Kolorowe ściany w Lublinie - maj 2019
"Trzeba mieć marzenia aż do gwiazd
wtedy te mniejsze się spełniają"
Sztuka na ulicy - czyli murale lubelskie są już popularną częścią naszego miasta.
Lublin staje się coraz bardziej znanym miastem z powodu pięknych kolorowych ścian. W ostatnich latach powstało tutaj wiele ciekawych i niezwykłych prac.
Ten wpis jest kontynuacją i uaktualnieniem poprzedniego wpisu o muralach w Lublinie ↓
❈ ❈ ❈ ❈ ❈ ❈
Ulica Jezuicka 1 - obok gotyckiej Półokrągłej Baszty znajduje się mural przedstawiający panoramę Lublina z przełomu XVI i XVII wieku, okresu największej świetności miasta. Powstał on w oparciu
o rycinę "Panorama Lublina" z 1618 roku znajdującą się w dziele
George Braun i Abraham Hogenberg "Civitates orbis terrarum".
Jest to panorama Lublina od strony południowej, od rzeki Bystrzycy i znajdującego się na niej wielkiego stawu królewskiego.
Mural o powierzchni 30 metrów kwadratowych wykonany został przez studenta
Jest to panorama Lublina od strony południowej, od rzeki Bystrzycy i znajdującego się na niej wielkiego stawu królewskiego.
Mural o powierzchni 30 metrów kwadratowych wykonany został przez studenta
Wydziału Artystycznego UMCS Marcina Proczka.
Ulica Grodzka 7 - Koronkowy mural znajduje się na podwórku kamienicy przy Warsztatach Kultury powstał na podstawie koronek z Bobowej; stworzony został na czas Jarmarku Jagiellońskiego odbywającego się w Lublinie w 2018 roku.
Jest wykonany przez ceniona polską artystkę NeSpoon malującą "po ścianach" piękne koronkowe wzory. Tworzy murale, graffiti którymi ozdabia mury, budynki, drzewa chodniki. Jej prace znajdują się na całym świecie: Stany Zjednoczone, Austria, Anglia, Włochy , Holandia, Indie....
W Polsce jej "biżuterie miejską" można znaleźć w Lublinie, Bielsku-Białej, Wrocławiu, Olsztynie... NeSpoon w swojej twórczości wykorzystuje koronki, które kupuje od twórców ludowych z całego świata.
Bardzo podoba mi się twórczość NeSpoon, a szczególnie podoba mi się jej piękne zimowe drzewo w czasie Akcji Bożonarodzeniowej. Moją choinkę świąteczną udekorowałam ostatnio małymi gwiazdkami-koronkami.
Ulica Grodzka 19 - "Kocia Kamienica". Jest to szczególny pomnik upamiętniający
Andrzeja Kota, wybitnego artystę, grafika i kaligrafa, który przez całe życie związany
był z Lublinem. Przez wiele lat mieszkał tu i tworzył.
*Z okna kawiarni-księgarni "Między Słowami" widać ścianę sąsiedniej kamieniczki z dużą niebieską falą. To malowidło na ścianie było inspirowane "Wielką falą w Kanagawa" japońskiego artysty Hokusai Katishika. Mural ten powstał na prywatne zamówienie mieszkańca Starego Miasta, który mieszka naprzeciwko tej ściany. Aktualnie ten mural wymaga odnowienia; szkoda, gdyby rozmył się.
Kocie podwórko - przypadkowo znalazłam to podwórko, chyba była to ulica Jezuicka. Widać, że mieszkają tu ludzie lubiący koty.
❈ ❈ ❈ ❈ ❈ ❈
*Ulica Królewska 3 - Paryska Brama; piękny mural wykonany kilka lat temu przez artystę z Łukowa, Ariela, dla mieszczącej się tutaj kawiarenki francuskiej Tart Yvonne. Kawiarenka francuska przeniosła się na LSM, jej miejsce zajął Zielony Talerzyk - a murale francuskie tracą swoje piękne kolory i powoli zanikają.
A ich miejsce zajmują zdjęcia polskich gwiazd filmowych z okresu miedzy wojennego.
❈ ❈ ❈ ❈ ❈ ❈
Ulica Żmigród 1 (wejście przez bramę przy ul. Królewskiej 17) -
Podwórko Literackie Domu Słów.
Dekoracje literacka tego podwórka zmienia się. Ja widziałam podwórko Alicji w Krainie Czarów. To były już ostatnie dni ubiegłorocznej ekspozycji.
W poprzednich wydaniach "Podwórek Literackich" były: świat z opowieści "Mały Książe", dolina Muminków, świat Pinokia i Piotrusia Pana.
Świat Alicji został zmieniony w tym roku na świata Czarnoksiężnika z Krainy Oz.
