Jama Michalika w Krakowie - secesja w artystycznej kawiarni
Miejsce to zaczęło przyciągać malarzy z pobliskiej Szkoły Sztuk Pięknych przychodzących tu na kawę, alkochol czy obiad. Dołączyli do nich też pisarze i ludzie związani z teatrem. Bywali tu malarze Leon Wyczółkowski i Karol Frycz, pisarze Tadeusz Boy-Żeleński i Stanisław Sierosławski, oraz pisarz i malarz Stanisław Wyspiański. Artyści bardzo często tworzyli w kawiarni, no i na ścianach zaczęły pojawiać się rysunki, karykatury...
W latach 1904-1912 w Jamie Michalika występował pierwszy w Polsce kabaret literacki Zielony Balonik. Wśród założycieli byli Karol Frycz, dramaturg i krytyk Jan August Kisielewski, malarz Kazimierz Sichulski i dziennikarz Witold Noskowski a także Tadeusz Boy-Żeleński.
Zielony Balonik rozpoczął swoją działalność w dniu 7 czerwca 1904 roku i tak wyglądały zaproszenia na tę uroczystość:
Zielony Balonik, Zaproszenie (1904)
"W sobotę, dnia 7 bm. odbędzie się hałaśliwe otwarcie pierwszego krakowskiego kabaretu artystów, w szlachetnym winie ochrzczonego imieniem „Zielony Balonik” (w Jamie Michalika, Cukiernia Lwowska przy ulicy Floryańskiej 45). Początek po godzinie 10 i ½. Wstąp bezpłatny za zaproszeniami.
Zaproszeni goście będą weseli i krzykliwi, namiętnie oklaskujący wszystko i wszystkich. Tualeta bezwzględnie obowiązująca: na tasiemce do guzika uwiązany CAPTIF, nad głową w wysokości 35 cm bujający "zielony balonik". Wszystkie inne części garderoby zbyteczne. Nieposiadanie tego lekkomyślnego emblematu "członka gapia" w kabarecie, może narazić najgodniejszą cześci osobę zaproszoną na nonszalancję i ceremonialne wylanie za wrota jamy "Zielonego Balonika".
Komitet nie przyjmuje obowiązku płacenia rachunków za wysuszone napoje. Poetom nie daje się zaliczek.
W czasie "numerów" należy wrzeszczeć, a na wezwanie poskramiacza-dyrektora klaskać z pasją godną "Zielonego Balonika".
Improwizatorzy zechcą przed lub w czasie wieczoru objawić życzenie Kierownikowi (J. A. Kisielewski), iż ich ogarnął szał twórczy i humorystyczny, że chcą pokazać ludowi swoją nagą duszę, a natychmiast stanie się zadość ich nieskromnej żądzy. Śmierć szczurom i białoskórnikom!
— "Zielony Balonik"
źródło:Wikipedia
Mimo upływu czasu zachowało się wiele elementów oryginalnego, secesyjnego wnętrza kawiarni. I te historyczne wnętrza ze sztuką z początków XX wieku a także wydarzenia kulturalne odbywające się tutaj plus jedzenie, w dalszym ciągu przyciągają ludzi do tego niezwykłego miejsca. W Jamie Michalika znajduje się piękna kolekcja secesyjnych witraży. Projektowali je Karol Frycza i Henryk Uziembło.
Akualnie Jama Michalika w dalszym ciagu kontynuuje swoją aktywność w świecie kultury. Swoje wiersze recytowali tu polscy laureaci literackiej Nagrody Nobla Wisława Szymborska i Czesław Miłosz. Wywiadów telewizyjnych udzielał w kawiarni uznany polski kompozytor Krzysztof Penderecki, który bywał w Jamy Michalika, a nawet komponował tam muzykę. W kawiarni organizowano także wydarzenia kulturalne, takie jak wystawy i występy kabaretowe nawiązujące do Zielonego Balonu.
Witraż nad przejściem od strony Sali Fryczowskiej. Jest to projekt Henryka Uziembło z ok.1911 roku. Nazywa sie Centaurzyca i przedstawia Irenę Solską. (Centaurzyca jest to żeńska forma centaura).
Szopka Krakowska i teatrzyk kukiełek. Szopka pojawiła się w Jamie Michalika w 1905 lub 1906 roku. Program Szopki dotyczył głównie spraw lokalnych, koncentrując się na osobach zwiazanych z Krakowem. Szopka ta, podobnie jak kabaret Zielony Balonik, nie była polityczna.
Wśród wielu grafik wiszących tutaj można znaleźć m.in. obraz Kabaret Zielonego Balonika z 1908 roku autorstwa Kazimierza Sichulskiego. Na tym karykaturalnym obrazie widać członków kabaretu, m.in. Boya Żeleńskiego i Witolda Noskowskiego, tworzących dziki pochód zmierzający od krakowskiego Starego Miasta w stronę… pełni księżyca.
Górka - scena z pianinem. Tu występował m.im kabaret Zielony Balonik. Obecnie jest to miejsce gdzie odbywają się różne imprezy w Jamie Michalika.