Jeszcze trochę wspomnień krakowskich...


Ulica Floriańska to jedna z głównych ulic krakowskiego Starego Miasta i jedna z najsłynniejszych ulic Krakowa. Ulica ta była częścia Drogi Królewskiej na Wawel. Miała brukowaną powierzchnię, a większość kamienic po obu stronach była murowana już pod koniec XV wieku.

Ulica Floriańska nr 7, kamienica "Pod Matką Boską". Jej nazwa jest związana z renesansową figurą Madonny z Dzieciątkiem, która znajduje się na fasadzie zdobionej dodatkowo przez zrekonstruowane wczesnorenesansowe okna.

Ulica Floriańska nr 15, kamienica "Pod Wiewiórką". Nazwa pochodzi od herbu Wiewiórka, który pojawił sie na budynku po renowacji w latach 30-tych XX wieku.

Florianska 41 - Dom Jana Matejki; tu urodził się, mieszkał i pracował najsłynniejszy polski malarz XIX wieku. Obecnie Muzeum Narodowe w Krakowie.


Rynek Główny
 
Piękna secesyjna etykieta wody mineralnej


Tuż obok kościoła Mariackiego  i Placu Mariackiego przy Rynku Głównym na Starym Mieście znajduje się jedna z najpiękniejszych secesyjnych kamienic Krakowa. Początki tej kamienicy sięgają  1 ćwierci XIV wieku i w swojej historii była własnością wielu włascicieli. Od jedengo z nich nazwana została Kamienicą Czyncielów (Kamienica Czynciela, Czyncielówka Kupiec Celestyn Czynciel, pod koniec XIX wieku kupił ten budynek, i rozebrał go. W latach 1907-1908 architekt Ludwik Wojtyczka wybudował całkowicie nową kamienicę w secesyjnym stylu. W budynku tym mieścił się pierwszy w Krakowie nowoczesny dom handlowy. Na wysokości pierwszego piętra można podziwiać stiukową dekorację z motywem kaduceusza - atrybutu Merkurego, boga handlu. 
 


W latach 1898-1901 w tej kamienicy wynajmował pokój 
Stanisław Wyspiański i tu napisał Wesele.

A na rynku krakowskim jak zawsze coś się dzieje: turyści zajęci karmieniem gołębi, zakupami i telefonami... i dokoła takie piękne kamieniczki!

Sukiennice czekają na turystów...



Młoda para poszukuje odpowiedniej scenerii na zdjęcia...

a tu grupa anielic z aniołkami szybko przemyka rynkiem...

a Pan Piotr dalej pije kawę... tym razem ma czerwone róże w ręku i nawet jedna jest w butonierce.

i Mitoraj... tu „Eros Bendato”, dzieło światowej sławy polskiego rzeźbiarza Igora Mitoraja. Artysta podarował tę pracę miastu w 2005 roku...

...i kolejny Mitoraj krakowski - rzeźba "Nascita di Eros" (Narodziny Erosa) przed nowym gmachem opery; został on odsłonięty 4 lata po Eros Bendato, w 2009 roku.

Kraków Kazimierz, Plac Wolnica - pomnik Fontanna Muzyków i niewielka fontanna. To rzeźba „Trzej grajkowie”, którą Bronisław Chromy stworzył w 1970 roku. Pomnik przedstawia trzy niewielkie postacie z instrumentami w rękach – fletem, gitarą i skrzypcami.


Pomnik Józefa Piłsudskiego i Czwórki Legionowej Odsłonięty w 2008 roku. Autor: Czesław Dźwigaj.

 
Tablica upamiętniające poświęcenie szabli Tadeusza Kościuszki tuż przed rozpoczęciem powstania Kościuszkowskiego - miało to miejsce w kościele kapucynów 24 marca 1794 roku. Tadeusz Kościuszko poświęcił swoją szablę po mszy w jakiej wziął udział.

Jedna z najładnieszych rzeźb w Krakowie - Matejko na Plantach - autorem rzeźby jest profesor krakowskiej ASP Jan Tutaj

Rzeźby czterech atlantów zdobią jedną z kamienic krakowskich



Kraków nocą...