W oknie, na zasłonce można przeczytać wiersz Józefa Czechowicza
"Pejzaż: Wieniawa z księżycem".
❈ ❈ ❈ ❈ ❈ ❈
*Ulica Narutowicza 59 - mural Tone wykonany przez malarza Roberta "Tone" Procha przedstawia niewidomą osobę słuchającej dźwięków zegarów. Jest to jeden z piękniejszych murali lubelskich - niestety podziela los innych starszych murali - traci swoje kolory.
*Ulica Narutowicza 32 - Podwórko Sztuki - Centrum Kultury w Lublinie - to był smutny widok - mural zniszczony przez czas i pogodę, a także aktualne prace remontowe. Kilka lat temu ten mural był pełen energii i kolorów.
*W niewielkiej odległości od tego muralu, na ulicy Narutowicza 90 kilka lat temu znajdował się obraz na ścianie, który powstał z okazji 90-ta rocznicy uzyskania niepodległości. Obecnie ściana ta jest zamalowana.
Ulica Peowiaków 13 - Mural z Ikarusami; poświęcony pojazdom komunikacji miejskiej w Lublinie. Namalowała go grupa francuska Magnifiko.
❈ ❈ ❈ ❈ ❈ ❈
Ulica Zamojska 47 - mural "Wjazd Generała Zajączka do Lublina" inspirowany obrazem Philipa Dombeck.
Przedstawia on panoramę miasta od stony południowej. Na pierwszy planie jest widoczna rzeka Bystrzyca, po prawej Trakt Zamojski obsadzony drzewami, który prowadzi przez most, następnie przez łąki i dochodzi do miasta. Centralnym punktem obrazu jest wzgórze Starego Miasta.
Obraz ten został namalowany w 1826 roku przez artystę o nazwisku Philip Dombeck z Monachium.
❈ ❈ ❈ ❈ ❈ ❈
Ulica Leonarda 1 - "Czego nie możesz kupić?" mural wykonany przez artystę Petera Fuss; krytykuje on konsumpcyjny styl życia - tuż obok znajduje się supermarket E.Leclerc.
Kolorowe ściany małej lokalnej biblioteki na jednym z osiedli LSM.
Na ścianie szkoły podstawowej im. Henryka Sienkiewicza, LSM, znajduje się portret patrona szkoły.
❈ ❈ ❈ ❈ ❈ ❈
Na rogu ulic Pocztowej i Kunickiego - mural Pociąg
Ulica Medalionów 16 - Mural Zimorodek
Autor - lubelski artysta AeroMat. Mural przedstawia zimorodka rozbijającego skorupkę jajka, z którego wykluwa się planeta Ziemia - nazwa muralu "Początek".
Proces powstawania tego pięknego muralu przedstawia krótki film - Ten mural jest pierwszym z ptasiej serii.
Przy tej samej ulicy, dwa lata później (2019 rok) pojawił sie drugi mural z tej serii,
przedstawiający kolibry i nazwany jest "Zmiany"(niestety jeszcze go nie widziałam).
❈ ❈ ❈ ❈ ❈ ❈ ❈ ❈ ❈ ❈ ❈ ❈
Ulica Lubartowska była jedną z najbardziej zaniedbanych ulic lubelskich, była zawsze taka szaro-bura, smutna. W ostatnich kilku latach obraz tej ulicy zaczyna zmieniać się, tak jakby ulica ta zaczęła się "budzić". Zaczyna być kolorowa.
Na tej ulicy i sąsiednich uliczkach pojawiło się kolorowe malarstwo ścienne.
Dzielnica ta była zamieszkała przez ludność żydowską, a później w okresie wojny powstało tutaj getto. Stąd wiele murali nawiązuje do tego tematu.
Ulica Lwowska 12 - mural "Ciii"?
Ulica Lubartowska 55 - piękny mural "Niby-Kot pod Niby-Grzybem", trochę jak z bajki, powstał w ramach Festiwalu Inne Brzmienia. Wykonany przez Aleksieja Kislowa artystę z Sewastopola na Krymie
Ulica Lubartowska 69 - motywem do powstania tego muralu było Lubelskie
Święto Młodego Cydru. Jest dziełem Grupy Magnifiko oraz ilustratora i grafika Karola Banacha.
Święto Młodego Cydru. Jest dziełem Grupy Magnifiko oraz ilustratora i grafika Karola Banacha.
*Ulica Lubartowska 57 - "Mural Pies, człowiek i kość" - utworzony przez dwóch grafików Etam Cru pochodzących z Bydgoszczy (Przemysław "Sainer"Blejzyk i Mateusz "Bezt" Gapski z Wydziału Grafiki i Malarstwa łódzkiej ASP).
Ten mural znajduje się w grupie zanikających murali.
