W bajkowym świecie dzieci - spacer na Osiedle Piastowskiem


Osiedle Piastowskie jest najmniejszym osiedlem Lubelskiej Spoldzielni Mieszkaniowej. Jest bardziej kameralnie niż inne osiedla LSM-u. Bardzo ładnie zostało wpisane w otaczajacy teren. Nazwy ulic związane są z imionami władców z dynastii Piastów.
 
Charakterystyczna dla Osiedla Piastowskiego jest kompozycja złożona z aluminiowych rur autorstwa łódzkiego malarza Lecha Kunki i Tadeusza Huszczo, nazywana przez mieszkańców LSM "Pomnikiem Hydraulika".
Za moich lubelskich czasów nazywałyśmy ten pomnik także "Duszą Hydraulika".
Pomnik "Rury" na osiedlu Piastowskim, LSM
 

 
 

Bardzo ładny jest ciąg spacerowy w osiedlu, pełen zieleni i ozdobiony rzeźbami. W przestrzeni osiedla umieszczono około 40 piaskowych rzeźb zwanych "Kształtkami". Zostały one zaprojektowane  na podstawie dziecięcych ryunków przedstawiających sceny z historii Polski piastowskiej  i życia Piastów. Są one wynikiem Lubelskich Spotkań Plastycznych i pracy wykonanej przez wybitną lubelska rzeźbiarkę Barbarę Zbrożynę. Nad tymi rzeźbami pracowali także Jadwiga Janus, Michał Leszczyński. 


Rzeźby Osiedla Piastowskiego niezwykle ciekawe i piękne - każda przedstawia jakąś historię, swoją bajkę... Wyobraźnia i fantazja dzieci jest niezwykla!

Jedna grupa tych rzeźba jest taka prawdziwie bajkowa: księżniczka, książe, zamek, karoca...








Jest grupa rzeźb, tematycznie wiążąca się z czasami panowania króla Bolesława Chrobrego (X-XI wiek) i ówczesnym czasem Wikingow. A więc widać wojowników na koniach,  w zbrojach, z bronią wówczas używaną...
I niektóre z tych rzeźb bardzo przypominają obrazy znane nam czasów Chrobrego i wikingów.
Ostatnie dwie rzeźby przedstawiają pojedynek między dwoma rycerzami i grupę rycerzy obserwujących to spotkanie.









Na tych dwóch rzeźbach znalazłam postacie przypominające istoty pozaziemskie.





Zielone osiedla LSM