Dworki w Lublinie - dwa dworki rodziny Sachsów

 

Na początku wieku XX wieku Bronowice znacznie zmieniły swój krajobraz stając się dzielnicą przemysłową. Henryk Sachs, z pochodzenia Niemiec,  przemysłowiec, był właścicielem ziemski na Bronowicach. Sprzedał w tym czasie swój folwark, z przeznaczeniem pod budowę świątyni. Ofiarował też swój dom na plebanię
W miejscu majątku rodziny Sachów, w latach 1930–1938, powstał nowy kościół, pod wezwaniem Świętego Michała Archanioła; kościół murowany, autorstwa wybitnego wówczas architekta Oskara Sosnowskiego. Dwór Sachsa później mieścił plebanię tego nowopowstałego kościoła. 

Pozostałości zespołu dworskiego na Bronowicach - Dworek Sachsów, były dom parafialny kościoła Michała Archanioła; wybudowany w latach 1900–1902 przez rodzine Sachsów, remontowany w 1970 roku.




✶    ✶    ✶    ✶    ✶    ✶

Dworek Sachsów w Abramowicach.

Posiadłość ziemska z dworem  w Abramowicach została zakupiona przez Henryka Sachs w 1910 roku. I ten dworek Sachsów, jest aktualnie pięknie odnowiony. 

Budynek ten zbudowano w latach w latach 1860-1873. Od 1913 do 1944 roku nieruchomość należała do rodziny Sachsów.

Henryk Sachs, posiadl wyższe wykształcenie rolnicze, szybko rozwinął gospodarstwo, koncentrując się na hodowlii bydła i koni ( wykorzystywanych przez wojsko). Był tu także młyn parowy. Sachs część dochodów przeznaczał na cele charytatywne, m.in. odkupił podupadły ratusz w Głusku i  tu mieściła się szkoła dla dzieci, a w 1928 roku w połowie sfinansował budowę szkoły powszechnej w Głusku.   

W Abramowicach, on i jego rodzina zrobili wiele dla lokalnej społeczności. Rodzina Sachsów była poważana i szanowana przez okolicznych mieszkańców ze względu ich pracowitość, dbałość o majątek a także ich patriotyczne zachowanie. Ostatnim właścicielem Abramowic był Mieczysław Sachs (1894-1940). On i jego zona Kazimiera odmówili podpisania volkslisty, za co zostali aresztowany przez okupanta; ich syn Kazimierzdo obozu koncentracyjnego trafił. W czasie wojny Sachsowie zostali wymordowani przez Niemców, uratowała się tylko babcia z wnuczką.

W grudniu 1944 roku majątek Sachsów w Abramowicach upaństwowiono, a dwór przeznaczono na szpital psychiatryczny.
W 2021 zako
ńczył się remont dawnego dworu Sachsów i aktualnie w tym budynku jest siedziba administracji szpitala oraz na Dzienny Oddział Psychiatryczny.