Spacer ulicą Sierocą w Lublinie


W czasie mojego pobytu w Lublinie parę razy przechodziłam ulicą Sierocą; jest to cicha i krótka ulica łącza ulice Obywatelską i Biernackiego i znajduje się w sąsiedztwie kompleksu szpitali lubelskich przy ulicy Jaczewskiego i Biernackiego.

Przy budynku Wojewódzkiej Przychodni Gruźlicy i Chorób Płuc Szpitala Jana Bożego na ulicy Sierocej w Lublinie stoi figura Matki Boskiej. Lublinianie nazywają ją Matką Boską Gruźliczą. Jest ustawiona dość nietypowo - stoi poza ogrodzeniem budynku (nie jest na terenie szpitalnym), tyłem do ulicy, a frontem do budynku przychodni.

 

Być może jej ustawienie jest specjalne, z myślą o chorych przebywających tam - prawdopodobnie nie mogą oni opuszczać szpital (miałam dziwne odczucie widząc drut kolczasty na ogrodzeniu).
Budynek w którym mieści się przychodnia Przeciwgruźlicza przy ulicu Sieroca 2 wcześniej był schroniskiem dla osób starszych - była to fundacja S. Wessla i A. Vettera. Architektem tego budynku był Władysław Sienicki.

Nie jest znany autor tej rzeźby, czy fundator lub rok powstania. Także nie ma informacji o takim nietypowym ustawieniu figury - czy była tak zawsze ustawiona, a może zajdowała się na terenie szpitala?

Kolejny budynek, który zwrócił moją uwagę to kościół pw. św. Eliasza Proroka. A w rzeczywistości jest to dawny zespół klasztorny Karmelitów Trzewiczkowych który znajduje się na małym wzniesienu wzniesienia między ulicami Sierocą i Biernackiego.  
Kościół powstał w latach 1740-1744. Zaprojektowany byl przez architekta rodu Sanguszkow Pawła Antoniego Fontanę, stworzony na planie owalnym z prostokątnym prezbiterium. Do nawy przyłączone są cztery kaplice na planie okręgów. 

Fragment elewacji wschodniej z wieżą dzwonnicy, dawnego kościoła klasztornego Karmelitów Trzewiczkowych.

 

Wnętrze kościoła jest wyposażone w rokokowy ołtarz główny, rzeźbioną ambonę oraz zabytkowe organy.

 U stóp wzgórza znajduje się kapliczka z figurą Matki Bożej...

 
 ...a obok kościoła Krzyż Powstańca z 1863 roku.

Pomnik wybitnego działacza niepodległościowego i społecznego, ks. Piotra
Ściegiennego znajduje się w pobliżu szpitala im. Jana Bożego.
Jest to ponad trzymetrowa figura, której twórcą jest Gustaw Hadyna. Ks. Ściegienny był kapelanem w tym szpitalu pod koniec swojego życia
.
Zmarł w Lublinie i został pochowany na cmentarzu przy ulicy Lipowej w Lublinie

Tuż przy ulicy Biernackiego znajduje sie ten budynek, który jest w bardzo złym stanie. Być może jest to stara, historyczna cześć szpitala im.Jana Bożego którego historia jest ściśle związana z kościołem Św. Eliasza. 

Kościół i klasztor ufundowany został w 1680 roku przez starostę lwowskiego Jana Mniszka i przekazany zakonowi Karmelitów Trzewiczkowych. I wtedy budynki drewniane zostały zastąpione murowanymi. 

W roku 1839 przystosowano zabudowania klasztorne do potrzeb szpitala wg projektu Ferdynanda Konopkiewicza. Kościół wraz z klasztorem tworzy zamknięty czworobok, którego bok frontowy zajmuje kościół, zwrócony fasadą ku wschodowi a od południa i zachodu przylegają do niego budynki szpitalne.