Krypta kościoła św. Piotra i Pawła w Krakowie i znani Polacy

 


Panteon Narodowy * Krypta kościoła św. Piotra i Pawła w Krakowie.
Zespół krypt po kościołem św.Piotra i Pawła powstał czasie budowy kościoła w latach 1597-1635. Ciągną się one pod częścią wschodnią świątyni, a także pod każdą z kaplic bocznych przylegających do nawy oraz pod dziedzińcem rozpościerającym się przed fasada. 
W 2012 roku powstał tu Panteon Narodowy kontynuujący ideę Krypty Zasłużonych na krakowskiej Skałce. 

W kryptach pochowano jezuitow, dobrodziei kościoła a także ludzie zasłużeni dla polskiej kultury i sztuki. 
Znajdujące się w krypcie schody pełniły dawniej funkcje jednego z dwóch zejść z kościoła do podziemi, w których składano zmarłych. 


Ksiądz Piotr Skarga Poweski (1536-1612), jezuita, gruntownie wykształcony charyzmatyczny kaznodzieja i uzdolniony pedagog, pisarz katolicki, opiekun chorych i ubogich, założyciel Bractwa Miłosierdzia oraz Banku Pobożnego w Krakowie. Jeden z inicjatorów budowy tego kościoła.

Biskup krakowski Andrzej Trzebicki (1607-1679). Opiekun ubogich i chorych, odnowiciel diecezji krakowskiej po zniszczeniach przez potop szwedzki (1655-1660), krzewiciel kultury i sztuki. W prezbiterium kościoła znajduje sie jego monumentalny nagrobk, a w krypcie znajduje się jego barokowym kamienny sarkofag wykonany w 1680 roku.


Hrabia Witold Bieliński (1818-1833), herbu Szeliga, syn kasztelana Jana Władysława Bielińskiego i Wirginii Anny z domu Dobrzyckiej.
Klasycystyczny sarkofag oparty a wzorach antycznych, zawieraj
ący wewnątrz metalowa trumne z ciałem 15-letniego hrabiego, wykonał Leonard Galli - nadworny rzebiarz ostatniego króla Polski Stanislawa August Poniatowskiego.

Stanisław Mrożek (1930-2013) ceniony w świecie polski dramatopisarz, prozaik oraz rysownik, autor wielu satyrycznych opowiadań i utworów dramatycznych o tematyce filozoficznej, politycznej, obyczajowej i psychologicznej, zaliczany do nurtu teatru absurdu. Związany z Krakowem. Urna z jego prochami spoczęła w sarkofagu w krypcie z 1735 roku.

Krzysztof Penderecki (1933-2020) wybitny polski kompozytor swojego pokolenia, którego nowatorskie i mistrzowskie podejście do muzyki zyskało światowe uznanie.

Karol Olszewski * Zygmunt Wróblewski 
(dwa sarkofagi po lewej stronie)

Karol Olszewski (1846-1915), wybitny polski chemik, profesor Uniwersytetu Jagiellonskiego i Zygmunt Wróblewski (1845-1888), wybitny polski fizyk, profesor Uniwersytetu Jagiellonskiego 4 kwietnia 1883 roku jako pierwsi na świecie skroplili tlen, uważany do tego czasu za gaz trwały, niewystępujący w postaci ciekłej. 13 kwietnia 1883 гoku skroplili azot, a 19 kwietnia 1883 roku tlenek węgla.

Marian RejewskiJerzy Różycki * Henryk Zygalski

Wspólny sarkofag z trzema urnami z ziemią z miejsc spoczynku trzech wybitnych polskich matematyków Mariana Rejewskiego (1905-1980), Jerzego Różyckiego (1909-1942) i Henryka Zygalskiego (1908-1978), którzy złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Ich osiągnięcie przyczyniło sie do skrócenia czasu trwania II wojny światowej o co najmniej dwa, trzy lata, a tym samym do uratowania milionów istnień ludzkich.
W przypadku Jerzego Różyckiego sarkofag stanowi symboliczny grób. Jerzy Różycki zginąl w katastrofie statku "Lamoricière" w 1942 roku. Ciała nigdy nie odnaleziono. 

Kilka lat temu będąc w Chichester w Anglii odwiedziłam  symboliczny grób Henryka Zygalskiego. Henryk Zygalski po wojnie mieszkał w Wielkiej Brytanii i wykładał matematykę na Uniwersytecie w Surrey.

Adam Zagajewski poeta, prozaik i eseista urodził się w 1945 roku we Lwowie. Zmarł w 2021 roku.
Zagajewski był jednym z czołowych poetów pokolenia '68, czyli Nowej Fali, i jednym z najsłynniejszych współczesnych poetów polskich. Był znany w Paryżu i wykładał w USA.
"Zagajewski zyskał rozgłos w Polsce mając około dwudziestu lat jako poeta protestujący w czarnym swetrze, członek Pokolenia '68, które sprzeciwiało się rządowi komunistycznemu i jego sojuszowi ze Związkiem Radzieckim. Jego twórczość została zakazana w połowie lat 70." z NYTimes.

Wiersz Adama Zagajewskiego "Spróbuj opiewać okaleczony świat" napisany ręcznie przez poetę, został przedstawiony w formie nagrobka.
Ten utwór napisany został przed 11 września 2001 roku, znalazł się na okładce tygodnika "The New Yorker" po atakach na World Trade Center w Nowym Jorku.
Wiersz ten zyskał popularność na całym świecie i jest do dziś uważany za artystyczny wyraz uczuć Amerykanów po atakach.
I na spotkaniach autorskich Adam Zagajewski zawsze był proszony o ten właśnie wiersz.


"Spróbuj opiewać okaleczony świat"
 
Spróbuj opiewać okaleczony świat.
Pamiętaj o długich dniach czerwca
i o poziomkach, kroplach wina rosé.
O pokrzywach, które metodycznie zarastały
opuszczone domostwa wygnanych.
Musisz opiewać okaleczony świat.
Patrzyłeś na eleganckie jachty i okręty;
jeden z nich miał przed sobą długą podróż,
na inny czekała tylko słona nicość.
Widziałeś uchodźców, którzy szli donikąd,
słyszałeś oprawców, którzy radośnie śpiewali.
Powinieneś opiewać okaleczony świat.
Pamiętaj o chwilach, kiedy byliście razem
w białym pokoju i firanka poruszyła się.
Wróć myślą do koncertu, kiedy wybuchła muzyka.
Jesienią zbierałeś żołędzie w parku
a liście wirowały nad bliznami ziemi.
Opiewaj okaleczony świat
i szare piórko, zgubione przez drozda,
i delikatne światło, które błądzi i znika
i powraca.

(wiersz z Monografia w toku stronypoezji.pl)