Ukwiecone tatrzańskie łąki ..... wystawa malarstwa w małym muzeum lubelskim...

"Inny świat. 
Świat baśni w maleńkich obrazkach 
daje zapomnienie o szarości czasu. 
Subtelne, miniaturowe malarstwo Pani Alicji 
daje tak wiele spokoju i zaczarowanych wizji..."
Tadeusz Litawiński, 1981

W budynku głównym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego przy Al. Racławickich w Lublinie, w pomieszczeniach dawnego refektarza dominikańskiego, znajduje się niewielkie muzeum. Jedno z wielu muzeów uniwersyteckich w Polsce.

Muzeum KUL powstało 1 września 2016 roku w wyniku połączenia trzech jednostek muzealnych. Główną część kolekcji stanowi zbiór dzieł sztuki z dawnego Muzeum Uniwersyteckiego - założonego w 1932 roku i działającego pod różnymi nazwami do 2016 roku. Obecnie zbiory muzeum obejmują ponad 1700 obiektów.



W maju 2003 artystka Alicja Zadziorko podarowala Muzeum KUL swoją kolekcję dzieł sztuki, na którą złożyły się prace z dziedziny malarstwa, grafiki i rzeźby. Wystawa w tym muzeum była wyrazem wdzięczności dla Pani Alicji i równocześnie przedstawieniem jej twórczości dla odwiedzających to miejsce.

"Zieleń (...) wyrojem omgliła rozłogi" jest to tytuł wystawy i pochodzi  z wiersza Leśmiana. Artystka była pod urokiem poezji Bolesława Leśmiana. 


Obrazy Alicji Zadziorko "Leśmianowskie łąki" to ukwiecone tatrzańskie łąki krajobrazy łąkowe, zioła, kwiaty polne...






Wśród podarowanych obrazów Pani Alicji znajdują obrazy innych artystów m.in.Nikifora


Krystyna Rajca z domu Gasienica-Szostak, poetka i malarka z Zakopanego - o malarstwie Alicji

Do muzeum można wejść przez główne wejście, gdzie przed budynkiem uniwersytetu stoi pomnik Cypriana Norwida. Przechodząc przez malowniczy dziedziniec ze słynnym pomnikiem papieża Jana Pawła II i kardynała Wyszyńskiego, w arkadach budynku można znaleźć to małe muzeum.





W związku z remontem gmachu głównego uniwersytetu Muzeum KUL pozostaje tymczasowo zamknięte. Kolekcje muzealne prezentowana są na wystawach czasowych w innych ośrodkach kultury w całym kraju. informacja ze stron internetowej muzeum