Lublin - koziołki lubelskie




Herb Lublina przedstawia srebrnego kozła ze złotymi rogami i kopytami, który wspina się na zielony krzak winorośli - i jest on przedstawiony na czerwonym tle. 
Herb w tej postaci został ustanowiony przez Miasto Lublin w 2004 roku. (Wikipedia)

Będąc z Elą w Muzeum na Zamku zauważyłyśmy na jednym z obrazów chudziutkiego koziołka na okrągłym polu z napisem CIVITATIS LVBLINENISIS i z zaznaczoną datą 1317.
 
1317 był to rok w którym Lublin otrzymał magdeburskie prawa miejskie od króla Władysława Łokietka. To nie był jeszcze herb miasta.
I od tego koziołka rozpoczęłyśmy nasz "koziołkowy" spacer po Lublinie.


Kolejny koziołek znajduje się na Starym Mieście na podwórzu przy ulicy Jezuickiej 1, tuż obok gotyckiej Półokrągłej Baszty. Tutaj koziołek wygląda już bardziej okazale, wspina się na krzak winorośli. Jest on częścią  muralu, przedstawiającego widok Lublina; ten obraz Lublina jest częścią dzieła z 1618 roku, przedstawiającym wyróżniające się miasta świata. 
Twórcy tego dzieła George Braun i Abraham Hogenberg przedstawili obraz naszego miasta z czasach jego świetności, na przełomie XVI i XVII wieku.



Stare Miasto - na rogu Kamienicy Chociszewskich, Rynek 6 znajduje się obraz koziołka umieszczonego na rogu budynku. Jest przedstawiony w formie sgraffito.



Stare Miasto - ul. Archidiakońska 5


Stare Miasto - ul. Grodzka 17. Bardzo współczesny obraz koziołka (i w postaci i zachowaniu) upamiętnia znanego lubelskiego artystę Andrzeja Kota. Forma sgraffito.

Koziołek na kamienicy znajdującej się na ulicy Grodzkiej (róg Olejnej)


Stare Miasto - Brama Grodzka


Stare Miasto - most na ul. Zamkowej

Koziołek znajduje się każdej ławce otaczającej Trybunał Koronny na Starym Mieście w Lublinie

Stare Miasto - przejście w Bramie Trynitarskiej



Pokrywy lubelskich wodociągów są ozdobione koziołkiem


Plac Władysława Łokietka, Nowy Ratusz - dwa koziołki; jeden na szczycie budynku,
drugi w dolnej części Ratusza


Lubelski Koziołek znajdujący się na deptaku przy ulicy Krakowskie Przedmieście. Autorem tej rzeźby z brązu jest Leszek Rymczuk. Koziołek opiera się na misie gdzie znajduje się przycisk powodujący wypływanie wody, która nadaje się do picia. Mieszkańcy Lublina twierdzą, że pogłaskanie koziołka po rogu przynosi szczęście.


Miejsce gdzie pracowałam wiele lat temu - i za każdym razem wchodząc i wychodząc do/z mojego miejsc pracy (pałac Lubomirskich)...

...musiałam ciagnąć klamkę w postaci koziołka (oczywiście z winogronami). Koziołek ten w dalszym ciągu trzyma się dobrze (wiosna 2019).
Smutna wiadomość - już nie ma koziołka przy drzwiach; w zamian zainstalowane są jakieś plastikowe uchwyty. Pytałam o to dwie osoby w Pałacu Lubomirskich; nikt nie wiedział nic na ten temat. Aktualnie w Pałacu Lubomirskich mieści się  Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej i budynek jest po dużym remoncie (październik 2022).

Na kopule Grand Hotelu Lublinianka na Krakowskim Przedmieściu można zauważyć powyżej zegara herb, a na nim koziołka.


Tuż obok na Placu Litewskim plac zabaw dla dzieci wypełniony jest drewnianymi koziołkami




Przed budynkiem Poczty Głównej znajduje się skrzynka pocztowa z koziołkiem...

...a niedaleko na lampie znajduje się inny koziołek.



Plac Wolności - kopia wieży ciśnień z XIX wieku...

...i tu z jednego okna wygląda koziołek.


Róg ulicy Narutowicza i Okopowej - "Koziołek w dzinsach" rzeźba lubelskiego artysty 
Tomasza "Tomka"Kawiaka
 


Tutaj koziołek wystaje z kieszeni dżinsów, a na guziku widać czarcią łapę
 

 
Po drugiej stronie dżinsów znajdują się trzy medaliony (każdy z koziołkiem) przedstawiające historyczne pieczęcie miejskie. Miedzy nimi jest rzeźba głowy kobiety z frontonu Teatru Starego.


Nad Bystrzycą znalazłam kolejnego koziołka i to grającego na gitarze. Poniżej jest napis "specjalista od wzruszeń".

 
Jedna z najstarszych pizzerii w Lublinie — Pod Koziołkiem, ulica Peowiaków
 

 
 
 
 ✶    ✶    ✶    ✶   
Od stycznia 2022 roku w Lublinie zaczęły pojawiać się rzeźby koziołków.
Pomysłodawcą stworzenia tych figurek i rozmieszczenia ich w przestrzeni miasta jest Fundacja Lubelskie Koziołki. Według tego projektu takich koziołków ma być więcej i planowany jest szlak koziołka lubelskiego (podobny do krasnali wrocławskich).
 
Onufry - jest pierwszym koziołkiem, który pojawił się w Lublinie; stoi na stopniach ratusza miejskiego. Gra na trąbce - to na przypomnienie miejskiego hejnalisty pana Onufrego Koszarnego.
"Złap koziołka za rogi,
a nie będziesz ubogi"


Drugi koziolek - Kazik stoi przy Bramie Krakowskiej i jest  wyposażony w poziomicę i klucz. Imię swoje ten koziołek otrzymał od króla Kazimierza Wielkiego, który zbudował Bramę Krakowską. Kazik trzyma w ręku pozimicę - brama jest odchylona od pionu o około 70 cm.
"Koziołek nasz psotnik
uderzył rogami - przekrzywił nam bramę
już prostej nie mamy"


Trzeci koziolek - Staś koziołek-lekarz, dogląda pacjentów i przechodniów pod najstarszym szpitalem w Lublinie przy ulicy Staszica. A także ma sławić dobre imię wszystkich lubelskich medyków.
"Oto koziołek Staś
ze Staszica
oraz najstarsza
lubelska lecznica"

 
Naprzeciwko Stasia przy tej samej ulicy znaduje sie kózka Marianna która stoi koło szpitala klinicznego nr 1 przy ulicy Staszica 16  i niedaleko od kosciola Szarytek.
Kózka Marianna upamiętnia siostre Mariannę Kulisińską, pierwszą przełożoną Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia w klasztorze, w którym Szarytki przez blisko 200 lat opiekowały się chorymi.
"Szarytka z sercem na dłoni"
 
Światłowid znajduje się przy Warsztatach Kultury na ulicy Grodzkiej 7. Dumnie stoi na szpuli kabla i pod pachą trzyma telefon.
"Słuchawka koziołka
czaruje,
Tym co jej dotkną,
szczęście daruje"


 
LuCeK koziołek wpatrzony w ekran swojego laptopa w okularach i z filiżanką kawy. Znajduje się w Lubelskim Centrum Konferencyjnym  i mieszczącej się w nim restauracji 2 PI ER. 
„Bądź jak LuCeK z tarasu,
podaruj sobie przestrzeń bezczasu"





Uaktualnione, październik 2022
                           wrzesień 2023