Taras widokowy imienia Jerzego Giedroycia - malowniczy zakątek na Starym Mieście w Lublinie



Nieopodal Teatru Starego na Starym Mieście w Lublinie znajduje się - zwane niegdyś bramką - wejście do kompleksu klasztornego zakonu Dominikanów. 
 
 

Zaraz po przekroczeniu tej bramki jest mały plac z którego można zobaczyć piękny renesansowy front kościoła Dominikanów.



❊  ❊  ❊  ❊  ❊  ❊  ❊  ❊  ❊ 

Taras widokowy imienia Jerzego Giedroycia - jest to jedno z ładniejszych i urokliwych miejsc na Starym Mieście - z  widokiem na ulicę Podwale (z której prowadzą schody na ten taras) a także na dwie stare dzielnice Lublina - Bronowice i Tatary.
Po jednej stronie tego placu znajdują się budynki klasztorne Dominikan
ów, gdzie mieścił się Teatr Andersena; po drugiej stronie placu widać tyły lubelskiej archikatedry.

Jerzy Giedroyc (1906 -2000) - polski prawnik, wydawca, publicysta, polityk i działacz emigracyjny. Twórca i redaktor paryskiej"Kultury", najważniejszego czasopisma powojennej emigracji.
Senat UMCS w Lublinie ustanowił nagrodę im. Jerzego Giedroycia, która jest przyznawana od 2001 roku "za badania nad dziedzictwem paryskiej 'Kultury' lub za twórczą kontynuację przesłania Jerzego Giedroycia w dziedzinie nauki".

 
 
 

Obok budynku klasztornego dawnego Teatr Andersena jest wejście na jeden z dwóch klasztornych wridarzy (poniżej fragment tego miejsca).
Brama znajdująca się w południowm skrzydle czworoboku klasztornego jest ozdobiona płaskorzeźbami.
Górna rzeźba przedstawia symbolicznie zawarcie Unii Lubelskiej. Płaskorzeźby po obu stronach bramy są to panoplia - motywy dekoracyjne przedstawiające najczęściej elementy broni białej i uzbrojenie ochronne (tarcze, miecze, helmy...) i przedstawiane są one pionowo.



❊  ❊  ❊  ❊  ❊  ❊  ❊  ❊  ❊ 

 Taras widokowy  - widok na lubelską archikatedrę.

 



 
Ulica Podwale - wejście na taras widokowy.