Aleja Zasłużonych na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie - Aleja ta powstała w latach 50-tych XX wieku i tutaj na początku chowano osoby zasłużone dla nowej władzy. Ale nie tylko - są tu także nagrobki wybitnych uczonych, artystów, pisarzy, ludzi teatru, działaczy społecznych.
W tej części cmentarza znajdują się pomniki nagrobne reprezentujące współczesną sztukę.
Marek Grechuta (1945-2006) - piosenkarz, poeta, kompozytor i malarz. Jeden z najbardziej indywidualnych artystów polskiej muzyki. Wykonywał muzykę z gatunku poezja śpiewana. Najczęściej śpiewał własne teksty i do własnej muzyki. W ręku artysta trzyma konika - to nąwiazanie do jednego z jego utworów Koń na biegunach.
Wiele jego utworów jest niezapomnianych; bardzo lubię jego twórczość a szczególnie jego piękny utwór Świecie nasz do którego nieraz wracam. Świecie nasz, daj nam
Daj nam wreszcie zgodę
Spokój daj, zgubę weź
Zabierz ją, odprowadź
Szukaj dróg gdzie jasny dźwięk
Wśród ogni złych co budzą lęk
Nie prowadź nas, powstrzymaj nas
Powstrzymaj nas w pogoni
Jerzy Binczycki (1937-1998) – aktor teatralny i filmowy. Grał w wielu filmach. Dla mnie pozostanie niezapomnianym Bogumiłem Niechcicem z filmu Noce i Dnie.
Ewa Demarczyk (1941-2020) piosenkarka, wykonująca utwory z nurtu poezji śpiewanej. W latach 1962–1972 była związana z kabaretem Piwnica pod Baranami. Uznawana za jedną z najbardziej utalentowanych i charyzmatycznych postaci polskiej sceny muzycznej.
Piotr Skrzynecki (1930-1997) – reżyser i scenarzysta, twórca i kierownik artystyczny legendarnego kabaretu Piwnica pod Baranami. W Piwnicy występowali tacy artyści, jak Ewa Demarczyk, Marek Grechuta,
Wiesław Dymny, Grzegorz Turnau, Zbigniew Preisner, Anna Szałapak.
Piotr Skrzynecki był jedną z najbardziej charakterystycznych
krakowskich postaci, chodził w kapeluszu z piórkiem, w czarnej
pelerynie, z dzwonkiem w ręku. I dzwonek leży na jego grobie.
Mieczysław Święcicki (1936-2018) nazywany "Księciem Nastroju", piosenkarz oraz aktor, reżyser, członek i współzałożyciel kabaretu literackiego Piwnica pod Baranami.
Na płycie grobowej znajduje się napis Wśród łanów, Wśród jęczmienia - to nawiązanie do z piosenki Jęczmienne łany którą Święcicki śpiewał już w swoich czasach studenckich.
Ludwik Jerzy Kern (1920-2010) poeta, satyryk, dziennikarz, tłumacz literatury pięknej, autor tekstów piosenek, tworzył używajac wielu pseudonimów literackich; był także współautorem autorskich programów satyrycznych nadawanych przez telewizję.
Marta Stebnicka-Kern 1925-2020 aktorka, reżyserka teatralna, pieśniarka, wykładowczyni Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Związana z Kabaretem Jama Michalika (1960–1991).
Jerzy Jarocki (1929-2012) - reżyser teatralny, pedagog, tłumacz i dramaturg. Uważany był za jednego z najważniejszych reżyserów teatralnych.
Danuta Maksymowicz-Jarocka (1942-2020) - aktorka
Maciej Słomczyński (1922-1998) - tłumacz i pisarz. Swoje powieści kryminalne podpisywał pseudonimem Joe Alex.
Tłumacz Ulissesa Jamesa Joyce'a i Podróży Guliwera Jonathana Swift. Przetłumaczył wszystkie dzieła Williama Szekspira.
Na płycie grobowej znajduje się zdanie pochodzące z jednej z książek Jamesa Joyce'a
…lived und laughed ant loved end left
…żyłem, śmiałem się i kochałem, na koniec odszedłem
Marian Konieczny (1930-2017) arysta, rzezbiarz, profesor Wydziału Rzeźby i rektor Akademii Sztuk Pięknych im.Jana Matejki w Krakowie.
Był twórcą dużych kompozycji pomnikowych, projektował medale i wykonywał różnych inne formy rzeźbiarstwa.
Na Cmentarzu Raclawickim znajdują sie dwie jego rzeźby: profesora Wiktora Zina i aktorki Barbary Kwiatkowskiej.
Jerzy Nowosielski (1923-2011) malarz, rysownik, scenograf, filozof i teolog prawosławny. Uważany za jednego z najwybitniejszych współczesnych ikonopisarzy. Ikonostasy oraz małowidła Jerzego Nowosielskiego zdobią wiele kaplic, cerkwi i kościołów.
Eugeniusz Waniek (1906-2009) malarz, grafik, rysownik, scenograf i pedagog.
Ignacy Trybowski (1931-1994) historyk sztuki, publicysta, kolekcjoner. Prezes Krakowskiego Oddziału Stowarzyszenia Historyków Sztuki. Wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
Brał udział w inwentaryzacji zabytków na terenie całej Polski.
Należał do Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie prowadzonego przez Karola Estreichera. Pod wpływem Trybowskiego i Karola Estreichera towarzystwo to zaczęło gromadzić zbiory sztuki, pochodzące z darów i zakupów.
Jerzy Panek (1918-2001) artysta malarz i grafik.
Wlodzimierz Kunz (1926 -2002) arysta malarz i grafik wieloletni rektor Akademii Sztuk Pieknych w Krakowie. Żona Maria Kunz (1930-2014).
Paweł Bielec (1902-2002) fotograf który swój pierwszy zakład fotograficzny miał we Lwowie. Przed wojna przeniosł się do Krakowa i tu prowadził zakład fotograficzny Foto-Bielec.
Jerzy Bogusław Stachura (1937-2008) profesor medycyny, patamorfolog.
Barbara Kwiatkowska-Lass, (1940-1993) aktorka filmowa.
Jej pomnik nagrobny jest dziełem Mariana Koniecznego a na płycie znajdują się słowa Jacka Kaczmarskiego:
Ewa chce spać… Basia kochała, żyła – teraz śpi
Wiktor Budryk (1891-1958) inżynier górnictwa, profesor Akademii Górniczej, póżniejszej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
6 listopada 1939 roku wraz z gronem profesorskim Uniwersytetu Jagiellonskiego został aresztowany i do 8 lutego 1940 roku więziony w obozie koncentracyjnym Sachsenhausen W tym samym czasie w obozie tym był Stanisław Estreicher (1869–1939) historyk prawa, bibliograf, profesor i rektor UJ, ojciec Karola Estreicher.