Kamienica Pod Lwami, Rynek 9 - renesansowa kamienica na Starym Mieście w Lublinie
Kamienica pod Lwami w swej długiej i interesującej (czasem zaskakującej) historii miała wielu właścicieli.
Najstarsze informacje o kamienicy pochodzą z 1521 roku i mówią, że właścicielem tego murowanego domu w tym czasie był Jerzego Organista.
W 1575 roku kamienica znacznie ucierpiała w czasie wielkiego pożaru miasta, który zniszczył wiekszą część Lublina.
Około 1600 roku właściciele przebudowali kamienicę w ówcześnie panującym stylu renesansu, dodając piękną attykę na której umieszczono kamienne figury trzech siedzących lwów. Lwy te pochodziły prawdopodobnie z warsztatu Santi Gucci. Do dziś zachowały się dwie rzeźby, jedna z nich jest prawdopodobnie autorstwa Santi Gucciego z II poł. XVI wieku (na styku kamienic Rynek 9 i 10).
Jednym z wielu właścicieli budynku w XX wieku był od 1914 roku Ludwik Księżycki, który udostępnił pomieszczenia pierwszego piętra na spotkania lubelskich literatów.
"Sala „Pode lwami” była otwarta od godz. 9 do zmierzchu, co było spowodowane tym, że z braku elektryczności galeria była oświetlona jedynie świecami lub lampami naftowymi. Prezentowano w niej m. in. prace Zenona Kononowicza, Jerzego Wolffa oraz Leona Wyczółkowskiego..."
“Zabytki Starego Miasta stały się siedliskiem rozpusty. Jeden z domów publicznych mieścił się w sąsiedztwie kościoła Dominikanów, w kamienicy przy ulicy Złotej, należącej (o zgrozo!) do p. Księżyckiego”.
Aktualnie w Kamienicy pod Lwami znajduje się żydowska restauracja "Mandragora".
Przez wiele lat nad wejściem do "Mandragory" znajdowały się stare fotografie (dwa zdjęcia po lewej stronie). Te zdjęcia nie pochodzą z kolekcji nieznanego fotografa z kamienicy Trybunalskiej. To są zdjęcia przodków Pani Izabeli Dechnik, właścicielki restauracji Mandragora. Właścicielka zauważyła, że stare zdjęcia w staromiejskich oknach są prawdziwą atrakcją Starego Miasta i umieściła fotografie swoich przodków z rodziny Lesieczyńskich w oknach kamienicy.
W czasie mojej ostatniej wizyty w Lublinie zauważyłam, że w oknach tej kamienicy pojawiły sie nowe zdjęcia (dwa na frontowej ścianie, drugie piętro i dwa od strony ulicy Złotej). Prawdopodobnie pochodzą one z kolekcji zdjęć znalezionych w kamienicy Trybunalskiej.
Widok kamienicy Pod Lwami od strony ulicy Złotej (w głębi kościół oo.Dominikanów, jedna z najstarszych światyń lubelskich)
Część rynku Starego Miasta w Lublinie, zwana stroną Konopniców.
❈ ❈ ❈ ❈ ❈ ❈
Lwy - pierwsze zdjęcie pokazuje lwa znajdujacego się na granicy dwóch kamienic (Rynek 9 i 10) który prawdopodobnie powstał w pracowni Santi Gucci w II połowie XVI wieku. Santi Gucci był włoskim architektem i rzeźbiarzem pracującym w Polsce. Był on nadwornym arystą króla Zygmunta Augusta, Stefana Batorego i Anny Jagielonki. Pracował także dla rodów magnackich (Myszkowskich i Firlejow).
Kamienica Pod Lwami widziana z Bramy Rybnej
❈ ❈ ❈ ❈ ❈ ❈