Muzeum biograficzne Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie
Muzeum biograficzne Stanisława Wyspiańskiego, najwybitniejszego artysty polskiego okresu Młodej Polski, od niedawna znajduje się w budynku starego spichlerza. Spichlerz ten wybudowany był w XVIII wieku, w tym czasie jeszcze za murami obronnymi miasta. Pełnił on różne funkcje, między innymi spichlerza, fabryki, sklepu i siedziby Stowarzyszenia Architektów Rzeczypospolitej...
Parę lat temu w starym spichlerzu znajdował się Ośrodek Kultury Europejskiej Europeum, gdzie była stała wystawa sztuki europejskiej Muzeum Narodowego w Krakowie.
Przed muzeum znajduje się rzeźba Bronisława Chromego przedstawiająca Stanisława Wyspiańskiego z rozwianymi włosami i... ze świecącym nosem - prawdopodobnie wielu turystów głaska poetę po nosie...
Wcześniej, w Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie widziałam płaskorzeźbę przedstawiająca Stanisława Wyspiańskiego (i Jana Stanisławskiego) z nosem trochę świecącym się...
Muzeum Stanisława Wyspiańskiego przy placu Sikorskiego 6 jest nowo otwartym oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie, który zgromadził tu cenną kolekcję dzieł artysty.
Stanisław Wyspiańskiego był artysta niezwykle wszechstronnym, i tworzył w różnych dziedzinach sztuki. Dorobek artystyczny artysty obejmuje nie tylko malarstwo, ale także kompozycje witrażowe, zajmował się również sztuką użytkową, projektowaniem mebli i dekoracji wnętrz. Jest autorem wielu dzieł literackich. Reżyserował i tworzył senografie na scenach teatralnych do własnych dzieł, jak i do dzieł innych autorów.
"Poranek pod Wawelem / Planty o świcie" (1894 rok)
"Widok z okna na kopiec Kościuszki w Krakowie. Szary dzień" (1904 rok)
"Macierzyństwo" - piękny, niewielki pastel z 1904 roku przedstawia żonę Wyspiańskiego, Teodorę, oraz prawdopodobnie jednego z ich synów – Mietka lub Stasia.
Witraż "Zwiastowanie" był jedną z części dużego projektu, nad którym pracowali Stanisław Wyspiański i Józef Mehoffer. Był to witraż "Sceny z życia Najświętszej Marii Panny" zaprojektowany przez obu artystów do kościoła Mariackiego w Krakowie w 1891 roku. Replika tego pięknego witraża z lat 1902-1906 znajduje się przy wejściu do domu Józefa Mehoffera (dom w którym urodził się Stanisław Wyspiański).
pociecho smutna;
nad mała siedzę schylon rzeczką,
z wód igrające falą dziecko,
żal mroku skrada się zdradziecko
nad łąkę, rzeczkę, nad mój strumień,
w duszącej mgle nieporozumień
zapada noc okrutna."
Kościół św. Floriana przy placu Matejki w Krakowie - miejsce gdzie Stanisław Wyspiański poślubił Teodorę Teofilę Pytko. W 1900 roku Wyspiański ożenił się z chłopką, Teodorą Pytkówną, z którą wychował czworo dzieci. Wyspiański poznał ją u swojej ciotki, Jadwigi Stankiewiczowej, gdzie była służącą. Decyzja Wyspiańskiego o poślubieniu prostej, niewykształconej chłopki spowodowała że Kraków wrzał od plotek i dezaprobaty.
Małżeństwo Stanisława i Teodory trwało siedem lat. Stanisław Wyspiański zmarł 28 listopada 1907 rok w wieku 38 lat. Teodora wyszła ponownie za mąż. Dzieci zostały jej prawnie odebrane i smutne były ich losy.