, ale jego wizerunek można znaleźć na obrazie Jana Matejki Unia Lubelska.

 




Fragment obrazu Jana Matejki Unia Lubelska - po prawej stronie brodata postać ubrana na czarno  to Andrzej Frycz Modrzewski, autor dzieła O naprawie Rzeczypospolitej. Andrzej Frycz Modrzewski na obrazie obejmuje postać chłopa, podkreślając w ten sposób swoją ideę o zrównania w prawach chłopstwa z mieszczaństwem i szlachtą.
 

Aktualnie w tej kamienicy znajduje się restauracja żydowska Mandragora - wcześniej przez wiele lat mieściła się ona w sąsiedniej Kamienicy Pod Lwami, Rynek 9.


Uaktualnienie - jesień 2022