Kolorowe ściany w Lublinie - wrzesień 2023


Mural  to dekoracyjne malarstwo scienne. Techniki murali obejmują freski, mozaiki, graffiti...
Murale od niedawna stały się formą i oficjalnym nurtem sztuki. Polska sztuka uliczna street art jest zaliczana do jednych z najlepszych na świecie. Mam nadzieję, ze mały udział może mieć w tym też Lublin.
Murali stale przybywa, większość mieszkańców i turystów lubi te kolorowe obrazy zamiast szarości kamienic; równocześnie dają one możliwość obcowania ze sztuką w przestrzeni miejskiej.
Ten wpis jest kontynuacją i uaktualnieniem poprzednich wpisów o muralach w Lublinie.

Bronowice
Mural "Stare Bronowice", ulica  Biłgorajska 27 - mural został sfinansowany dzięki budżetowi obywatelskiemu. Pomysłodawcą projektu jest Szymon Pietrasiewicz (Pracowna Sztuki Zaangażowanej Społecznie "Rewiry"). Dzieło zostało stworzone przez grupę Escritor Media przy konsultacjach z mieszkańcami. 
 
Piękna mozaika Taniec wiosny znajduje się na ulicy Biłgorajskiej 15. Zaprojektowała ja artystka Katarzyna Bogucka, absolwentka malarstwa na UMK w Toruniu. Mozaika przedstawiaja trzymające się za ręce postacie. Dzieło składa się z 820 mozaikowych „plastrów”, a w nich znajduje się 196 małych kolorowych kwadracików.

 
Niezwykły projekt na ścianie budynku Punktu Kultury - ulica Skibińska.
Jest obraz, który jest "dziełem z odzysku".
 

Skibińska 17 - portrety mieszkańców Bronowic 

 


    Mural Bronx wita
 
Przy skrzyżowaniu ulic Łęczyńskiej i Fabrycznej w Lublinie, ustawiona została rzeźba Bronx. Wita ona osoby wjeżdżające do dzielnicy Bronowice. Bronx to potoczna, slangowa nazwa tej dzielnicy. Nawiązuje ona do dzielnicy Nowego Jorku, Bronx, będącej kolebką hip-hopu. Na lubelskim Bronxie mieszka młodzież, która interesuje się muzyką i tworzy własne utwory hip-hopu.
Forma rzeźby nawiązuje do złotych nakładek, tak zwanych grilli na zęby, noszonych przez raperów. Obiekt wykonany jest z naturalnego materiału – drewna z odzysku wspartego na stalowej konstrukcji.
Instalacja powstała po serii spotkań i rozmów z mieszkańcami lubelskich Starych Bronowic, a zwłaszcza z mieszkającą tutaj młodzieżą, w ramach współpracy z Pracownią Sztuki Zaangażowanej Społecznie Rewiry.
źrodło: interenet

Skrzyżowanie ulicy Łęczyńskiej z Fabryczną z widokiem na kościół św.Michała.


Galeria Wrońska - murale tworzone przy współpracy z Domem Kultury Bronowice. Murale powstały w 2014 roku.



 
Wrońska 5a - projekt ten miał przybliżyć mieszkańcom lubelskiej dzielnicy Bronowice miejsce bardzo ważne na mapie miasta: nieistniejące już Zakłady Mechaniczne E.Plage i T. Laśkiewicz. Zakłady mieszczące się przy ulicy Wrońskiej były siedzibą pierwszej polskiej wytwórni samolotów już od roku 1920. Aby upamiętnić miejsce, na ulicy Wrońskiej powstał wyjątkowy mural o tematyce lotniczej. Dzieci były zaangażowane do wspólnego działania aby nadać współczesny oraz kolorowy wygląd ściany budynku.

✴︎    ✴︎    ✴︎    ✴︎    ✴︎

Mural poświęcony majorowi Hieronimowi Dekutowskiemu "Zaporze" znajduje się w Lublinie na ścianie jednej z kamienic przy ulicy Unickiej.
Heronim Kazimierz Dekutowski był majorem Polskich Sił Zbrojnych, cichociemny, dowódcy oddziałów partyzanckich Armii Krajowej, Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj i Zrzeszenia Wolności i Niezawisłości.

Mural na ścianie kamienicy przy placu Dworcowym wyglada bardziej jak grafika - jest tylko jeden punkt kolorowy: dwie akrobatki na kole. Ściana jest pokryta symbolami i tradycją łączoną z Lublinem: nad Brama Krakowską znajduje się cebularz. Można tu zobaczyc wiatrak z Muzeum Wsi Lubelskiej, Zamek Lubelski a także wiele symboli związanych z aktywnością mieszkanców miasta...


