Na Starym Mieście w Lublinie...jesień 2022



Tuż za Bramą Krakowską jest ulica Bramowa. Na poczatku tej ulicy znajduje się nowa kawiarnia - Święty Spokój Music Cafe — lokal wypełniony muzyką z płyt winylowych. 

Jest to miejsce gdzie można wypić filiżankę kawy lub herbaty słuchając standardów jazzowych z gramofonu. I dodatkowo jeszcze otrzymać książkę!
Ściana kamienicy, gdzie mieści się ta kawiarnie, jest ozdobiona przepięknymi obrazami przedstawiajacymi fragmenty Starego Miasta w Lublinie. Na żadnym z tych obrazów nie znalazłam nazwiska artysty.
 







✧    ✧    ✧    ✧    ✧    ✧    ✧    ✧
 
Na Starym Mieście w Lublinie jest wiele pięknych i malowniczych zakątków, podwórek. Niektóre lubelskie restauracje/kawiarnie znajdują się właśnie w takich miejscach. 
Przykładem takich miejsc są dwie restauracje położone w sąsiedztwie z wejściem prowadzącym od strony Rynku Starego Miasta.
Pierwsza to Armenia, Rynek 6; druga to Zadora, Rynek 7.








 
✧    ✧    ✧    ✧    ✧    ✧    ✧    ✧
Grodzka 7 - podwórko kamienicy przy Warsztatach Kultury.
We wrześniu tego roku w Lublinie miała miejsce konferencja „CULTURE. – CITY – CHANGE”, międzynarodowy projekt trans-making realizowany w latach 2017–2022 w ramach unijnego programu Horyzont 2020.  
 




✧    ✧    ✧    ✧    ✧    ✧    ✧    ✧
Kamienica Grodzka 16 z ciekawym okienkiem nad drzwiami (gotyckie?)

✧    ✧    ✧    ✧    ✧    ✧    ✧    ✧

Plac po Farze

Tuż za  Placem po Farze  znajduje się  kamienica Grodzka 13 która jest aktualnie remontowana; w dolnej części tego budynku zauważyłam małą czarną koronkę na białym tle.
Koronka miała nazwisko twórcy w górnym rogu, NeSpoon - ceniona polska artystka malującą "po ścianach" piękne koronkowe wzory. Tworzy murale, graffiti którymi ozdabia mury, budynki, drzewa chodniki. Jej prace znajdują się na całym świecie: Stany Zjednoczone, Austria, Anglia, Włochy , Holandia, Indie....
Jej koronkowy mural widziałam  na podwórku kamienicy Grodzka 7 przy Warsztatach Kultury;  stworzony został na czas Jarmarku Jagiellońskiego odbywającego się w Lublinie w 2018 roku.



✧    ✧    ✧    ✧    ✧    ✧    ✧    

Fragment ulicy Grodzkiej tuż przed Bramą Grodzką, po prawej stronie widać kamienicę Grodzka 17, Kamienicę kotów.

Grodzka 17 - Zabytkowa XVII wieczny budynek jest ozdobiony motywami z twórczości Andrzeja Kota – lublinianina, którego prace znaleźć można w muzeach w Tokio czy w Budapeszcie. Koty wykonane w technice sgraffito i nawiązują zarówno do charakterystycznych dekoracji pozostałych kamienic Starego Miasta jak i do twórczości artysty. Za życia Andrzej Kot tworzył w sąsiednim budynku.

Andrzej Kot (1946-2015)
"Andrzej Kot Psot z Lublina to takie zwierze,
mieszka na Grodzkiej,
a mnoży sie na papierze"

Tak mówił o sobie jeden w swoim rodzaju artysta, grafik, typograf.
Mieszkał w domu obok w latach 1952-98

Poniżej Kamienica Kota przedstawiona na jednym z pięknych lubelskich obrazów prezentowanych na ścianie nowej kawiarni na Starym Mieście "Święty Spokój Music Cafe". Nie trzeba być miłośnikiem kotów aby ten obraz podobał się (jak i wszystkie inne z tej Cafe). Bardzo podoba mi sie ten kot który zawisł na półkiężycu. I mimo takiej licznej obecności kotów, dwie myszki przed domem mają się dobrze.

✧    ✧    ✧    ✧    ✧    ✧    ✧    ✧

Malowniczy sklepik z upominkami lubelskimi z nazwą nawiązującą do  cyklu opowiadań Brunona Schulza: "Sklep Cynamonowy" znajduje sie w przejściu Bramy Godzkiej

Bruno Schultz - Sklepy Cynamonowe"W taką noc nie podobna iść Podwalem ani żadną inną z ciemnych ulic, które są odwrotną stroną, niejako podszewką czterech linij rynku, i nie przypomnieć sobie, że o tej późnej porze bywają czasem jeszcze otwarte niektóre z owych osobliwych a tyle nęcących sklepów, o których zapomina się w dnie zwyczajne. Nazywam je sklepami cynamonowymi dla ciemnych boazeryj tej barwy, którymi są wyłożone."

Na zielonych tablicach umieszczone są fragmenty ze zbioru opowiadań Bruna Schultza "Sklepy Cynamonowe":

"Słabo oświetlone, ciemne i uroczyste ich wnętrza pachniały głębokim zapachem farb, laku, kadzidła, aromatem dalekich krajów i rzadkich materiałów. Mogłeś tam znaleźć ognie bengalskie, szkatułki czarodziejskie, marki krajów dawno zaginionych, chińskie odbijanki, indygo, kalafonium z Malabaru, jaja owadów egzotycznych, papug, tukanów, żywe salamandry i bazyliszki, korzeń Mandragory, norymberskie mechanizmy, homunculusy w doniczkach, mikroskopy i lunety, a nade wszystko rzadkie i osobliwe książki, stare folianty pełne przedziwnych rycin i oszołamiających historyj."


W Bramie Grodzkiej mieści się Stowarzyszenie Festiwal Brunona Schulza, które już od wielu lat organizuje Dni Schulzowskie w Lublinie Bruno-4ever. Są to międzynarodowe spotkania naukowców, artystów. Uczestnicy tych dni mieli możliwość wyjazdu do Drohobycza na Ukrainie, miejsca urodzenie
Brunona Schulza. Tu strona ukraińska organizowała program Druga Jesień.

 
✧    ✧    ✧    ✧    ✧    ✧    ✧    ✧
Jeszcze spojrzenie na Bramę Godzką od strony zamku i porównie tego widoku do obrazu tej części miasta, który znajduje się na ścianie kawiarni - Święty Spokój Music Cafe (znalazłam dwa koty).