Spacerownik lubelski - Wzdłuż Czechówki

 

Spacer Wzdłuż Czechówki* rozpoczęłam od małego placu/skrzyżowania gdzie zaczynają się cztery ulice: Wodopojna, Szewska, Stanisława Staszica i Świętoduska.

Szewska 1, różowa kamienica na rogu (przed 1939 rokiem to: Szewska 1/Wodopojna 2), jest to nowo otwarta retro kawiarnia nazwana Cyngwajs. W starej, nieużywanej już gwarze miejskiej oznaczało to coś mniej więcej jak „wihajster” albo „tenteges” – coś niewielkiego, wystający gwoździk, wypukły element. W ten sposób przedwojenne słowo zostało ocalone przed zapomnieniem.

 

W tej kawiarni widzi się historię dawnego przedwojennego Lublina, ale także jej dotknąć, poczuć, i nawet posmakować - to jedno z unikalnych na skalę światową miejsc serwujących kawę z syfonu parzoną przedwojenną metodą. Podobno kiedyś był to powszechnie stosowany sposób, później wyparły go ekspresy i kawiarki, i ten sposob parzenia kawy jest obecnie jedynie w Japonii.

 
 Instytut Pamięci Narodowej (IPN) w Lublinie, ulica Wodopojna 2 wcześniej mieścił się na ulicy Szewskiej 2.


  Szewska 2 - Pod koniec XIX wieku w tym miejscu działała fabryka tytoniu i cygar; później mieścił się tam również skład nasion skandynawskich - o czy mowi zwieńczenie fasady dawnego budynku składu. Budynek jest pięknie odnowiony. Wcześniej mieścił się tutaj Instytut Pamieci Narodowej (IPN).



Szewska 4,  budynek przylegający do dawnego skład nasion skandynawskich i jest znany jako Pałac Krebsa.

Pałac Krebsa - pierwotnie była to własność Lubomirskich. W XVII wieku cała rezydencja zajmowała teren rozciągający się między ulicą Szewską a Staszica. Dwa wieki później właścielem pałacu był lubelski XIX-wieczny  przedsiębiorca Karol Krebs. Miał on poza tym kilka innych nieruchomości w Lublinie, mi.in, kamienicę przy Krakowskim Przedmieściu 5. 

"Pałac Kiepsa (?) przy ulicy Szewskiej NoNo 361 i 362, nabyty przez Antoniego Czerwinskiego, radnego magistratu około 1845 r., długie lata należał do niego, zajęty był następnie na fabrykę cygar i tytoniu, potem sprzedany, dziś jest własnością Wejsberga i Arnsztejna; oprócz lokali prywatnych miesci się w nim teraz tania kuchnia i herbaciarnia ludowa, założone przez kuratoryum trzeźwości." Ilustrowany Przewodnik po Lublinie - Maria Antonina hr. Renikierowa, 1901
Do czasów II wojny, poza wymienionymi wyżej usługami była tu także piekarnia i fabryka octu.
Pod koniec XX wieku właścicielem dawnego pałacu był Wojewódzki Klub Techniki i Racjonalizacji.
Przez pewien czas w budynku tym była Wyższa Szkoła Dziennikarska im. Melchiora Wańkowicza. Obecnie jest w Warszawie.
Mieści się tutaj Regionalne Muzeum Cebularza.


 ✮ Szewska 3 - kamienica znajdująca się w sąsiedztwie dwóch wcześniej wymienionych budynków i aż prosi o odnowienie.

Powracam do skrzyżowania ulic i idę w kierunku ulicy Stanisława Staszica, ta część ulicy prowadzi do góry, do szpitali - bo ulica ta, to ulica szpitali.

Staszica 11 - Secesyjny budynek otoczony ozdobnym ogrodzeniem - to dawny szpital Dzieciący im. Rodziny Vetterów. Powstał w latach 1908-1910 z inicjatywy właścicieli lubelskiego browaru: Juliusz i Augusta Vetterów, dla upamiętnienia zmarłej w 1906 siostry Karoliny z Vetterów Brodowskiej. Dwa odzielne pawilony oddziałów wewnętrznego i zakaźnego  wybudowano według projektu Józefa Dziekońskiego.
Koszty trwającej ponad dwa lata budowy szpitala (1908–1910) pokrył w całości Juliusz Vetter z funduszy własnych i nieżyjącego już brata Augusta.

Wybudowany szpital otrzymał nazwę „Szpital prywatny dla dzieci w Lublinie” Szpitał przez wiele lat służył kolejnym pokoleniom małych lublinian. Była to bardzo ważna instytucja w życiu miasta. 
 