W podwórku kamienicy zlokalizowanej przy ulicy Żołnierzy Niepodległej 3 (dawna I Armii Wojska Polskiego), znajduje się siedziba Zespołu Pieśni i Tańca "Lublin" im. Wandy Kaniorowej.
Elewację frontową budynku zdobi ładna
mozaika, przypominajaca wirująca w tańcu kolorową spódniczkę. Mozaika pochodzi z roku 1978 roku.


Neon Brejdaki przy ulicy Zamojskiej w Lublinie. Neon jest autorstwa Tomasza Pieńczaka. Neon przedstawia popularne na Lubelszczyźnie wyrażenie "brejdak", oznaczające brata. "Wydźwięk tego neonu jest taki, że każdy dla każdego może i powinien być bratem, przyjacielem – bez względu na podziały, płeć, pochodzenie, czy poglądy polityczne."

1 Maja 4a, Mural WKS Śląsk Wrocław - RKS Motor Lublin

Wjazd generała Zajączka do Lublina ulica Zamojska.
Jest to jeden z wielu muralów, które powstały z okazji rocznicy
700 lat miasta Lublina (1317-2017). Obraz na 130 metrach kwadratowych przedstawia panoramę Lublina od strony południowej z 1826 roku. Jego autorem był Niemiec, Philipp Dombeck, znany też jako Filip Dąbek. Na obrazie widać Bystrzycę oraz karetę zmierzającą do Lublina po tak zwanym "Trakcie Zamojskim", dziś w tym miejscu biegnie ulica Zamojska. Mural wygląda wciąż bardzo ładnie.

Będąc w Lublinie zawsze wstępuje do kawiarni Między Słowami na ulicy Rybnej na Starym Miescie i patrzę na mural na ścianie kamienicy naprzeciwko kawiarni: mural nawiązujący do "Wielkiej fali w Kanagawa" japońskiego artysty Hokusai Katsushik.
W tym roku smutny widok - mural zniknął całkowicie z dolnych okien kamienicy. Pani w kawiarni powiedziała mi że ta kamienica jest już prywatną własnością i będzie zamieniona na elegancie apartamenty.

Koty na podwórku jednej z kamieniczek na ulicy Jezuickiej wyglądają dobrze.


Pałac Pawęczkowskiego na Placu Rybnym



Ten mural widziałam już w roku ubiegłym. Znajduje się na ulicy Podwale, i powstal w lipcu 2021 roku.


Przy ulicy Obrońców Pokoju 2, na budynku bedącym siedzibą Polskiego Radia Lublin można zobaczyć mural, który powstał z okazji 70-lecia radia. Projekt ten przygotował artysta Dawid Ryski, a realizacją została wykonana przez Brain Damage Gallery. Prace nad muralem trwały niecałe cztery dni.

 
Mural Pies Gosia - autor Robert Żbikowski. Artysta widział zdjęcie Gosi na różnych wernisażach, gdyż Gosia jest znana w lubelskim środowisku artystycznym. Poprosił właścielkę o zdjęcie i tak Gosia znalazła się na ścianie ulicy Narutowicza.

Staszica 3 - ten projekt był częścią  Festiwalu Sztuki Open City Lublin 2022

Dziedzictwo Lublina
, plac Lecha Kaczyńskiego.
Współtworzony dzięki Europejskiej Fundacji Kultury Miejskiej, przedstawia różne elementy historii miasta Lublina. Dzieło zaprojektował Jacek Rucki a wykonali go głównie studenci wydziału artystycznego UMSC.




Mural Make earth great again znalazłam idąc od ulicy Chopina do Centrum Kultury na ulicy Peowiaków. A obok był inny z nazwiskami Hartwig Lem Różewicz.


 Mural na ścianie garażu przy ulicy Puławskiej

Te obrazy na ścianie jednej z kawiarnii lubelskich zobaczyłam przechodząc ulicą Staszica, tuż przy Krakowskim Przedmieściu.


Na budynku Rektoratu, Wydziału Ekonomii oraz Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej zauważyć można ciekawe mozaiki.
Zostały one wykonane według projektu Kazimierza Gąsiorowskiego w latach 70-tych XX wieku z tego, co aktualnie było pod ręką.
Podobne kompozycje można znaleźć na klatkach schodowych i holach tych budynków.

 
Więcej murali z września 2023, następny wpis: Kolorowe ściany w Lublinie - wrzesień 2023, osiedla LSM

 ✴︎    ✴︎    ✴︎    ✴︎    ✴︎
 
 
Kolorowe ściany w Lublinie - październik 2022
 
Kolorowe ściany w Lublinie - maj 2019

Kolorowe ściany w Lublinie - Murals in Lublin, 2018

"Niektórzy lubią poezję" - Lublin, miasto poezji; poezja na ścianach i schodach  

Na ścianach, w oknach Starego Miasta w Lublinie jeszcze można zauważyć stare fotografie. W poprzednich latach było ich więcej. Nie jest to prawdziwa forma murali, ale jest to też forma sztuki na ścianach: Życie zatrzymane na szkle.