Wincenty Pol - geograf z Lublina
"Z głębokiego ukochania Polski, ziemi i narodu
zrodziła się nauka Wincentego Pola"
Ludomir Sawicki, profesor geografii UJ,
w 50 rocznicę śmierci Pola
Wincenty Pol - poeta, geograf, uczestnik Powstania Listopadowego, twórca pierwszej na ziemiach polskich katedry geografii i jej profesor na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.
Wincenty Ferreriusz Jakub Pol, syn Franciszka Ksawerego Pola (Pohl, Poll, Poll von Pollenburg) i Eleonory Longchamps de Berier urodził się w Lublinie w 1807 roku w domu przy ulicy Grodzkiej 7.
Wincenty Pol był wybitnym poetą, przedstawicielem romantyzmu polskiego. Z jego licznych utworów najbardziej popularna stała się "Pieśń o ziemi naszej". Do niektórych jego poezji skomponowano muzykę (Fryderyk Chopin - "Śpiew z mogiły").
Niektóre utwory jak "Grzmią po Stoczkiem armaty" lub "Nie masz pana nad ułana" śpiewało kilka pokoleń młodzieży w czasach zaborów.
Wincenty Pol urodzony w Lublinie nie poświęcił żadnego utworu swemu rodzinnemu miastu.
Kamienica przy ulicy Grodzkiej 7 - tutaj znajduje się tablica upamiętniająca miejsce urodzenia poety.
Dworek Wincentego Pola na Kalinowszczyźnie.
Dworek był własnością ojca Wincentego Pola, który zamieszkał w Lublinie po III rozbiorze Polski i w 1804 roku zakupił niewielki folwark Firlejowszczyzna pod Lublinem. Folwark często zmieniał właścicieli; i dopiero w 1870 roku stał się ponownie własnością Wincentego Pola - w tym roku Wincenty Pol otrzymał ten dworek jako dar od obywateli miasta. Niestety, Wincenty Pol nigdy nie zamieszkał w tym dworku.
W dworku Wincentego Pola znajduje się jedna z największych kolekcji historycznych globusów. Otwarcie tej kolekcji nastąpiło w 1984 roku i wówczas kolekcja ta liczyła 40 globusów.
Obecnie w muzeum znajduje sie unikalny zbiór 110 globusów, w tym 3 globusy z XIX wieku. Dwanaście globusów XX-to wiecznych pochodzi z okresu miedzy wojennego.
Kolekcja ta posiada globusy zabytkowe i współczesne. Najstarszym w kolekcji jest globus z 1865 roku wykonany w Pradze czeskiej. Niezwykle rzadkie są globusy lwowskiej firmy Książnica-Atlas - wykonane są one przez twórcę polskiej kartografii profesora Eugeniusza Romera.
W czasie tzw.majówki w Lublinie, Ela i ja byłyśmy na wykładzie o historii globusów, przedstawionym przez kuratora Muzeum Wincentego Pola. To był dla nas taki mały powrót do czasów naszych studiów. Tym bardziej, gdy zobaczyłyśmy globus Romera podarowany do muzeum przez rodzinę profesora Uhorczaka, naszego profesora.
Kolejny globus, to był globus składany, dwunastościenny utworzony przez dr Stefanię Gurbę w 1987 roku w Zakładzie Kartografii, Katedry geografii na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Muzeum Dworek Wincentego Pola w Lublinie jest jednem z ciekawszych muzeów biograficznych które odwiedziłam w czasie tegorocznej wiosny (muzea biograficzne w Krakowie).
Poza przedstawieniem bogatej osobowości poety, jego szerokich zainteresowań, dokumentów związanych z życiem Wincentego Pola jest to także miejsce ciekawej i cennej kolekcji globusów, które są najbardziej charakterystycznym elementem geografii.
W dworku odbywają się różne wystawy, sesje naukowe; muzeum prowadzi także lekcje o literaturze z okresu romantyzmu, o dworach szlacheckich,
Bardzo ciekawe miejsce.
W dworku odbywają się różne wystawy, sesje naukowe; muzeum prowadzi także lekcje o literaturze z okresu romantyzmu, o dworach szlacheckich,
Bardzo ciekawe miejsce.
Wincenty Pol - tablica pamiątkowa znajdująca się w lubelskiej katedrze