Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie
Muzeum Wsi Lubelskiej jest jednym z największych muzeów na świeżym powietrzu w Polsce. Malowniczo położone w dolinie Czechówki przedstawia różnorodność wsi na Lubelszczyźnie. Znajdują się tu zabytki architektury drewnianej a także zbiory etnograficzne regionu. Zgromadzone są przedmioty związane z dawnym życiem miasteczek i wsi lubelskich i dworem; przezentowane są także tradycje, zwyczaje i obrzędy regionu lubelskiego.
Wiatrak z Zygmuntowa koło Pilaszkowic to tzw.wiatrak holenderski - budynek jest ustawiony stabilnie na fundamentach i ma dach w postaci czapy obrotowej ze skrzydłami. Na Lubelszczyźnie nie było zbyt dużo holenderskich młynow wietrznych. Ten wiatrak z lubelskiego muzeum został uruchomiony dzięki badaniom oraz pomocy doświadczonego młynarza.
Na malowniczym i przyrodniczo zróżnicowanym terenie prezentowane sa zagrody wiejskie typowe dla lubelszczyzny. W udostępnionych wnętrzach można zobaczyć meble, narzędzia czy sprzęty gospodarstwa domowego, którymi posługiwali się mieszkańcy w codziennym życiu.
Sektor dworski z pięknym XVIII-wiecznym dworem z Żyrzyna, to bardzo ładna część ekspozycji muzealnej. We dworze tym można zobaczyć interesującą ekspozycje wnętrz.
Dworek z Huty Dzierążynskiej - wzniesiony w drugiej połowie XIX wieku, jako siedziba zarządcy dóbr Dzierążnia. Obecnie mieści pomieszczenia biurowe.
Prowincjonalne miasteczko Europy Wschodniej z lat 30-tych XX wieku.
Nie jest kopią żadnej konkretnej miejscowości tylko jest to model miasteczka majacego wszystkie charakterystyczne cechy prowincjonalnych miasteczek z terenu Lubelszczyzny.
Jest tutaj typowy dla miasteczek rynek ze studnią i reprezentacyjnym Ratuszem. Ratusz ten jest kopią pięknego ratusza z Głuska. W poszczególnych domach mieszczą się: urząd pocztowy, fryzjer, piwiarnia i sklep żelazny, domu burmistrza oraz warsztaty krawca, szewca i cholewkarza...
We wnętrzach mozna zobaczyć meble, narzędzia, sprzęty gospodarstwa domowego, którymi posługiwali się mieszkańcy w codziennym życiu.
Zakład Szewski Fajwela Szylda z Wojstawic z lat 30-tych XX wieku sąsiaduje z zakładem cholewkarskim. Obaj rzemieślnicy współpracowali ze sobą. Szewc zdejmował miarę ze stopy klienta i dobierał parę drewnianych kopyt. Potem przekazywał je do cholewkarza szyjącego górne części butów - cholewki. Te z kolei trafiały z powrotem do szewca, który ląaczył je z wyciętymi podeszwami.
Mieszkanie burmistrza w domu z Wąwolnicy - ekspozycja tego domu przedstawia jak mieszkała rodzina Jana Minora, burmistrza z Tomaszowa Lubelskiego w latach 1935-1940. Na parterze, w przechodnich pomieszczeniach urzadzono kuchnię, jadalnię, salon, sypialnie, a na piętrze pokój gościnny i dziecięcy.
Zespół sakralny rzymskokatolickiego kościoła przeniesionego z Matczyna. Kościół ten jest najstarszym obiektem w Muzeum. Został wybudowany ok. 1686 roku. Pełni on ciągle funkcje sakralne.
Lapidarium cmentarne znajduje się w pobliżu kościoła.
Drewniana cerkiew greckokatolicka o konstrukcji zrębowej, wybudowana w 1795 roku nadal jest żywą świątynią służącom wiernym. Pochodzi ona z Tarnoszyna.