Spacer ulicą Misjonarską w Lublinie
Ulica Misjonarska bierze swój początek u zbiegu ulic Królewskiej i Podwale. Powstanie ulicy Misjonarskiej związane jest z zakonem misjonarzy. Przy tej ulicy powstał na poczatku XVIII wieku zespół klasztorny tego zakonu, którego celem było kształcenie księży i misjonarzy.
Za zabudowaniami kurii biegnie ulica Misjonarska, cicha i spokojna uliczka.
W czasie gdy byłam w Lubline trwały prace porządkowe dokoła dworu
Dwór Będkowskich w maju 2015 roku
Wracam do rozgałęzienia ulicy Misjonarskiej i kontynuję spacer dłuższą częścią ulicy biegnącej dokoła zabudowań Seminarium Duchownego i dochodzącą do ulicy Zamojskiej.
Po lewej stronie Misjonarskiej wyróżnia się kamienica Misjonarska 12, z dekoracyjnym portykiem i szyszkami zdobiącymi naroża gzymsów okiennych.
Nieszczejący ważny zabytek z historii przemysłowego Lublina to Stara Słodownia która stanowiła część sławnego browaru Karola Rudolfa Vettera. Główne zabudowania browaru znajdowały się w przebudowanym klasztorze poreformackim przy ulicy Bernardynskiej. Budowę słodowni rozpoczęto w 1846 roku. W roku 1899 nastąpiła rozbudowa zakładu - powstała wtedy nadbudowa piętra nad składem sodu oraz wybudowano suszarnię - na budynku w górnej części widoczna jest data 1899.
W XX wieku słodownia została zmodernizowana i zaadaptowana na wytwórnię papierosów Mieczysława Górskiego. Fabryka upadła jednak w latach 20-tych w czasie kryzysu ekonomicznego. Od tego czasu w dawnej słodowni Vetterów nie działał większy zakład produkcyjny.
Budynek starej słodowni przy ulicy Misjonarskiej to klasyczny przykład architektury przemysłowej
z dziewiętnastego wieku. Obecnie budynek niszczeje - jest opuszczony i od kilkudziesięciu lat
stoi pusty. Wielka
szkoda, bo to obiekt z ciekawą historią, związany ze wspaniałą rodziną Vetterów, których bogata działalność filantropijna miała wpływ na rozwój Lublina i jest widoczana w wielu miejsca naszego miasta.
Widok słodowni Vetterów od strony Alei Uni Lubelskiej - październik 2022
Widok w kierunku Słodowni - ulica Misjonarska
Ulica Misjonarska prowadzi wzdłuż zabudowań Seminarium Duchownego, na terenie którego znajduje się kościół seminaryjny pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego. Widok na fragment Pałacu Suchorabskich, który Anna ze Stanisławskich Zbąska odkupiła od Jana Lubienieckiego i następnie ofiarowała w 1696 roku klasztorowi ojców misjonarzy.