Zespół Pałacowo-Parkowy w Zawieprzycach - malownicze miejsce w dolinie rzeki Wieprz na Lubelszczyznie
Tuż przed wejsciem na teren zespołu pałacowo-parkowego w Zawieprzycach znajduje się kopiec z żelaznym krzyżem. Jest to prawdopodobnie votum wdzięczności Atanazego Miączyńskiego za jego szczęśliwy powrót z odsieczy wiedeńskiej w 1683 roku. Wedle tradycji rodziny Miączyńskich to oddziały Atanazego zdobyły namioty Kara Mustafy.
Barokowa brama wjazdowa została wzniesiona pod koniec XVII lub na początku XVII wieku.
Zespół parkowo-pałacowy w Zawieprzycach z ruinami zamku (XVII wiek),
Zachowały się częściowo zasypane piwnice.
Barokowa kaplica zamkowa św.Antoniego Padewskiego, murowana, wzniesiona prawdopodobnie pod koniec XVII wieku z fundacji Atanazego Miączyńskiego według planów Tylmana z Gameren.Jest to najlepiej zachowany obiekt na terenie zespołu pałacowo-parkowego w Zawieprzycach.
W latach 1723–1748 w czasie remontu kaplicy wykonane zostały barokowe polichromie przedstawiajace sceny sądu ostatecznego. Malowidło wzorowane jest prawdopodobniej na fresku, który zdobi sklepienie kaplicy Tyszkiewiczowskiej kościoła Dominikanów w Lublinie.
W kaplicy znajdują się także cenne obrazy z początku XVIII wieku.
Lamus - to dawny budynek gospodarczy będący częścią zabudowań dworskich, zazwyczaj przeznaczony do przechowywania cennych przedmiotów (np. dokumentów lub zbroi). Lamus w Zawieprzycach został zbudowany w tym samym czasie co zamek (XVII wiek). Początkowo mieściła się tam zbrojownia, później skarbiec.
Barokowa, murowana oficyna (XVII wiek), położona na tarasowym wzniesienu, została wybudowana w wieku XVIII.
Karol Rudolf Vetter (1810–1883) twórca niezwyklego rodu lubelskiego, założyciel browaru i destylarnii Vetterów w Lublinie, zamieszkał we wsi Zawieprzyce w 1835 roku. Tu utworzyl fabrykę porteru i likierów. Do końca XIX wieku budynek ten pełnił funkcję gorzelni.
Park (przełom XVIII i XIX wieku), dawniej regularny ogród włoski, wzorowany na ogrodzie przy pałacu Sobieskiego w Wilanowie.
Klasycystyczna oranżeria (pomarańczarnia) wzniesiona została na początku XIX w. przez rodzinę Ostrowskich, ówczesnych właścicieli Zawieprzyc.
Kiedy właścicielami Zawieprzyc byli Ostrowscy,
pałac otoczono wysokim murem z arkadami - było to na początku XIX wieku.