Tamara Łempicka w Muzeum Narodowym w Lublinie... już na stałe
Latem 2022 roku w Muzeum Narodowym w Lublinie miała miejsce niezwykła wystawa:"Tamara Łempicka – kobieta w podróży". Prezentowano tutaj malarstwo Tamary Łempickiej (1898-1980) polskiej malarki epoki art deco, jednej z największych artystek XX wieku.
Była to podobno największa wystawa malarstwa Łempickiej w Polsce. Prezentowane na tej wystawie obrazy pochodziły od prywatnych kolekcjonerów z Polski oraz z muzeów francuskich.
W tym roku widziałam stałą już wystawę malarstwa artystki mającą miejsce w muzeum lubelskiem “Tamara Łempicka – ponad granicami”.
Osiemnaście prac Tamary Łempickiej zostało zakupione w Meksyku, gdzie artystka spędziła ostatnia lata swojego życia. Kolekcja tych obrazów ma stałe miejsce w muzeum lubelskim. Zbior ten składa się z dwanastu płócien i sześciu szkiców. Najstarszy rysunek pochodzi z 1922 roku, najmłodszymi pracami malarskimi są płótna, które malarka ukończyła w 1980 roku.
To jest duże wydarzenie artystyczne, gdyż bo do tej pory w polskich muzeach znajdowały się tylko dwa obrazy Łempickiej – „Lasstitude” w Muzeum Narodowym w Warszawie oraz „Martwa natura” w Muzeum Mazowieckim w Płocku.
Autoportret w zielonym bugatti to najsłynniejsze i najczęściej reprodukowane dzieło Tamary Łempickiej.
La Belle Rafaela
Większość prezentowanych obrazów na wystawie to portrety. Ale są tu także dwa obrazy z podróży Tamary do Włoch. Oba przedstawiają Wenecję.
A także są obrazy martwej natury... Niebieska draperia
... i abstracje.
Na wystawie znajdują się liczne zdjecia Tamary z różnych okresów życia. Dzięki swoim kontaktom w świecie paryskich projektantów Łempicka zawsze wyglądała zjawiskowo. Sfotografowana w odpowiednim świetle mogłaby być siostrą Grety Garbo. Pojawiała się na eleganckich przyjęciach we wspaniałych kreacjach podarowanych przez Coco Chanel i Elsę Schiaparelli.
Na tym zdjęciu Tamara jest już starą kobietą, ale w dalszym ciągu starającą się zachować swój wyjatkowy, światowy wygląd: biżuteria, pomalowane paznokcie, papieros i nieodłączny pierścień z topazem - pożegnalny prezent od jednego z jej adoratorów.
Tamara Łempicka zmarła w 1980 roku w Meksyku, i poleciła aby jej prochy rozsypać w kraterze wulkanu Popocatepetl.
Prace Łempickiej które są prezentowane w lubelskim muzeum kupione zostały od jej meksykańskiego przyjaciela i znanego rzeźbiarza Victora Manuela Contrerasa (1941-2023).
Victor Manuel Contreras podarował Muzeum Narodowemu w Lublinie trzy swoje rzeźby. Chciał aby "duchowość Tamary i jego pozostawała razem w miejscu publicznym".
Gołąb pokoju, 1976