Baszta Gotycka i ulica Jezuicka - Stare Miasto Lublin
Tuż po przejściu Bramy Krakowskiej, po prawej stronie jest piękny zakątek - tu znajduje się część gotyckich murów obronnych miasta.
Podobnie jak dwie bramy miejskie i mury obronne, baszta ta została zbudowana z kamienia i pokryta cegłą (oblicowana cegłą). Jest to budowla o dwóch kondygnacjach, dająca strzelcom dostęp do strzelnic. W czasie gdy pełniła swoją funkcję obronna, opiekę nad nią sprawował cech kupców których zadaniem było dostarczanie armat i prochów. Za czasów średniowiecznych wewnątrz baszty wyrabiano świece gromniczne - był to tzw. cyrkacz świec. Wykonywano je przy użyciu lin konopnych po których gorący wosk skapywał do form.
W ostatnich latach odnowiono Basztę Gotycką - ta renowacja zakończyła się w listopadzie 2021 roku.
Ulica Jezuicka widok od Bramy Krakowskiej w kierunku Bramy Trynitarskiej
Ta sama część ulicy Jezuickiej od Wieży Trynitarskiej w kierunku Bramy Krakowskiej
Wieża Trynitarska w Lublinie - neogotycka wieża-dzwonnica
Od wielu lat wracam często do Lublina i z przyjemnością widzę jak miasto zmienia się. Szczegónie cieszy mnie wygląd Starego Miasta - widzę jak ta stara część miasta jest odnawiana i nabiera innych kolorów - jest po prostu piekna!
Na poniższych zdjęciach jest przykład tych zmian jakie zachodzą w Lublinie. Jest to fragment ulicy Jezuickiej z widokiem na Wieżę Trynitarską, zabudowania pojezuickie i furtkę prowadzącą na teren tych zabudowań. Jest to widok od strony Bramy Krakowskiej. Zdjęcie po prawej jest z mojego ostatniego pobytu w Lublinie, a po lewej, kilka lat wcześniej.
Zawsze ciekawiła mnie ta furta na ulicy Jezuickiej, która prowadzi do zabudowań pojezuickich. W czasie mojego ostatniego pobytu w Lublinie znalazłam ja pięknie odnowianą.
I słyszało się: "nie dotykaj, bo to przyniesie nieszczęście". Nad kamieniem znajduje się metalowa tabliczka z napisem po polsku i angielsku „Kamień Nieszczęścia Nie Dotykać".