Werona - Katedra Santa Maria Matricolare / Duomo di Verona, jedna z najważniejszych budowli sakralnych


Katedra Santa Maria Matricolare w Weronie, Duomo di Verona, jest jednym z najpiękniejszych kościołów w Weronie i siedzibą diecezji werońskiej.  
Katedra została wzniesiony po tym, jak dwa kościoły wczesnych chrześcijan znajdujęce się w tym samym miejscu, zostały zniszczone przez trzęsienie ziemi we wczesnych latach XII wieku. Budynek istniejacy obecnie został zbudowany w stylu romańskim w 1187 roku i odrestaurowany i powiększony w stylu gotyckim w 1440 roku. 
Duomo Santa Maria Matricolare lub katedra w Weronie jest częścią „Kompleksu katedralnego”, który obejmuje krużganki kanoników, kaplicę Santa Elena, baptysterium i wykopaliska archeologiczne.
Architektura Duomo jest piękna, ale prawdziwę atrakcją są dzieła sztuki wewnątrz.
Na froncie katedry znajduje sie prosty, romański, warstwowy i dwukondygnacyjny wysunięty portyk ozdobiony rzeźbami. Jest dziełem XII-wiecznego rzeźbiarza Master Nicolò, który również wykonał wejście do kościoła San Zeno w Weronie i katedrze w Ferrarze.  
Ten portyk/ganek wsparty jest na plecach dwóch gryfów. 
 
Przed Duomo znajduje sie rzeźba anioła z brązu autorstwa Albano Poli, z 2015 roku.
 

Jeden gryfów podtrzymujący północną część zachodniego wejścia do Duomo.


G
łówne wejście do Katedry
 
Luneta głównego wejścia przedstawia na płaskorzeźbie Matkę Bożą z Dzieciątkiem (pośrodku),  Zwiastowania pasterzom (po lewej) i Pokłon Trzech Króli (po prawej). 
(luneta - przestrzeń architektoniczna w kształcie półksiężyca, wypełniona rzeźbą)
Poniżej tych rzeźb, na nadprożu w medalionach znajdują się trzy cnoty boskie (zwane tez teologalnymi): Wiara, Miłość i Nadzieja. 

Po obu stronach głównego wejście do katedry umieszczono rzeźby dziesięciu postaci proroków i cztery symbole Ewangelistów.
Przedstawione są: anioł (Mateusz), skrzydlaty lew (Marek), wół (Łukasz) i orzeł (Jan).

Fragmenty rzeźb Dziesięciu Proroków na głównym wejsciu do katedry Duomo


Symbole Ewangelistów

Na bocznej, południowej scianie katedry znajduje się małe wejście do katedry z niezwykłymi rzeźbami przedstawiającymi postacie ludzkie i zwierzęce (XII wiek).

 

Kapitele ozdobione postaciami ludzkie i zwierzęcymi - dekoracja rzeźbiarska z XII wieku
 

 

 ✻   ✻   ✻   ✻   ✻   ✻

Rzymskokatolicka katedra w Weronie w północnych Włoszech, jest poświęcona Najświętszej Maryi Pannie jest nazwana Santa Maria Matricolare.
We wnętrzu katedry widać wpływ okresu renesansu z bogatym, sklepionym wnętrzem i włoskimi freskami. Kaplice boczne zdobią wspania
łe dzieła sztuki, liczne rzeźby i obrazy, głównie renesansowe...W tej katedrze znajduje sie dzieło Tycjana Wniebowzięcie z ok. 1530 roku.

 
Kaplica główna: półkoliste kolumny poręczy chóru, 1534 rok, autorstwa Michele Sanmichel.
Sklepienie pokryte jest delikatnymi freskami. Tematem tego fresku jest Wniebowzięcie Marii przedstawione na tle realnej, otwartej przestrzeni nieba.



 
 
Grób św. Agaty
 
W katedrze znajdują się dwa komplety organów usytuowane po obu stronach głównego oltarza i blisko półkolistej kolumny poręczy chóru. Poniższe zdjęcie przedstawia organy znajdujące się po lewej stronie (Cornu Evangelii); sa one misternie rzeźbione i pozłacone. Całość zdobią obrazy Felice Riccio. Wewnętrzne drzwi: Czterech Biskupów Werony i zewnętrzne Zaśnięcia Virginis.
 
Kaplice boczne ozdobione sa licznymi rzeźbami i obrazami, głównie z okresu renesansu... 


 ✻   ✻   ✻   ✻   ✻   ✻

Baptysterium katedry w Weronie - romańska ośmiokątna chrzcielnica. Budynek Baptysterium pochodzi z 1123 roku, ale niezwykla romańska chrzcielnica, wykonana z jednego kawałka marmuru, została stworzona przez XIII-wiecznego Mistrza Brioloto z Werony, najbardziej znanego z rozety Koła Fortuny w Bazylice św. Zenon, znadujace sie po drugiej stronie miasta.










Po prawej stronie Baptysterium znajduje się fresk z XIV-XV wieku (1390-1410), którego tworcą był Marcin z Werony - jest to Matka Boża Miłosierdzia i Boga Ojca (Madonna della Misericordia e Dio Padre).
Po obu stronach tego pięknego fresku znajdują się dwie rzeźby współczesne: jedna przedstawia Madonnę, druga anioła.




 
Fresk anioła w Duomo w Weronie


Fragmenty wczesnych fresków w Duomo
 

 ✻   ✻   ✻   ✻   ✻   ✻


Kościół św.Eleny, pod wezwaniem św. Jerzego i św. Zenona, został zbudowany w IX wieku n.e. (813 rok). Pierwotnie była to katedra w miejscu, gdzie kiedyś stała bazylika wczesnochrześcijańska, a jeszcze wcześniej - kościół konstantyński.
Sant'Elena to jednonawowy kościół który został odnowiony po trzęsieniu ziemi w 1117 roku w stylu romańskim.
 

 
 
Do kościoła Sant'Elena wchodzi się mijając wykopaliska archeologiczne z pozostałością bazyliki z początku IV wieku. Ołtarz kościelny z lat 1573-9 przedstawia Matkę Boską z Dzieciątkiem na tronie ze świętymi Stefanem, Zenonem, Jerzym i Helen - jest autorstwa Felice Brusasorci.   
Według historii jest to kościół, w którym Dante przeczytał swoją pierwszą mowę, słynną De quaestio de aqua e de terra w 1320 roku.

Ołtarz z lat 1573-9 przedstawia Matkę Boską z Dzieciątkiem na tronie ze świętymi Stefanem, Zenonem, Jerzym i Helen autorstwa Felice Brusasorci. 
 

 
Wykopaliska archeologiczne przedstawiają elementy bazyliki z IV wieku, w tym mozaikową podłogę


 ✻   ✻   ✻   ✻   ✻   ✻

Piękny romański krużganek z około 1140 roku ma podwójne arkady kolumn po wschodniej stronie; zachodnia strona została zrekonstruowana po zniszczeniu przez bombardowania podczas II wojny światowej. W niektórych miejscach można zobaczyć fragmenty mozaikowej posadzki z wczesnochrześcijańskiej bazyliki, ale większość pozostaje przykryta trawnikiem.



Widok z krużganka katedralnego z dzwonnicą Sanmicheli