W roku 1939 Minister Opieki Społecznej nadał nowy status Fundacji Vetterów, ustalając jej nazwę na „Szpital dla dzieci im. Vetterów w Lublinie, pod wezwaniem dzieciątka Jezus” i potwierdził osobowość prawną fundacji. Przewodniczącym Fundacji został dożywotnio Bruno Vetter. 
W 1949 roku, miasto Lublin przejęła nieodpłatnie na własność szpitala. I od tego czasu miały miejsce liczne przekształcenia, zmiany nazw tego szpitala; a fundacja Vetterów nie jest wymieniana.
Szpital dzieciący przeniesiony jest na ulicą Chodźki w Lublinie.


Tak wyglądał szpital fundacji Vetterów między rokiem śmierci Juliusza Vettera 1917 a czasem wykonania pomnika Juliusza na cmentarzu ewangelickim w Lublinie 1922. Ta plaskorzeźba znajduje się na imponującym grobowcu Juliusza Vettera na cmentarzu ewangelickim przy ulicy Lipowej w Lublinie.


✮ ulica Staszica 16a - kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NMP oraz klasztor sióstr szarytek zamieszkujących część dawnego klasztoru, należący w częsci do położonego obok szpitala. 

 "Kościół to niewielki, nadzwyczaj starannie utrzymany, ma nie zwyczajnie zbudowany wielki ołtarz, bo w głębi niszy bez okien, co wobec bardzo jasno oświeconej nawy kościelnej tajemniczo go pół-zmrokiem osłania. Przy ogólnym spojrzeniu na kościół otrzymuje się wrażenie, jakby dwie ambony były naprzeciw siebie;...obie ładnie rzeźbione i złocone, ale po bliższem rozpatrzeniu widzi się, że ta co z prawej strony, jest tylko ozdobą architektoniczną..." Ilustrowany przewodnik po Lublinie, Maria Antonina hr.Renikierowa, 1901.

Przed kościołem znajduje się niewielki placyk; w dawnych czasach był to cmentarz przykościelny. Obecnie parkują tam samochody.



✮ Po przeciwnej stronie ulicy Staszica znajdują się dwie okazałe secesyjne kamienice, z rozległymi oficynami. W pierwszej kamienicy, Staszica 9, z bramą wyłożoną ozdobnymi kaflami, przez wiele lat mieściło się biuro Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

Druga kamienica, narożna - Staszica 7/Karmelicka 2.
Typowa kamienica z początku XX wieku zbudowana w 1909 roku z oficynami, z podwórkiem studnią. 
W górnej części kamienicy, tej nad wykuszem od  strony Karmelickiej znajdują się trzy koła zachodzące na siebie. Podobne koła zauważyłam na kamienicy znajdujace się przy ulicy Cicha 5.
 

✮ Na końcu ulicy Karmelickiej obecnie znajduje się klinika stomatologiczna. Z podwórza kliniki można zobaczyć ciekawe zabudowania klasztoru karmelitów, które powstały z obronnego dworu Rafała Leszczyńskiego. Wzdłuż murów kościelnych prowadzi mała uliczka do ulicy Świętoduskiej i tam znajduje się front kościoła pw św. Józefa i klasztor oo. Karmelitów Bosych.


Ulica Staszica dochodzi do skrzyżowania z ulicą Radziwiłłowską i Zieloną.
W tej części miasta, podobnie jak na Korach (ulica Królewska) znajdują się rezydencje arystokratów. Od czasu gdy Lublin stał się miastem trybunalskim 1578 roku na czas posiedzeń Trybunału arystokraci woleli przebywać w swoich domach. Inni, jak Jan Kochanowski, wynajmowali kamienice na Starym Miescie.

  Ulica Zielona - pałac Potockich zbudowany w XVIII wieku dla Jerzego Potockiego, po nim właścicielem był jego syn Eustachy w 1747 roku - właściciel Radzynia. Eustachy Potocki wyremontował pałac później gdy zostal marszałkiem Trybunalu Koronnego. 

W 1790 roku pałac przeszedł na własność miasta. Pałac Potockich znany jest pod nazwą „stary kryminał”. Funkcję więzienia pełnił w latach 1792–1826. Po 1918 roku był siedzibą Głównego Komisariatu Policji Państwowej w Lublinie. 

