"Jeśli cenimy nasze zasoby, będziemy marnować mniej"
Sayaka Ganz -japońska rzeźbiarka
Ten obraz znalazlam w czasie mojego spaceru po dzielnicy Bronowice. Pierwsze wrażenie to: dziwny, osobliwy, niesamowity, straszny....Ale po przyjrzeniu się dokladnym tej instalacji bardzo ucieszyłam się, że widzę w Lublinie obraz/sztuke która jest "dziełem z odzysku".
Inaczej mówiąc - jest to eco-art, eco-sztuka, sztuka ze śmieci, sztuka z odpadów, sztuka z recyklingu...
Co znalazlam na tym obrazie to dużo plastików, przykrywek, pojemników, różnych kabli, przedłużacz i szczotka w kolorze czerwonym, a obok czerwonych ust po prawej mały misiaczek, duży pojemnik plastikowy prawdopodobnie po płynie do prania, kilka fragmentów klawiatur komputerowych, wiatrak, koszyczki plastikowe...
Nie jest to dla mnie obraz typu sensacja, jest to obraz wartościowy i z ważnym przesłaniem.
I do przesłania które prezentuje ta instalacja artystyczna można dodać poniższy mural, który widziałam w centrum miasta.
Obraz z Bronowic przypomniał mi wystawę, która widziałam kilka lat temu w naszym lokalnym Arboretum. Była to wystawa eko-sztuki japońskiej artystki Sayaka Ganz "Dzieła z odzysku".
"Dorastałam w duchu animistyki Shinto*, że wszystkie rzeczy na świecie mają ducha. Dlatego też, gdy widzę wyrzucone przedmioty na ulicy lub półki w sklepach z używaną odzieżą, odczuwam głęboki smutek z ich powodu i bardzo chcę uszczęśliwić te porzucone przedmioty. Współczuję wszystkim wyrzuconym przedmiotom, niezależnie od materiału; moim obecnym ulubionym materiałem do pracy jest plastik. Wykorzystuję głównie zwykłe przedmioty gospodarstwa domowego do tworzenia form zwierzęcych z poczuciem ruchu i samoświadomości. Używam tworzyw sztucznych ze względu na różnorodność dostępnych krzywoliniowych form i kolorów. Manipuluję nimi i składam je razem za pomocą pociągnięć pędzla, aby uzyskać efekt podobny do trójwymiarowego obrazu Van Gogha."
*
Shinto jest specyficzną japońską religią.
Animizm - to przekonanie, że wszystko
przedmioty ożywione lub nieożywione, maja „esencję duchową”
PODRÓŻNICY - Pływająca rodzina niedźwiedzi polarnych
NOVA – Feniks powstaje z popiołów, 2011
FOGO - Biegnący czerwony gepard, 2008
Pojawienie - Konie galopujące ze ściany galerii, 2013
"Moja twórczość polega także na dostrzeganiu harmonii, nawet w sytuacjach, które od wewnątrz wydają się chaotyczne. Przyglądając się moim rzeźbom z bliska, można dostrzec szczeliny, dziury i przedmioty trzymane jedynie za pomocą małych punktów. Odsuń się jednak, a rzeźby ujawnia harmonię która powstaje, gdy obiekty są ustawione w tym samym (ale nie identycznym) kierunku. Również ważne jest, by mieć perspektywę, aby odejsc od bieżących problemów i spojrzeć na te problemy inaczej, z innego punktu widzenia." Sayaka Ganz
Sayaka Ganz tworzy swoje dzieła, wykorzystując wszystkie wyrzucone przedmioty, które znajdzie na ulicy i w sklepach z używaną odzieżą.
Myślę, że jej filozofia wpisuje się w ruch Zero Waste. Taki styl życia zaczęła Bea Johnson, autorka bloga Zero Waste Home. W 2008 roku Bea postanowiła ograniczyć do zera ilość odpadów wytwarzanych przez swoją rodzinę. Stosując zasadę 5R* (odmawiaj, ograniczaj, używaj ponownie, poddawaj recyklingowi, gnicie/próchnienie) jej czteroosobowa rodzina produkuje tylko słoik odpadów rocznie!!!
*Refuse, Reduce, Reuse, Recycle, Rot (i tylko w takiej kolejności)
Ciekawy artykuł o tym jak artyści wykorzystują odpady do tworzenia dzieł sztuki.