Średniowieczne freski w kaplicy św.Trójcy na zamku lubelskim

Lublin jest miastem gdzie znajdują się cztery słynne malowidała ścienne o wyjatkowych wartościach historycznych i artystycznych. Powstały one w różnych okresach historycznych i odzwierciedlały czas w którym były tworzone. Bazowały one głównie na wzorach niepolskich; tylko jedno z tych czterech malowideł były wykonane przez polskich artystów.

* Polichromia Kaplicy Trójcy Świętej w Lublinie - powstała przed 1418 rokiem,

* Renesansowe freski o tematyce świeckiej w Piwnicy pod Fortuną - po 1596 roku,

* Fresk Sąd Ostateczny w Kaplicy Tyszkiewiczów, kościół Dominikanów - lata 1654-58,

* Iluzjonistyczne freski w katedrze lubelskiej - 1757 rok. 

Kaplica Trójcy Świętej w Lublinie (Kaplica Zamkowa) – kaplica znajduje się na dziedzińcu zamkowym i połączona jest z częścią muzealną zamku.
Kaplica została zbudowana pomiędzy latami 1341 a 1370 w czasach panowania Kazimierza Wielkiego. 

Kaplica Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim jest jednym z najcenniejszych zabytków sztuki średniowiecznej w Polsce. Ozdobiają ją malowidła bizantyńsko-ruskie z poczatku XV wieku. Polichromia ta pokrywa niemal całą powierzchnię sklepień i ścian. Freski te zostały ufundowane przez króla Władysława Jagiełłę, który wychowany na dworze wileńskim w atomsferze tradycjla cerkwii prawosławnej przywiązany był chrześcijaństwa wschodniego, stąd też taki charakter malarstwa znajduje się w kaplicy lubelskiej.

Nie wiadomo kiedy rozpoczęto prace nad polichromią kaplicy. Wiadomo że malowidła zostały ukończone 10 sierpnia 1418 roku, w dzień św. Wawrzyńca.

Prace malarskie w kaplicy wykonane były przez kilku malarzy, ale autorem większości fresków był główny mistrz Andrzej.

                  Konny wizerunek Jagiełły (Autor: Mistrz Andrzej)

Fragment kompozycji z napisem fundacyjnym (Autor: Mistrz Andrzej)

Scena fundacyjna (Autor: Mistrz Andrzej) - Władysław Jagiełło klęczący przed Najświętszą Maryją Panną


Na sklepieniu kaplicy można odnaleźć wielu aniołów. Postacie aniołów występują na malowidłach w całości lub tylko w charakterze półpostaci. 
Muzeum Narodowe w Lublinie na Zamku wydało piękny album poświęcony freskom w kaplicy zamkowej i tam można znaleźć te piękne postacie aniołów lubelskich.












Dekoracje lubelskiej kaplicy wykonano w technice fresku. Polegała ona na nanoszeniu roztartych z wodą barwników na mokrą zaprawę wapienną, do której dodano włókna lnu i słomy.

Polichromia - ozdoba malarska ścian i sufitów, stosowana do dekoracji wewnątrz i na zewnętrz. Polichromie to sposób dekoracji, technika zaś może być fresk i asecco. 
Fresk- technika malarstwa ściennego, polegająca na pokrywaniu mokrego tynku pigmentami odpornymi na alkaiczne działanie wapna. Koncepcja i wizja artysty musi być ostateczna, gdyż po wyschnięciu tynku, poprawki są niemożliwe. 
Asecco - znaczy „ na sucho”. Technika polegająca na malowaniu na suchej powierzchni jak ściany, sufity itp. Dziś często ze względu na miejsce ich wykonywania zwana też potocznie muralem.