Od 1984 do 2016 należał do KUL. Nieruchomość przy ul. Staszica 3 zmieniła właściciela w 2016 r. XVIII-wieczny Pałac Potockich kupiła od KUL spółka Building Investment


Pałac Czartoryskich - wzniesiony dla marszałka wielkiego koronnego Stanisława Lubomirskiego przez Tylmana z Gameren na przełomie XVII i XVIII wieku
W latach 1725-1728 pałac został przebudowany przez Franciszka Mayera na polecenie ówczesnej właścicielki Elżbiety z Lubomirskich Sieniawskiej. Córka Sieniawskich – Zofia, wniosła posiadłość w posagu Augustowi Czartoryskiemu. Budynek kilkakrotnie zmieniał właścicieli. W XVIII wieku właścicielami byli Adam i Izabela z Flemingów Czartoryscy z Puław. W 1805 roku Czartoryscy pałac sprzedali.
W XIX wieku gdy właścicielem pałacu był Leopold Kronenberg mieściła się tu fabryka tytoniu i tabaki, 

Na początku XX wieku obok pałacu wybudowano tor do jazdy na wrotkach. W 1912 roku ulokowano tu kinematograf Oaza, a w okresie międzywojennym działało popularne kino Corso.  W 1939 roku na początku września jeszcze był tam wyświetlany "najpiękniejszy poemat filmowy świata" pt. "Ukochany".
Po zniszczeniach dokonanych w czasie II wojny światowej budynek został odremontowany według projeku Czesława Dorii-Dernałowicza i przekazany PTTK. Obecnie jest siedzibą Lubelskiego Towarzystwa Naukowego.

✮ Na placu Litewskim, pomiędzy pałacami Czartoryskich oraz Gubernialnym, znajduje się pałac Lubomirskich. 

Pod koniec XVI wieku stał tu dwór Firlejów, a u schyłku wieku XVII został przebudowany przez Tylmana z Gameren dla ówczesnych właścicieli, rodziny Lubomirskich.

Do końca XVIII wieku pałac należał do Sanguszków i Szeptyckich 

Przebudowany w I połowy XIX wieku, według projektu Henryka Marconiego w stylu klasycystycznym. 

Aktualnie w tym pałacu Pałac Lubomirskich mieści się nowe muzeum lubelskie - Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej - oddział Muzeum Narodowego w Lublinie. W czasie gdy byłam w Lublinie tym muzeum miała miejsce wystawa Na Kresy po Zdrowie.



Pałac Gubernialny - Obiekt wzniesiono z przeznaczeniem na siedzibę Rządu Gubernialnego. Pałac Gubernialny został wykonany według projektu Juliana Ankiewicza. Jest to budynek w stylu neoklasycystycznym. Uznawany jest za jeden z najpiękniejszych pałaców Lublina.


 W każdej garstce popiołu... szukam swoich bliskich" to jest fragment z poezji Icchaka Kacenelsona, który widnieje na Pomniku ku czci Pomordowanym Żydom. W podstawie pomnika wyryte zostały nazwy miejscowości Lubelszczyzny, gdzie Niemcy mordowali Żydów z lubelskiego getta. Pomnik Ofiar Getta został przeniesiony na skrzyżowanie ulic Niecałej i Radziwiłłowskiej. Pierwotnie stał na Placu Ofiar Getta pomiędzy ulicami Lubartowską i Świętoduską.



Niecała 5 - Pałacyk rodziny Krausse to raczej dworek o wyglądzie neogotyckim powstały w 1886 roku w obszernym ogrodzie. W latach 1899 - 1914 należał do znanego przemysłowca i prezesa Kasy Przemysłowców Lubelskich Edwarda Krausse - właściciela młyna. 
Od 1914 był własnością Jana i Jaromiry Markowiczów (Jaromira to córka Wilhelma i Elżbiety Hessów). Markowiczowie w 1938 roku sprzedali nieruchomość PCK w Warszawie.
Po II wojnie światowej urządzono tu zarząd Polskiego Czerwonego Krzyża i stację pogotowia ratunkowego (1953-1987).
Obecnie mieści się tu Instytut Europy Środkowej utworzony w 2018 w miejsce Instytut Europy Środkowo-Wschodniej.
Za tym dworkim można zobaczyć stary dwór, jeden z nielicznych w naszym mieście.



Po drugiej stronie ulicy Niecałej, naprzeciwko pałacyku rodziny Krausse, znajduje się okazały budynek Niecała 8. Aktualnie znajduje się tu Dom Studencki KUL, noszący nazwę Idzi.
W tym domu, pod koniec lat 50-tych mieszkał Edward Stachura, poeta, prozaik i tłumacz

 
 
Z ulicy Niecałej skręcam w lewo w ulicę Dolną 3 Maja i stad idę w kierunku ulicy Chmielnej.

