Kawiarnia Cyngwajs - kawa z syfonu jak za dawnych czasów...

 

Trasa mojego spaceru Wzdłuż Czechówki prowadziła obok tej różowej kamienicy. Znajduje się tu nowo otwarta kawiarnia retro - Cyngwajs.

Budynek ten znajduje się niedaleko Starego Miasta w Lublinie, w części miasta zamieszkałej dawniej przez społeczność żydowską. 
Wcześniej budynek ten pełnił funkcję mieszkalną i przemysłowo-handlową. Przed 1939 rokiem na terenie nieruchomości istniała fabryka wód gazowanych.
 
 

Cyngwajs - słowo pochodzi z języka niemieckiego i oznacza coś niewielkiego "wszystko co wystaje", wystający gwoździk, wypukły element... Słowo to jest podobne/odpowiednikiem do innych określeń pochodzących ze starej gwary miejskiej: "wihajster" lub "tenteges".

Wystrój kawiarni przedstawia lata 30-te XX wieku, czas dawnego przedwojennego Lublina.


 

Cyngwajs to jedno z nielicznych na świecie miejsc gdzie można wypić kawę z syfonu, parzoną przedwojenną metodą. Podobno kiedyś był to powszechnie stosowany sposób parzenia kawy; później wyparły go ekspresy i kawiarki. Ten sposób parzenia kawy w syfonie jest dalej używany w Japonii.

Parzenie kawy w syfonie i zestaw naczyń w którym się to odbywa przypomina raczej sprzęt laboratoryjny, niż regularne ekspresy do kawy. Jest to jedna z bardziej złożonych metod przygotowania kawy.

Syfon został wynaleziony przez Loeffa z Berlina w 1830 roku. Jednak pierwszy syfon do parzenia kawy, który odniósł komercyjny sukces, zaprojektowany został przez Madame Vassieux z Lyonu w 1840 roku.  Dzisiaj produkcją syfonów zajmuje się głównie japońska firma Hario.

Syfon to alternatywny sposób na przygotowanie kawy. W syfonie kawa jest parzona przy użyciu ciśnienia pary. Kawa z tego urzadzenia jest delikatna przypominająca herbatę i pozbawiona jest goryczy; jest także niezwykle aromatyczna i bogata w smaku.





Uaktualnienie, lipiec 2024 - po dwóch latach działalności, kawiarnia Cyngwajs została zamknięta.
Było to miłe miejsce, nie tylko aby wstąpić tam na dobrą kawę. Był to także kameralny zielony zakątek w mieście.