Kościół św. Piotra i Pawła to jeden z piękniejszych kościołów Krakowa. Powstał dla zakonu jezuitów i ufundowany był przez króla Zygmunta III. Jest to pierwsza budowla architektury barokowej w Krakowie; kościół wzorowany był na głównym kościele zakonu jezuitow Il Gesu w Rzymie. Budowa kościoła trwała 40 lat i w 1635 roku świątynia została konsekrowana.
Kościół otoczony jest wspaniałym ogrodzeniem ozdobionym rzeźbami dwunastu apostołów (1722-1725). Obecne figury są kopiami z lat 80-tych XX wieku.
Na fasadzie znajduje się godło zakonu jezuitów a powyżej herb fundatora, króla Zygmunta III
Front kościoła św. Piotra i Pawła widziany z małego podwórka przed kościołem św. Andrzeja
Wnętrze kościoła
Po lewej stronie ołtarza znajduje się nagrobek biskupa krakowskiego Andrzeja Trzebickiego (1607-1679) wykonany z czarnego marmuru. Został ufundowany przez siostrzeńca biskupa. Biskup jest pochowany w katakumbach kościoła.
Naprzeciw nagrobka biskupa znajduje się obraz przedstawiający Wszystkich Świętych pędzla Szymona Czechowicza z 1763 roku.
Brązowa chrzcielnica z 1528 roku
Duży monumentalny nagrobek rodziny Branickich: Jana Klemensa Branickiego (zm.1673) marszałka nadwornego koronnego znanego z walecznego udzialu w bitwie pod Chocimiem w 1621 roku. Jest tu przedstawiony wraz z żoną Aleksandrą z Czarnickich (zm.1720). Po obu stronach obrazu znajdują się portrety syna, Stefana Mikołaja Branickiego z żoną Katarzyną z Sapiehów. Obraz w centrum przedstawia bitwę chocimską i św.Stanisława Kostkę.
XVIII wieczny chór muzyczny pochodzi z 1734 roku i był zaprojektowany
przez Kacpra Bażankę. Został ufundowany przez kasztelana sądeckiego
Andrzeja Morsztyna i jego żonę Zofię z Rozwadowskich. Na kolumnach
portyku chóru muzycznego fundatorzy umieścili portrety swoich
patronów: św.Andrzeja i św.Zofii. Nad chórem góruje imponująca postać złoconego Archanioła Michała.
W czasie mojego kilkudniowego pobytu w Krakowie wszystkie moje wieczory były muzyczne - spędzałem je na koncertach muzyki klasycznej w wykonaniu Krakowskiej Orkiestry Kameralnej św. Maurycego. Koncerty te odbywają się regularnie w kościele św. Piotra i Pawła. Członkowie Krakowskiej Kameralnej Orkiestry św. Maurycego są absolwentami Akademii Muzycznej w Krakowie a także studiowali na innych uczelniach europejskich. Występowali na wielu festiwalach muzycznych a także są laureatami licznych konkursów muzycznych.
Moje wieczory muzyczne nie ograniczały się tylko do koncertów w tym kościele. Przychodziłam tutaj wcześniej aby posłuchać śpiewającej arie włoskie młodej pani stojącej przy murku kościoła św.Andrzeja. Śpiewała cudownie! I codziennie miała swoje grono słuchaczy. Po koncercie w kościole św. Piotra i Pawła - była ponownie muzyka. Przed kościołem dwóch panów grało muzykę klasyczną na akordeonach. Po wyjściu z kościoła słyszałam ponownie ostatni utwór wykonany w kościele, tym razem grany na akordeonach. Jednego dnia byłam tutaj znacznie wcześniej, więc wstąpiłam do sąsiedniego, ewnagelickiego kościoła św. Marcina. I tu był także koncert!. Dwóch młodych muzyków grało na skrzypcach.