Poniższe podwórko znajduje się miedzy dwoma muralami: Pies, człowiek i kość
oraz Niby-Kot pod Niby-Grzybem
Ulica Lubartowska 46 - podwórko to przestało być szarym i niezbyt czystym miejsce: elewacje zostały pomalowane w kolorowe wzory, drzwi komórek zmieniły kolory, pojawiły się kwiaty.
Ulica Lubartowska 30 - "Raz, dwa, trzy... Baba Jaga patrzy" - stara zabawa z dzieciństwa napisana na murze starej kamienicy.
Skrzyżowanie ulic Cyruliczej i Furmańskiej - "Czułość Ryb" projekt Rafała Erata nawiązuje do legendy powstania nazwy miasta Lublin.
Tuż obok znajduje się drugi mural "Marzenia do gwiazd" autorem którego jest Oleksiy Chekal - projektant, kaligraf, historyk sztuki,
profesor Akademii Sztuk Pięknych we Florencji.
profesor Akademii Sztuk Pięknych we Florencji.
Mural ten został zrealizowany przez Dom Słów i Fundację Krajobrazy
w ramach Miasta Poezji w 2017 roku.
"Trzeba mieć marzenia aż do gwiazd
wtedy te mniejsze się spełniają"
Ulica Lubartowska 49 - "Getto - drut kolczasty" mural znajduje się na ścianie kamienicy znajdującej się u zbiegu ulic Lubartowskiej i Ruskiej. Przedstawia cytat z powieści Anny Langfus wspominający dzień 24 marca 1941 roku, kiedy w Lublinie utworzono getto i teren ten zaczęto ogradzać drutem kolczastym.
Anna Szternfinkiel-Langfus (1920-1966), powieściopisarka urodziła się i wychowała w Lublinie w domu przy ulicy Lubartowskiej 18 (dziś 24). Uczęszczała do Gimnazjum im.Unii Lubelskiej, mieszczącego się na ulicy Narutowicza. Koleżanka Julii Hartwig.
Ulica Kowalska 3 - mural przedstawia wiersz Julii Hartwig "Koleżanki" -
jeden z najważniejszych lubelskich wierszy poetki; niezwykle wzruszający wiersz.
Koleżanki z tego wiersza to Maria Rechtszaft i Regina Rubinfajer razem z Julia Hartwig chodziły do Gimnazjum Unii Lubelskiej. Obie zginęły w lubelskim getcie.
Aleja Unii Lubelskiej i Aleja Tysiąclecia - mural przy Tarasach Zamkowych upamiętnia przedwojenną dzielnicę żydowska Lublina, która istniała tutaj, wokół Podzamcza i w sąsiedztwie Starego Miasta, od XVI wieku.
Czarno-biały mural znajduje się wzdłuż brzegów rzeki Czechówki, obok galerii handlowej - wyglada jak dokument z dawnych lat.
Źródłem do utworzenia tego muralu były zdjęcia wykonane przez Stefana Kielsznię w latach 30-tych XX wieku; fotografowane były ulice Nowa, Lubartowska i Kowalska.
Projekt ten został zrealizowany przez Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN".
Czarno-biały mural znajduje się wzdłuż brzegów rzeki Czechówki, obok galerii handlowej - wyglada jak dokument z dawnych lat.
Źródłem do utworzenia tego muralu były zdjęcia wykonane przez Stefana Kielsznię w latach 30-tych XX wieku; fotografowane były ulice Nowa, Lubartowska i Kowalska.
Projekt ten został zrealizowany przez Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN".
Na muralu znajduje się wiersz Jakuba Glatsztejna "Lublin, moje święte miasto"
Jakub Glatsztejn - poeta, prozaik urodził się w Lublinie w 1896 roku (prawdopodobnie w domu przy nieistniejącej już ulicy Jatecznej 25),
zmarł w 1971 roku w Nowym Jorku.
Lublin, moje święte żydowskie miasto,
miasto wielkiej żydowskiej nędzy
i radosnych żydowskich świat.
Twoja żydowska dzielnica pachniała świeżym
razowym i sitkowym chlebem, kiszonymi ogórkami,
balsaminką, śledziem i żydowska wiarą...
miasto wielkiej żydowskiej nędzy
i radosnych żydowskich świat.
Twoja żydowska dzielnica pachniała świeżym
razowym i sitkowym chlebem, kiszonymi ogórkami,
balsaminką, śledziem i żydowska wiarą...
* grupa malarstwa ściennego oznaczona małą gwiazdką; są to murale które już wcześniej prezentowałam, a tutaj chcę pokazać ich aktualny stan, niestety, najczęściej smutny.↓
"Niektórzy lubią poezję" - Lublin, miasto poezji; poezja na ścianach i schodach
Na ścianach, w oknach Starego Miasta w Lublinie można zauważyć stare fotografie. Nie jest to prawdziwa forma murali, ale jest to też forma sztuki na ścianach: Życie zatrzymane na szkle.