Mural to dekoracyjne malarstwo scienne. Techniki murali obejmują
freski, mozaiki, graffiti...
Murale
od niedawna stały się formą i oficjalnym nurtem sztuki. Polska sztuka
uliczna street art jest zaliczana do jednych z najlepszych na świecie.
Mam nadzieję, ze mały udział może mieć w tym też Lublin.
Murali stale przybywa, większość mieszkańców i turystów lubi te kolorowe obrazy zamiast szarości kamienic; równocześnie dają one możliwość obcowania ze sztuką w przestrzeni miejskiej. Mural "Stare Bronowice", ulica Biłgorajska 27 - mural został sfinansowany dzięki budżetowi obywatelskiemu. Pomysłodawcą projektu jest Szymon Pietrasiewicz (Pracowna Sztuki Zaangażowanej Społecznie "Rewiry"). Dzieło zostało stworzone przez grupę Escritor Media przy konsultacjach z mieszkańcami. Piękna mozaika Taniec wiosny znajduje się na ulicy Biłgorajskiej 15. Zaprojektowała ja artystka Katarzyna Bogucka, absolwentka malarstwa na UMK w Toruniu. Mozaika przedstawiaja trzymające się za ręce postacie. Dzieło składa się z 820 mozaikowych „plastrów”, a w nich znajduje się 196 małych kolorowych kwadracików.
Niezwykły projekt na ścianie budynku Punktu Kultury - ulica Skibińska.
Skibińska 17 - portrety mieszkańców Bronowic
Przy skrzyżowaniu ulic Łęczyńskiej i Fabrycznej w Lublinie, ustawiona została rzeźba Bronx. Wita ona osoby wjeżdżające do dzielnicy Bronowice. Bronx to potoczna, slangowa nazwa tej dzielnicy. Nawiązuje ona do dzielnicy Nowego Jorku, Bronx, będącej kolebką hip-hopu. Na lubelskim Bronxie mieszka młodzież, która interesuje się muzyką i tworzy własne utwory hip-hopu.
Forma rzeźby nawiązuje do złotych nakładek, tak zwanych grilli na zęby, noszonych przez raperów. Obiekt wykonany jest z naturalnego materiału – drewna z odzysku wspartego na stalowej konstrukcji.
Instalacja powstała po serii spotkań i rozmów z mieszkańcami lubelskich Starych Bronowic, a zwłaszcza z mieszkającą tutaj młodzieżą, w ramach współpracy z Pracownią Sztuki Zaangażowanej Społecznie Rewiry.
|
źrodło: interenet
|
Skrzyżowanie ulicy Łęczyńskiej z Fabryczną z widokiem na kościół św.Michała.
Galeria Wrońska - murale tworzone przy współpracy z Domem Kultury Bronowice. Murale powstały w 2014 roku.
Wrońska 5a - projekt ten miał przybliżyć mieszkańcom lubelskiej dzielnicy Bronowice miejsce bardzo ważne na mapie miasta: nieistniejące już Zakłady Mechaniczne E.Plage i T. Laśkiewicz. Zakłady mieszczące się przy ulicy Wrońskiej były siedzibą pierwszej polskiej wytwórni samolotów już od roku 1920. Aby upamiętnić miejsce, na ulicy Wrońskiej powstał wyjątkowy mural o tematyce lotniczej. Dzieci były zaangażowane do wspólnego działania aby nadać współczesny oraz kolorowy wygląd ściany budynku.
✴︎ ✴︎ ✴︎ ✴︎ ✴︎
Mural poświęcony majorowi Hieronimowi Dekutowskiemu "Zaporze" znajduje się w Lublinie na ścianie jednej z kamienic przy ulicy Unickiej.
Heronim Kazimierz Dekutowski był majorem Polskich Sił Zbrojnych, cichociemny, dowódcy oddziałów partyzanckich Armii Krajowej, Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj i Zrzeszenia Wolności i Niezawisłości.
Mural na ścianie kamienicy przy placu Dworcowym wyglada bardziej jak grafika - jest tylko jeden punkt kolorowy: dwie akrobatki na kole. Ściana jest pokryta symbolami i tradycją łączoną z Lublinem: nad Brama Krakowską znajduje się cebularz. Można tu zobaczyc wiatrak z Muzeum Wsi Lubelskiej, Zamek Lubelski a także wiele symboli związanych z aktywnością mieszkanców miasta...
