Muzeum Bursztynu w Krakowie
Muzeum Bursztynu w Krakowie postało ze zbiorów Muzeum Ziemi PAN w Warszawie i kolekcji Tomasza Mikołajczyka, który jest pomysłodawcą i właścicielem tego niezwykłego miejsca. Jest to prywatne muzeum.
Bursztyn jest tu prezentowany w niezwykle interesujący sposób - wystawa pokazuje naturalne piękno bałtyckiego bursztynu i równocześnie niezwykłe eksponaty bursztynowej biżuterii. Bałtycki bursztyn jest określany jako "złoto Bałtyku", "polskie złoto", "magiczny kamień".
Przy muzeum działa galeria Boruni prezentująca współczesne wyroby artystyczne; tu także można kupić bizuterię i sztukę użytkową z bursztynu.
Bursztyn nie jest kamieniem szlachetnym ani minerałem. Jest to żywica kopalna drzew iglastych. Inne nazwy bursztynu to jantar lub amber (po angielsku). Jego nazwa pochodzi od niemieckiego słowa "bernstein", co oznacza płonący kamień. W różnych językach nazwy były różne i reprezentowały rzeczywiste lub wyimaginowane właściwości bursztynu. Grecy nazywali bursztyn elektronem, co oznacza "pochodzący ze słońca"”. Polacy nazywali go jantar. (To było związane z legendą o nieszczęśliwej miłości morskiej księżniczki Juraty do rybaka).
Od dawna uważano, że bursztyn ma wiele szczególnych właściwości i korzystny wpływ na zdrowie.
Amulety wykonane z bursztynu towarzyszyły wojownikom w walce gdyż miały mieć duże właściwości ochronne.
Z czasem bursztyn stał się ważnym towarem, a rozwój handlu stworzył Szlak Bursztynowy - był to szlak od Morza Bałtyckiego do Europy Południowo-Wschodniej. W średniowieczu większość szkatułek, naczyń, przedmiotów religijnych, np. krzyży czy różańców, a nawet ołtarzy wykonywano z bursztynu bałtyckiego.
"W latach 1926-1945 dominowała na rynku Państwowa Fabryka Bursztynu (Staatliche Bernstein-Manufaktur, SBM), powstała w 1926 roku z polaczenia przedsiębiorstw wydobywających bursztyn i warsztatów z Gdańska i Königsberga. Wyroby SBM to biżuteria o prostych wzorach: naszyjniki z oliwek czy kulek, bransolety z prostokątnych ogniwek, różnokształtne broszki oraz przedmioty użytkowe: przyciski do papieru, szkatułki, zegary, papierosnice czy zapalniczki.
Do wzornictwa Państwowej Fabryki Bursztynu (SBM) w latach 20. i 30. nawiazywali rowniez bursztynnicy w Polsce."(z ekspozycji muzeum)
Od listopada 2023 roku zmieniła się forma Muzeum Bursztynu. Obecna ekspozycja jest pomniejszona i dostępna jako część Galerii Boruni.