Nawet pies ma smutne oczy ... czyli życie zatrzymane na szkle ...



W czasie remontu kamienicy Trybunalskiej przy ul.Rynek 4
na Starym Miescie w Lublinie w 2010 roku odnaleziono niezwykłą kolekcję szklanych negatywów wykonanych w latach 1914-1939.
Zdjęcia te były ukryte w specjalnym schowsku w dachu tej kamienicy.
Na kolekcję składa się ponad 2700 negatywów w różnych formatach. Kolekcja negatywów została przekazana Ośrodkowi "Brama Grodzka" - Teatr NN
 

Niezwykle piękna kolekcja. Niezwykle piękne portrety ludzi.
Cała zeskanowana kolekcja zdjęć, które przedstawiają zatrzymane na szkle życie Lublina w okresie przedwojennym: Twarze nieistniejacego miasta


Zdjęcia - październik 2012 rok







Dziewczyna z kwiatami


W oknach dwóch kamieniczek na ul.Grodzkiej znajdujących się obok kamieniczki "U Szewca" były 3 fotografie: Dziewczyna z kwiatami i dwa dolne zdjęcia przedstawiały dwóch pracujących szewców.
Kamieniczka Szewska przy ul.Grodzkiej od XVI wieku należała do szewskiej rodziny i aż do roku 1999 znajdowały się tutaj warsztaty szewskie.



W kamienicy przy ul.Grodzkiej 17 na przeciwko kamienicy szewskiej przedstwiono dwa zdjęcia z zakładu fryzjerskiego. Może tutaj pracował fryzjer Starego Miasta?









 Rynek Starego Miasta w widokiem na Kamienicę pod Lwami, gdzie  znajduje się żydowska restauracja "Mandragora". Nad wejściem do "Mandragory" umieszczone są dwie stare fotografie.
Te zdjęcia nie pochodzą z kolekcji nieznanego fotografa z kamienicy Trybunalskiej. To są zdjęcia przodków Pani Izabeli Dechnik, właścicielki restauracji Mandragora. Właścicielka zauważyła, że stare zdjęcia w staromiejskich oknach są prawdziwą atrakcją Starego Miasta i umieściła fotografie swoich przodków z rodziny Lesieczyńskich w dolnych oknach kamienicy.




 
W czasie ostatniego pobytu w Lublinie (wiosną 2019) zauważyłam, że w oknach Kamienicy po Lwami pojawily się nowe zdjecia.
 



 Na balkonie kamieniczki znajdującej się przy Placu Farny było zdjęcie pani w pieknej białej sukni siedzącej i patrzącej w kierunku Zamku Lubelskiego. Podziwiałam zdjęcie tej pani i jej sukni przez kilka kolejnych lat.
Dwa lata temu na tym samym balkonie pojawiła się para nowożenców
.






Kamienica na ul.Archidiakonskiej na Starym Mieście w Lublinie;
w dwóch górnych okna były zdjecia  Skrzypka i Dziewczyny z kwiatami.
Dolne zdjęcie to Para Młodych.






 
✴︎  ✴︎  ✴︎  ✴︎  ✴︎  ✴︎  ✴︎  ✴︎

Maj 2013 rok - ten zestaw fotografii jest kontynuacją zdjęć z października 2012 roku. W ciągu 6 miesięcy kilka zdjęć zniknęło ze ścian kamienic staromiejskich. Pojawiły się natomiast nowe/stare piękne fotografie z kolekcji szklanych negatywów, znalezionych w kamienicy Trybunalskiej na Starym Miescie w Lublinie
Znalazłam je na ścianie uliczki Ku Farze.
Wiosną 2013 roku w Ośrodku Brama Grodzka - Teatr NN rozpoczęły się zdjęcia do film "Twarze Zaginionego Miasta".
Tematem filmu są szklane negatywy odnalezione w kamienicy przy ul.Rynek 4.

                                                     Rodzina: rodzice, córka i dziadek?

                                                                     Dziadek i wnuczka?


                                                                           Mąż i żona?

Fotografię tego starca widziałam w pracowni fotograficznej Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN" 

Nawet pies ma smutne oczy... 






✴︎  ✴︎  ✴︎  ✴︎  ✴︎  ✴︎  ✴︎  ✴︎ 
 
Fotografie przedstawione poniżej były częścią wystawy zorganizowanej przez Ośrodek "Brama Grodzka - Teatr NN" 12 czerwca 2012 roku. Była to pierwsza publiczna prezentacja kolekcji negatywów. Miałam możliwość odwiedzenia  pracowni fotograficznej Ośrodka i zobaczenia tych zdjęć.  Wszystkie były pod szkłem, dlatego na niektórych widać odblask.











Młody wysoki mężczyzna na tym zdjęciu  jest bardzo podobny do młodego człowieka na zdjęciu powyżej. Może to ta sama osoba?



                                            Tak wygladają oryginalne szklane negatywy.