Dawny pałac Chrzanowskich dziś klinika okulistyczna przy ulicy Chmielnej 2. Budynek z końca XIX wieku architektonicznie reprezentujący różne style np. klasycystyczny kolumnowy portyk i neobarokowe obramienia okien.  



✮ Z Chmielnej wracam do Dolnej 3 Maja, a ta przechodzi w ulicę 3 Maja.
W tej części znajdują się najwspanialsze w Lublinie kamienice secesyjne.
Kamienica 3 Maja 22 


i Kamienica 3 Maja 18




Kamienica 3 Maja 14 - to eklektyczny pałacyk dr Mieczysława Biernackiego, wybitnego lubelskiego lekarza i społecznika. Żył na przełomie XIX i XX wieku. Mieściła się tu także siedziba Kuriera Lubelskiego

✮ Ulica Cicha - to bardzo krótka ulica, kilka kamienic; poniżej piękna kamienica Cicha 4

Okazała kamienica przy ulicy Cichej 4 zwana była przed wojną „pałacem Zylbera”. Zbudował ją jeden z najzamożniejszych lublinian, przedsiębiorca z Kośminka Sender Zylber.
Po ojcu kamienicę odziedziczył jego syn Hersz Jojna Zylber. Był on właścicielem firmy Dom Handlowo-Przemysłowy H.J. Zylber, do którego należało kilka prężnie działających lubelskich przedsiębiorstw. W przedwojennych gazetach możemy zobaczyć reklamy zapraszające do biura przy Cichej 4 oraz do znajdującego się tu Hurtowego Składu Wódek. Dom Handlowo-Przemysłowy z Cichej miał w ofercie produkty: gorzelni i fabryki wódek „Kośminek”, browaru parowego „Jeleń” z ul. Bychawskiej i cegielni „Helenów”.
Kamienica słynęła między innymi z wielkiego salonu z fortepianem.
Hersz Jojna Zylber był też radnym miasta Lublina i wieloletnim przewodniczącym Gminy Żydowskiej w Lublinie.
Na zachodniej elewacji budynku zachowała się murowana "kuczka" - rodzaj balkonu używanego podczas obchodów święta Sukkot.
Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN w Lublinie



Cicha 5, nad częścią kamienicy, którą można nazwać wykuszem znajdują się trzy połączone koła. Podobny znak widziałam na kamienicy przy ulicy Karmelickiej 2. Ta kamienica wybudowana była przed 1913 rokiem.



✮ Z ulicy Cichej skręcam trochę w lewo i obok  bardzo zniszczonego zabytkowego dworku (tak był nazwany w przewodniku z którego korzystałam) znajdują się schody do których nie ma już dostępu. 
I w tym miejscu zakończyłam część mojego spaceru Wzdłuż Czechówki.
 
 
Innym razem, całkiem przypadkowo, moja koleżanka i ja, spotkałyśmy panią mieszkajacą w tym domku/dworku.  
Pani powiedziała nam, że to była kuczka. Budynek miał dekoracje (inkrypcję? - widać jej ślady), i ta rzeźba znajduje się teraz na jej strychu. Podczas wojny w tym budynku mieszkał do 1941 roku żydowski lekarz, Miejsce to przejął niemiecki oficer.

Tak wyglada ściana boczna oficyny z częścią podwórka kamienicy przy ulicy Ogrodowej 5. Na tym zdjęciu widać, że ta "kuczka" jest częścią oficyny kamienicy znajdującej się przy ulicy Ogrodowej 5.


Oficyna kamienicy przy ul. Ogrodowej 5 widziana z przeciwnej strony, od wejścia z ulicy Ogrodowej.  Zdjęcie z 2018 roku znalazłem na stronie fotopolska.eu  Są tu też podane ciekawe informacje o mieszkańcach tej kamienicy  i oficyny, od połowy lat dwudziestych XX wieku.
Oficyna przy kamienicy Ogrodowa 5


*Spacerownik Wzdłuż Czechówki - to był bezpłatny dodatek do Gazety Wyborczej, opisujący wybraną trasą spacerową w mieście z ciekawymi informacjami, ilustracją fotograficzną i mapą danej trasy. Mam tylko jeden taki Spacerownik, z 12 maja 2007 roku.
Biorąc pod uwagę czas kiedy ten spacer był przygotowany, pewne miejsca są nieaktualne, inne nie są dostępne i trasą trochę sama uzupełniłam.
 

Ośrodek „Brama Grodzka ‐ Teatr NN”

Spacerownik Wzdłuż Czechówki - dodatek do Gazety Wyborczej, 12 maja 2007 rok