Kolorowa jesień w Jabłonnej koło Lublina


Pierwsza wzmianka o Jabłonnej pochodzi z 1414 roku. Wówczas nazywała się Jabłonką. Była także nazywana Jabłonów - to był XV wiek i wtedy także używana była obecna nazwa - Jabłonna. W średniowieczu Jabłonna, jak i wiele okolicznych wsi, była własnością królewską. W następnych stuleciach właścicielami Jablonnej byli przedstawiciele drobnej szlachty.

W XVI i XVII wieku Jabłonna była majątkiem rodowym rodziny Lubienieckich. W 1616 roku majątek ten odziedziczył Krzysztofa Lubienieckiego minister zboru ariańskiego. Po jego śmierci majątkiem zarządzali jego żona Katarzyna i syn Krzysztof. I Krzysztof, syn, zapisał się w historii Jabłonnej bardzo negatywnie. W czasie potopu szwedzkiego przeszedł na stronę szwedzką i w 1656 roku najechał on Jabłonnę niszcząc wieś i majątek, paląc zabudowania i wywożąc wartościowe rzeczy.

W 1912 roku dobra Jabłonna wraz z folwarkami Wólka i Romanów kupił znany przemysłowiec lubelski Juliusz Rudolf Vetter (1853-1917). Był to obszar 500 hektarów ziemi i tu znajdowały się młyn wodny, gorzelnia, hodowla zwierza oraz stadnina koni. Po śmierci Juliusza Vettera w 1917 roku właścicielką Jabłonnej była jego żona Bronisława Karszo-Siedlewska Vetterowa. Większość zabudowań majątku zachowała się do dzisiaj, chociaż w niezbyt dobrym stanie. Po śmierci Bronisławy Vetterowej majątek odziedziczył krewny Brunon Jerzy Vetter. Rodzina Vetterów opuściła Jabłonnę zimą 1943/44 roku na wiadomość o zbliżaniu się Armii Czerwonej.
Po wojnie majątek został objęty reformą rolną.
Obecnie pałac jest własnością prywatną.

Dawna rządcówka - to był budynek gdzie mieszkał i mieściły się biura rządcy majątku ziemskiego












Dawna gorzelnia




Budynek pałacu wśród drzew w parku. 
W latach 1864-1912 dobra Jablonna należały do Bogdana Mieczysława Baczyńskiego; to on rozpoczął budowę pałacu. W 1912 roku Juliusz Vetter kupił majątek Jabłonna. 
Juliusz i Bronisława Vetterowie przebudowali ten dwór na eklektyczny palacyk. Pałac jest otoczony XIX wiecznym parkiem, który zachował układ typowy dla ogrodów z tego czasu. Zachowały się stare aleje lipowe.
Pałac jest własnością prywatna.



Aleja Jesionowa nazywana przez mieszkańców Gminy Jabłonna "Czarną aleją" - wysadzona jest jesionami i prowadzi do bramy wjazdowej pałacu. Nazwa tej alei może być związana z faktem, że drzewa te nie dopuszczają promieni słonecznych, czyniąc to miejsce zacienione. Druga możliwość to, że korzystanie z niej było zabronione dla okolicznych mieszkańców. 
Długość alei wynosi około 100 metrów.
Była to ulubiona trasa spacerowa dla Bronisławy Vetterowej.