Kamienica Chociszewska, Rynek 6 - piękna kamienica z ciekawą historią i właścicielami...



We wschodniej części Rynku Starego Miasta w Lublinie, na rogu ulicy Grodzkiej, stoi piękna kamienica z charakterystyczną renesansową attyką. Jest to  Kamienica Chociszewska – która jest początkiem tak zwanej  „strony Lubomelskich” rynku.
 
 
Kamienica została wybudowana w XV wieku, prawdopodobnie w wyniku połączenia dwóch gotyckich domów. 
W wieku XVI było kilku właścicieli, wśród nich:
w 1506 roku właścicielem był  kanonik i oficjał chełmski Stefan de Wilczyno; w 1534 należała do rajcy miejskiego Adama Doydzwona; 

w 1546 była własnością rodziny Chociszewskich i dlatego nazywano ja kamienicą Chociszewską

 
W I połowie XVII wieku właścicielem kamienicy był Jerzy Lamka, pisarz i ławnik lubelski, autor rozprawy O Rzeczypospolitej i wydawca najstarszego lubelskiego kalendarza z 1636 roku.
 „Był jednym z wybitniejszych przedstawicieli ówczesnego oświeconego mieszczaństwa lubelskiego. Jerzy Lemka jest autorem traktatu O ustroju Rzeczypospolitej, drobnych panegiryków, a przede wszystkim wielu przepowiedni astrologicznych i kalendarzy."*
 
W drugiej połowie XVII stulecia kamienicę kupił, wraz z sąsiadującymi z nią od ulicy Grodzkiej, dwoma innymi domami, ksiądz Wojciech/Albert Rejmiński.
"...przy ulicy Grodzkiej ...wznosiły się dwa gmachy, w owe czasy może najpiękniejsze, najokazalsze w całym grodzie, zwano te kamienice Bohowska i Borzejowska. Ksiądz Albert Rejmiński, Kanonik Sandomierski, proboszcz Gołąbski nabył je na własność wraz z kamienicą zwaną Chociszewskich No 6, w Rynku i wszystkie trzy darował na rzecz seminaryum księży świeckich, przez niego ufundowanego a zarząd zaś kamienicami i seminaryum powierzył rektorowi OO.Jezuitów." Ilustrowany Przewodnik po Lublinie, 1901, strona 200.**
W 1778 roku zakon Misjonarzy przejął zarząd nad seminarium,
W 1864 roku, po kasacie zakonów po powstaniu styczniowym, kamienica Rynek 6 i dwie kamienice na ulicy Grodzkiej przeszły na rzecz skarbu Państwa i sprzedane zostały na licytacji.




 
Kamienica Chociszewska została zniszczona w czasie działań wojennych. Budynek został odbudowany w 1954 roku i wtedy przekształcono trzecie piętro, zrekonstruowano attyke oraz ozdobiono kamienicę sgraffitową dekoracją wykonaną przez Lecha i Marię Grześkiewiczów.
Dekoracja przedstawia portrety w medalionach i elementy zdobnicze wykonane z ornamentów roślinnych oraz sceny z życia kupców miejskich. 
Na narożniku kamienicy znajduje się  herb Lublina.
 


 

 

 
*Brama Godzka - Teatr NN 
**Ilustrowany Przewodnik po Lublinie,  1901