W podwórku kamienicy zlokalizowanej przy ulicy Żołnierzy
Niepodległej 3 (dawna I Armii Wojska Polskiego), znajduje się siedziba
Zespołu Pieśni i Tańca "Lublin" im. Wandy Kaniorowej.
Elewację
frontową budynku zdobi ładna mozaika,
przypominajaca wirująca w tańcu kolorową
spódniczkę. Mozaika pochodzi z roku 1978 roku.
Neon Brejdaki przy ulicy Zamojskiej w Lublinie. Neon jest autorstwa Tomasza Pieńczaka. Neon przedstawia popularne na Lubelszczyźnie wyrażenie "brejdak",
oznaczające brata. "Wydźwięk tego neonu jest taki, że każdy dla
każdego może i powinien być bratem, przyjacielem – bez względu na
podziały, płeć, pochodzenie, czy poglądy polityczne."
1 Maja 4a, Mural WKS Śląsk Wrocław - RKS Motor Lublin
Wjazd generała Zajączka do Lublina ulica Zamojska.
Jest to jeden z wielu muralów, które powstały z okazji rocznicy 700 lat miasta Lublina (1317-2017). Obraz na 130 metrach kwadratowych przedstawia panoramę Lublina od strony południowej z 1826 roku. Jego autorem był Niemiec, Philipp Dombeck, znany też jako Filip Dąbek. Na obrazie widać Bystrzycę oraz karetę zmierzającą do Lublina po tak zwanym "Trakcie Zamojskim", dziś w tym miejscu biegnie ulica Zamojska. Mural wygląda wciąż bardzo ładnie.
Będąc w Lublinie zawsze wstępuje do kawiarni Między Słowami na ulicy Rybnej na Starym Miescie i patrzę na mural na ścianie kamienicy naprzeciwko kawiarni: mural nawiązujący do "Wielkiej fali w Kanagawa" japońskiego artysty Hokusai Katsushik. W tym roku smutny widok - mural zniknął całkowicie z dolnych okien kamienicy. Pani w kawiarni powiedziała mi że ta kamienica jest już prywatną własnością i będzie zamieniona na elegancie apartamenty.
Koty na podwórku jednej z kamieniczek na ulicy Jezuickiej wyglądają dobrze.
Pałac Pawęczkowskiego na Placu Rybnym
Ten mural widziałam już w roku ubiegłym. Znajduje się na ulicy Podwale, i powstal w lipcu 2021 roku.
Przy ulicy Obrońców Pokoju 2, na budynku bedącym siedzibą Polskiego Radia
Lublin można zobaczyć mural, który powstał z okazji 70-lecia
radia. Projekt ten przygotował artysta Dawid Ryski, a
realizacją została wykonana przez Brain Damage Gallery. Prace nad
muralem trwały niecałe cztery dni.
Mural Pies Gosia - autor Robert Żbikowski. Artysta widział zdjęcie Gosi na różnych wernisażach, gdyż Gosia jest znana w lubelskim środowisku artystycznym. Poprosił właścielkę o zdjęcie i tak Gosia znalazła się na ścianie ulicy Narutowicza. Staszica 3 - ten projekt był częścią Festiwalu Sztuki Open City Lublin 2022
Dziedzictwo Lublina, plac Lecha Kaczyńskiego.
Współtworzony dzięki Europejskiej Fundacji Kultury Miejskiej, przedstawia różne elementy historii miasta Lublina. Dzieło zaprojektował Jacek Rucki a wykonali go głównie studenci wydziału artystycznego UMSC.
Mural Make earth great again znalazłam idąc od ulicy Chopina do Centrum Kultury na ulicy Peowiaków. A obok był inny z nazwiskami Hartwig Lem Różewicz.
Mural na ścianie garażu przy ulicy Puławskiej
Te obrazy na ścianie jednej z kawiarnii lubelskich zobaczyłam przechodząc ulicą Staszica, tuż przy Krakowskim Przedmieściu.
Na budynku Rektoratu, Wydziału Ekonomii oraz Prawa i Administracji
Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej zauważyć można ciekawe
mozaiki.
Zostały one wykonane według projektu Kazimierza Gąsiorowskiego w latach 70-tych XX wieku z tego, co aktualnie było pod ręką.
Podobne
kompozycje można znaleźć na klatkach schodowych i holach tych budynków.
✴︎ ✴︎ ✴︎ ✴︎ ✴︎