Kolorowe ściany w Lublinie - wrzesień 2023; osiedla LSM

...kontynuacja poprzedniego wpisu

Wycinanki - znajdują się na ścianach stacji transformatorowej pomiędzy chodnikiem wzdłuż ulicy Zana i czteropiętrowym łamańcem przy ulicy Skierki 1. Niemal od zawsze była ona pokryta graffiti - a teraz pojawiły sie piękne wycinanki. 
Twórcą tego muralu jest artysta z Chicago, Stany Zjednoczone, Christian Paz. Przyjechał do Lublina w odwiedziny do rodziny żony, a także aby wziąć udział w Meeting of Styles (Międzynarodowy Festiwal Sztuki Graffiti). 
 "Ale cały czas szukałem ściany, którą mógłbym pomalować i uhonorować w ten sposób polską sztukę ludową, która wydała mi się piękna i inspirująca. Zależało mi też, żeby zostawić po sobie coś estetycznego, ponieważ naprawdę podziwiam polską kulturę i ludzi" – powiedzial Christian Paz.
Miejsce znalazł gdy chodził prawie codziennie w odwiedziny do babci. "Próbowałem uzyskać zgodę na jej pomalowanie, ale było mi trudno dotrzeć do odpowiedniej osoby. Po prostu więc ją pomalowałem i zrobiłem to najlepiej, jak potrafię" – dodaje artysta. I jest to obecnie jeden z piękniejszych murali w Lublinie.
 

Dom kultury na osiedlu  Mickiewicza - miejsce to jest pokryte wieloma malowidlami.

 
Na ścianie Domu Kultury LSM widać czerwony trolejbus, linia 55,  którego autorem jest Mykhailo Levchenko. 
Zabytkowy pojazd został przedstawiony w niezwykle ciekawym miejscu, gdy jedzie ulicą Zamkową, na tle lubelskich zabytków.
"Swój mural poświęcam mojemu miastu i jego ciekawostce – trolejbusowi, który w 2023 roku obchodził 70-lecie." Młody twórca, lubelskie Stare Miasto obsadził słonecznikami, motywem nawiązującymi do Ukrainy.


W zakątkach budynku kultury znalazłam inne obrazy.



Na ścianie budynku Domu kultury LSM znajduja sie dwa murale: 
u gory:Robotnice sztuki - pszczoly,
na dole: Do źródeł - ryby.

Mural upamiętnia 40-lecie Lubelskich Spotkań Plastycznych, ulica Grażyny.

Przedszkole na osiedlu Mickiewicza z ładnym, małym muralem.

Mural znajdujący się na murach biblioteki na ulicy Wileńskiej, osiedle Mickiewicza.




Koło ratunkowe - mural na budynku ulicy Grażyny

Rybki znajdujące się w prześwicie pasażu handlowo-usługowego, ulica Grażyny


To też osiedle Mickiewicza LSM - tak wygląda miejsce gdzie zostawia się śmiecie.




LSM osiedle Slowackiego

Na ścianie garaży przy ulicy Balladyny znajduje się mozaika przedstawiająca realnej wielkości "malucha" z oryginalną klamką i wlotem paliwa. Pomysł na stworzenie fiata 126p z płytek wyszedł od 13-letniego mieszkańca osiedla - Kacpra. To jedna z dekoracji ścian wykonanych przez działająca na LSM Społeczną Pracownię Mozaiki.

Inna dekoracja wykonana przez Społeczną Pracownię Mozaiki jest napis „Cześć”. Jest on stylizowany na szyldy z okresu PRL.


Przy ulicy Balladyny zamiast szarych ścian są w kilku miejscach wielkie malowidła przedstawiające fantazyjne twarze kobiet.





Mozaiki zdobiące prześwity w blokach na osiedlu Słowackiego. Miały one na celu indywidualizację i identyfikację poszczególnych budynków, a także ożywiały monotonię miejskich osiedli. 



Osiedle Krasińskiego - murale przedstawiające zwierząta na klatkach bloków na ulicy Leonarda (na tak zwanych "wiatrołapach"). Malowidła o takiej tematyce i kolorystyce były w latach 70-tych dekoracją dzielnicy LSM. Dzięki zdjęciom Edwarda Hartwiga i Stefana Ciechana oraz opowieściami mieszkańców malarze mogli odtworzyć dokladnie te obrazy.


Murale powstałe na Osiedlu Sienkiewicza przy ulicy Juranda 8 nawiązują do trylogii Henryka Sienkiewicza („Ogniem i mieczem”, „Potop”, „Pan Wojodyjowski”).