Między Placem Litewskim a ulicą Lipową - spacer Krakowskim Przedmieściem
Druga część spaceru Krakowskim Przedmieściem - za Placem Litewskim zaczyna się część Krakowskiego Przedmieścia która ukształtowała się w zasadzie w XX wieku, co widać po skali wystawianych tu budynków. Ulica kończy się na wysokości ulicy Lipowej.
✮ Krakowskie Przedmieście 58 - kamienica ta została wybudowana w 1886 roku. Do 1888 roku została rozbudowana do dzisiejszego stanu. W okresie międzywojennym w kamienicy mieściły się cztery sklepy, cukiernia, zakład fryzjerski, szewski i magazyn bławatny.
✮ Krakowskie Przedmieście 60 - kamienica została wybudowała około 1881 roku. Jest budynkiem usługowo-mieszkalnym.
✮ Krakowskie Przedmieście 62 - Pałac Morskich.W XIX wieku przy Krakowskim Przedmieściu w pobliżu kościoła ewangelickiego znajdowały się liczne dworki z ogrodami na zapleczu. Jednym z najstarszych był pałacyk Morskich, wybudowany z końca XVIII wieku. Przebudowa obiektu w 1846 roku z inicjatywy hr. Ignacego Morskiego nadała mu rezydencyjny charakter. Pałac został zbudowany w II połowie XVIII wieku.
W 1846 roku pałac kupił lubelski przemysłowiec szkockiego pochodzenia, Aleksander McLeod. W 1864 roku Robert Moritz i Aleksander McLeod uruchomili tu niewielką fabrykę narzędzi rolniczych. Później, ta fabryka przeniesiona została w 1899 roku w widły rzek Bystrzycy i Czarniejówki (obecnie galeria Gala). Była to już samodzielna fabryka maszyn rolniczych W. Moritz.
Po 1917 roku budynek był siedzibą Resursy Kupieckiej.
Podczas okupacji w pałacu mieściły się niemieckie urzędy starostwa.
Po wojnie Wieczorowy Uniwersytet Maksizmu i Leninizmu (WUML)
Od 2009 pałac jest siedziba użytkowany jest przez Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury.
Zanim jednak powstał tu bank, dwóch Szkotów - Jan Duglas i Andrzej Kedsile - od 1835 roku produkowało w tym miejscu młocarnie i sieczkarnie pod szyldem Wytwórni Maszyn Rolniczych. Zakład upadł, potem dwóch innych Szkotów (braci Dawida i Douglasa Baird) wytwarzało tu pługi, ale i to przedsięwzięcie nie powiodło się.
✮ Kamienica przy ulicy Krakowskie Przedmieście 39 została wybudowana w 1885 roku. W okresie międzywojennym w budynku mieściła się Wojskowa Komenda miasta
Lublina.
W latach 1929-34 w oficynach kamienicy mieszkała matka Józefa
Czechowicza, Małgorzata.
W budynku tym znajdowała się też bardzo znana cukiernia J. Rozmusa, która słynęła z wykwintnych pączków i pierników na górskim miodzie.
W II połowie XIX wieku mieścił się tu Hotel Bawarski, zwany powszechnie
Pod Białym Koniem. W 1912 roku nieruchomość przeszła na własność Banku
Komercyjnego w Warszawie.
✮ Kamienica przy ulicy Krakowskie Przedmieście 41 została wybudowana w latach 90-tych XIX wieku.
✮ Krakowskie Przedmieście 43 - ten postklasycystyczny pałac wybudowany był w latach 1874-1876 według projektu warszawskiego architekta Juliana Ankiewicza dla Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego. Jest uważany za jeden z najpiękniejszych budynków w Lublinie. Postacie zdobiące budynek przedstawiają Fortunę z kołem i Cerevę* z kłosami. Nie ma tu Temidy. Dziś jest to budynek Sądu Okręgowego.
Fortuna - w mitologii rzymskiej bogini kierująca ludzkimi losami; traktowano ją jako bóstwo zarazem szczęścia i nieszczęścia.
Temida - w mitologii greckiej bogini i uosobienie sprawiedliwości, prawa i wiecznego porządku.
wojenny na karę śmierci, którą zamieniono mu na 10 lat ciężkich robót na Syberii. Do kraju powrócił w końcu roku 1876 i osiadł na stałe w Lublinie.
✮ Krakowskie Przedmieście 53
✮ Krakowskie Przedmieście 55
✮ Krakowskie Przedmieście 57 - kamienica została wybudowana w latach 1909–1911. Na narożu pomiędzy oknami umieszczone są cztery rzeźby: postacie chłopców i dziewcząt w strojach ludowych. W zwieńczeniu na narożach znajduje się pełna attyka. Ja zawsze nazywałam ten budynek: kamienicą z krakowiakami.
✮ Krakowskie Przedmieście 59 - fasada eklektyczna z elementami secesyjnymi.
Aleje Racławickie 6, architekt Włodzimierz Sołowiew, tworca wielu kamienic secesyjnej w Lublinie
Niedaleko ulicy Lipowej, na początku Aleji Racławickich znajduje się nowoczesny budynek Lubelskiego Centrum Konferencyjnego który otrzymał Nagrodę Roku Stowarzyszenia Architektów Polskich.
* „ławka to instalacja przeznaczona do rekreacji i wypoczynku, składająca się z siedziska, stelażu w kształcie konturów Polski wraz z podestem zabezpieczonym łańcuchem",
*„Należy z niej korzystać tylko w pozycji siedzącej, trzymając się poręczy stanowiących umocowanie ławki i opierając się o oparcie",
*"Na ławce mogą przebywać maksymalnie 3 osoby, przy czym łącznie obciążenie nie może przekraczać 225 kg",
Henryk Gawarecki, Czesław Gawdzik - Ulicami Lublina, wydawnictwo Lubelskie 1976
Ośrodek „Brama Grodzka - Teatr NN”