Muzeum w Lublinie na Zamku - obrazy z ekspozycji malarstwa polskiego


Ekspozycja malarstwo polskiego w Muzeum Narodowym w Lublinie prezentuje obrazy od początku XIX do połowy XX wieku. Przedstawione aktualnie dzieła pochodzą ze zbiorów własnych muzeum w Lublinie. Wybrano 140 obrazów wybitnych malarzy z Polski bądź działających na jej terenie.

W centrum całej ekspozycji jest dzieło Jana Matejki Unia Lubelska. Obraz ten został namalowany dla upamietnienia 300 rocznicy unii Polski z Litwa, a miało to miejsce na sejmie w Lublinie w 1569 roku. Zaprzysiężenia unii miało miejsce w renesansowym wnętrzu zamku w Lublinie. Unia Lubelska jest uważana za jedno z najlepszych dzieł Jana Matejki.




 
Fragment obrazu Jana Matejki Unia Lubelska - po prawej stronie brodata postać ubrana na czarno  to Andrzej Frycz Modrzewski, autor dzieła O naprawie Rzeczypospolitej. Andrzej Frycz Modrzewski na obrazie obejmuje postać chłopa, podkreślając w ten sposób swoją ideę o zrównania w prawach chłopstwa z mieszczaństwem i szlachtą.
 
Marcello Bacciarelli, Portret koronacyjny Stanisława Augusta Poniatowskiego, ok. 1768 - niezwykle cenny obraz w zbiorach lubelskiego  muzeum.


 
Katedra i plac katedralny - malarz nieznany, koniec XIX wieku

Plac Łokieta i Brama Krakowska - malarz nieznany, 2 połowa XIX wieku

Kaplica Świętej Trójcy w Lublinie - Andrzej Grabowski (1833-1886), XIX wiek

Portret Róży z Cieńskich hr. Łosiowej - malarz nieznany 2 połowa XVIII wieku

 ❋     ❋     ❋

Stanisław Wyspiański - Dziewczynka w czerwonej sukience, 1893. 

Obraz ten jest częścią niezwykłej kolekcji obrazów i zegarów z XIX wieku, ktorą muzeum lubelskie otrzymało w darze od Iwony i Ireneusza Hofmanów w 2018 roku. 
Obraz dziewczynki w czerwonej sukience jest niezwykly w twórczości Stanisława Wyspiańskiego; jest to obraz olejny forma malarstwa niezwykle rzadko stosowana przez Wyspianskiego.

Stanisław Wyspiański - Nasturcje, 1903

Stanisław Wyspiański - Portret Marii Pareńskiej, 1902

Stanisław Ignacy Witkiewicz - Portret Róży Duchowej, 1934


Tadeusz Makowski - Święto dzieci, 1931


Jacek Malczewski - I znów wiosna, 1890

 ❋     ❋     ❋

Na aktualnej ekspozycji w muzeum lubelskim znalazłam dwa obrazy Władysława Czachórskiego (1850-1911) - malarza który urodził się i mieszkał w Lublinie. 
Czachórski studiowal malarstwo w Szkoły Sztuk Pięknych w Warszawie, następnie w Dreznie i Monachium. Był członkiem Akademii Berlińskiej. Mieszkał w Monachium. Jest znany z pięknych obrazów przedstawiających kobiety w XVIII-wiecznych strojach, w bogato wyposażonych, bardzo szczegółowych wnętrzach. Pięknie malował materiały, kwiaty i biżuterie. 
Największa kolekcja jego obrazów znajduje się w Muzeum Narodowym w Warszawie, a także wiele obrazów jest w prywatnych kolekcjach.

Władysław Czachórski - Portret matki, 1866

Władysław  Czachórski - Hamlet, 1873

Władysław  Czachórski - Dama w liliowej sukni z kwiatami; obraz ten znajduje się w Muzeum Narodowym w Warszawie (źródło - internet).


❋     ❋     ❋

Stanisław Chlebowski (1835–1884) był jednym z polskich malarzy który większość życia spędził poza granicami polskich ziem.
Urodził się na Podolu na Ukrainie, a edukację artystyczną rozpoczął w Akademii Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu; i tu w czasie studiów, nagrodzony był złotymi i srebrnymi medalami oraz uhonorowany tytułem „prawdziwego malarza pierwszej klasy” .
Następny etap edukacji artystycznej Chlebowski odbył w Paryża.
W latach 1864 –1876 przebywał na dworze Imperium Osmańskiego w Stambule/Konstantynopolu gdzie był nadwornym malarzem sułtana Abdul-ul-Aziza. Malował na zamówienie władcy liczne obrazy batalistyczne: były to obrazy bitew historycznych związanych z historią Turcji i Imperium Osmańskiego; a także orientalne sceny rodzajowe, pejzaże oraz portrety sułtanów osmańskich. Był uznanym malarzem tematyki orientalnej.
Po opuszczeniu dworu Abdul-ul-Aziza w 1876 roku przeniósł się do Paryża. A w 1881 roku powrócił na stałe do Krakowa.
Zmarł w Kowanówku (wówczas był to Rundhausen w zaborze pruskim) w wieku 49 lat i został pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.
Stanisław Chlebowski przez długi okres swojego krótkiego życia mieszkał za granicą, dlatego też jego obrazy były w Polsce bardzo rzadkie. Jego prace są sprzedawane w najlepszych zagranicznych domach aukcyjnych. 
 
Obraz Stanisława Chlebowskiego - Wnętrze, 2 połowa XIX wieku

Ten obraz Stanisława Chlebowskiego znajduje sie w jednym z najpiękniejszych muzeów które odwiedziłam: Museum Condé w Zamku Chantilly

Aleksander Gierymski (1850-1901) - Most Ludwika w Monachium, 1897
Bardzo lubię ten obraz.

Józefina Amalia z Mniszchów Potocka (1752-1798) - malarz Jan Chrzciciel Lampi (1751-183D), ok. 1790
Jedyna córka Jerzego Augusta Wandalina Mniszcha, marszałka nadwornego koronnego i kasztelana ze panowania Augusta III. Była drugą żoną Stanisława Szczęsnego Potockiego z Tulczyna, wojewody ruskiego, polityka prorosyjskiego, wspó
łtwórcy i marszałka konfederacji targowickiej - symbolu zdrady narodowej. 

Była ona osobą utalentowaną artystycznie, lubiącą pisać i malować, była kolekcjonerką obrazów.  
Józefina Amalia Potocka i jej rodzina była wielokrotnie portretowana przez Giovanni Battista Lampi. Kilka lat temu widziałam inny obraz przedstawiający Józefinę Amalię Potocką, także malowany przez Jan Chrzciciel Lampi/Giovanni Battista Lampi - było to w Północnych Włoszech w zamku Buonconsiglio w Trento.

Jan Chrzciciel Lampi - Portret młodej kobiety (Hebe), 1815