Castello del Buonconsiglio w Trento, Północne Włochy
Castello del Buonconsiglio był rezydencją książąt-biskupów w Trento od XII wieku do końca XVIII wieku. Zamek pochodzi z czasów średniowiecznych, przebudowany w stylu gotyk wenecki.
Wewnątrz zamku ściany zdobią piękne freski malowane od późnego średniowiecza aż po czas renesansu. Specjalne, gotyckie freski znajdują się w Torre dell'Aquila ("Wieża Orła")
W Castello znajduje się Museo Provinciale d'Arte z rzeźbami, meblami z epoki, kolekcjami archeologicznymi i etnologicznymi. Eksponaty te prezentują walkę Włoch o zjednoczenie i wyzwolenie z Imperium Austro-Węgierskiego.
Z tej sali wchodzi się do Wieży Orła, której wnętrze jest pokryte przepięknymi XV-wiecznymi freskami. Przedstawiają one w cyklu miesięcznym nie tylko życie dworskie ale i ich zajęcia na świeżym powietrzu - bardzo podoba mi się "aktywność dworu" w grudniu. Przedstawiona jest także sezonowa prace okolicznych rolników.
Przechodząc przez jedną z sal zamku Buonconsiglio w Trento uwagę moja zwrócił portret pięknej damy, który z jakiś powodów wydawał mi się znajomy. Gdy zobaczyłam nazwisko osoby na obrazie
i nazwisko malarza bardzo ucieszyłam się (mimo znaku zapytania).
i nazwisko malarza bardzo ucieszyłam się (mimo znaku zapytania).
Jak sprawdziłam w internecie Józefina Amalia Potocka i jej rodzina była wielokrotnie portretowana przez Giovanni Battista Lampi.
Józefina Amalia Potocka z Mniszchów Potocka (1752–1798) była druga żona Stanisława Szczęsnego Potockiego, polskiego magnata, marszałka konfederacji targowickiej.
Była osobą utalentowaną artystycznie, lubiącą pisać i malować; kolekcjonerka obrazów.
Sobór Trydenckiego miał miejsce w Trento w latach 1545–1563. Celem było rozwiązanie kryzysu w świecie katolickim i przeciwdziałanie skutkom Reformacji.
Jest uważany za początek kontrreformacji.
Jeden z obrazów znajdujących się w zamku w Trento przedstawia obrady tego soboru.
Uczestnik tego posiedzenia z numerem 3 jest wymieniany jako Stanislaus Polonus. Poza tym, na liście uczestników numer 10 jest oznaczony Regis Polonia (przedstawiciel Króla Polski?).