"Malarz urzekający prostotą" - Stanisław Koguciuk


 
Stanisław Koguciuk (1933–2021) to jeden z najbardziej rozpoznawalnych twórców ludowych z Lubelszczyzny, zwany Nikiforem z Pławanic.
Jego twórczość przedstawiała różne tematy związane z życiem na wsi: pejzaże, sceny rodzajowe, obrzędowy ludowe i religijne oraz tzw. humory. Humory - były to obrazki do śmiechu, opatrzone krótkim komentarzem słownym z typowym dla artysty humorem i cieszyły się one  szczególną popularnością.
Osobna grupę stanowią tematy religijne, oraz obrazy o tematyce patriotycznej.
 
 

Stanisław Koguciuk mieszkał w Pławanicach, niewielkiej miejscowości pod Chełmem, ale znany był w calej Polsce i także zagranicą. Malarstwo wypełniało całe życie tego bardzo skromnego i niezwykle pracowitego artysty. 

W ciagu swojej piećdziesięcioletniej działalnosci artystycznei namalował ponad dwadzieścia tysięcy obrazów. Malował z wyobraźni, głównie na wystawy, na konkursy tematyczne, dla kolekcjonerów i zwyktych klientów, od których zamówienia zapisywał na kartkach podczas targów i jarmarków. Gotowe, jeszcze nieraz mokre, prace wysyłał pocztą. 

Jego prace znajdują się w kilku muzeach w Polsce (m.in. Muzeum Ziemi Chełmskiej, Muzeum Lubelskim, Muzeum Etnograficznym w Toruniu i Muzeum Śląskim), ale głównie w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.
W 2012 roku otrzymał najważniejsze w środowisku twórców ludowych wyróżnienie – Nagrodę im. Oskara Kolberga. Całe życie mieszkał i tworzył w Pławanicach, w ostatnich latach mieszkał u rodziny w Chełmie.







 
Babcia umierała jeszcze się pytała czy na tamtym świecie ułani będziecie?
 
Gości z nieba nam potrzeba bez aniołów straszna bieda

Humory Stanisława Koguciuka






 
Wystawa obrazów Stanisław Koguciuk prezentowana była w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Przedstawiała ona tylko niewielką część prywatnej, bogatej kolekcji Beaty i Dariusza Mazurków.
 
Obrazy Stanisława Koguciuka, jak i innych artystow ludowych, były zawsze częścią galerii Sztuki Ludowej Regionu Lubelskiego - Muzeum na Zamku w Lublinie. W tym roku będąc w muzeum na Zamku nie znalazłam ekspozycji etnograficznej. Została ona czasowo przeniesiona do magazynów a jej miejsce zajęły obrazy Tamary Łempickiej. Dowiedziałam się, że aktualnie prowadzone są prace nad nowym miejscem dla ludowej sztuki w muzeum lubelskim.   
 
Inne obrazy artystów ludowych z Regionu Lubelskiego:
 
 
 
Korzystałam z informatora z wystawy.