Kamienica Konopniców, Rynek 12 - jedna z najładniejszych kamienic w Lublinie

 

 
Kamienica Konopniców, Rynek 12 - jest jedna z najładniejszych kamienic w Lublinie. Zdecydowanie wyróżnia się wśród innych licznych kamienic Rynku Starego Miasta błękitnym kolorem, bogatymi zdobieniami rzeźbiarskimi, efektowną attyką - jest jedyną staromiejską kamienicą pokrytą manierystycznymi rzeźbami.
 
Historia kamienicy zaczyna sie w 1512 roku - była wówczas własnością rajcy miejskiego Andrzeja Sadurki. W czasie wielkiego pożaru Lublina (1575) należała do rodziny Jana i Heleny Kretków. Podobnie jak inne kamienice  rynku Starego Miasta, została zniszczona w czasie tego pożaru. 
Córka Jana i Heleny Kretków, Katarzyna wniosła w posagu tę kamienicę Sebastianowi Konopnicy, który był rajcą i burmistrzem lubelskim a także właścicielem wielu domów i folwarków oraz podlubelskiej wsi Konopnica. 
I tak kamienica ta stając się własnością rodu Konopniców otrzymała swoją nazwę.
To Sebastian Konopnica w 1597 roku przebudował kamienicę  oraz ozdobił w stylu manierystycznym. 
 
Po Konopnicach Kamienica miała jeszcze wielu właścicieli.
 
W latach 20-tych XX wieku została wykupiona przez Stanisławę i Adama Krzyżanowskich i w rękach ich potomków pozostaje do dziś. 


 

 
Na elewacji można zobaczyć bogatą dekorację rzeźbiarską. Kamienne zdobienia są kute w wapieniu. Przeważają w nich motywy roślinne, dostrzec można bajkowe głowy smokow. Ta bogata dekoracja kamienicy wykonana była przez warsztat pińczowski,
 W medalionach na zwieńczeniach okiennych pierwszego piętra umieszczono wizerunki Sebastiana Konopnicy oraz jego żony Katarzyny. Gmerk Kretków – podkowa barkiem do góry, z krzyżem w środku i literami KK  został umieszczony na środkowym medalionie.



  

 


Według przekazów, w kamienicy zatrzymywali się niezwykli goście. W roku 1610 był tu car Wasyl Szujski, w 1703 roku przebywał w niej król szwedzki Karol XII, a w roku 1707, car Piotr Wielki.
"W tej kamienicy No 12 zatrzymywali się, kiedy przez Żółkiewskiego w niewolę wzięci na sejm do Warszawy wiezieni byli, Car Wasil Szujski, z braćmi swymi Dymitrem i Iwanem.
W 1703 r. zatrzymał się w tym domu Karol XII.
W nim także miał kwaterę Piotr Wielki 1707." (Ilustrowany Przewodnik po Lublinie, 1901, strona 197)
 
Poniżej jest fragment obrazu "Pożar miasta Lublina", który znajduje się w kościele Dominikanów. Obraz ten przedstawia  pożar Lublina, który miał miejsce w 1719 roku. Na tym małym fragmencie obrazu widać ciąg kamienic znajdujących się za ratuszem i tworzących tzw. pierzeję Konopniców. Każda z tych kamieniczek jest zakończona  renesansową attyka. Najwyższa w tym rzędzie jest kamienica Konopniców (po prawej i jeszcze za ratuszem). Pierwsza kamieniczka zaczynająca tę stronę jest to kamienica pod Lwami.
 
 
Ostatnia wiadomość o kamienicy Konopniców - aktualnie jest na sprzedaż i można ją kupić za 6 500 000 zł (styczeń 2022).

 
 ❊     ❊    ❊    ❊     ❊    ❊  
W październiku 2022 miał miejsce w Lublinie Festiwal Sztuki w Przestrzeni Publicznej - Open City - była to już czternasta edycja tego festiwalu. Przed kamienicą Konopniców znajdowała się jedna z 25 prac prezentowanych w tym czasie.
Rrzeźba: Totemit - autor Tomasz Florek