Obraz "Bitwa pod Grunwaldem" (ponownie) w Lublinie
Będąc w Lublinie widziałam kopię obrazu Jana Matejki “Bitwa pod Grunwaldem” która była prezentowana w gmachu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego przy ul. Narutowicza 4 w Lublinie. W tym samym budynku do którego podczas bombardowania Lublina (9 września 1939 roku) przywieziono z Zachęty warszawskiej oryginał, by uchronić go przed zniszczeniem i Niemcami. Razem z "Bitwą pod Grunwaldem" było też drugie płótno Jana Matejki "Kazanie Skargi".
źródło: internet - oryginalny obraz Matejki |
Kopia obrazu prezentowana w bibliotece lubelskiej została wykonana przez Ireneusz Rolewskiego, który 7 lat temu jako 20-letni student ASP w Łodzi rozpoczął pracę, nie wiedząc jeszcze wówczas że namaluje kopię jednego z najsłynnieszych obrazów Jana Matejki “Bitwa pod Grunwaldem”
Kopia ma prawie takie same wymiary jak oryginał (987 cm szerokości i 439,5 cm wysokości), ale nie jest jednym płótnem. Obraz składa się z 11 mniejszych części które były łączone, i tę pracę wykonywał Rolewski wraz ze studentami i pracownikami ASP. Wykonali oni około 36 tys. supełków.
Książę Witold w centrum obrazu - Witold Kiejstutowicz Wielki książę litewski, brat stryjeczny króla Władysława Jagiełły. Podczas bitwy pod Grunwaldem dowodził wojskami litewskimi.
Władysław Jagiełło (górna cześć obrazu, prawa strona) Król Polski pojawia się w tle bitwy. Pod Grunwaldem dowodził wojskami według tatarskiego zwyczaju – z pobliskiego wzgórza, z którego mógł ogarnąć wzrokiem całe pole bitwy i wydawać rozkazy poszczególnym oddziałom. Przebywa tu w towarzystwie swojego bratanka Zygmunta Korybutowicza, biskupa Mikołaja Trąby, księcia mazowieckiego Siemowita oraz swojego sekretarza, a późniejszego kardynała, Zygmunta Oleśnickiego.
Heinrich von Schwelborn Komtur Tucholi (dolna cześć, postać w zielonym stroju). Według relacji Jana Długosza miał być właścicielem słynnych dwóch nagich mieczy wysłanych królowi Władysławowi Jagielle. W bitwie pod Grunwaldem został zabity podczas ucieczki.
Ulrich von Jungingen
(w centum, bialy strój) Wielki Mistrz Zakonu Krzyżackiego od 1407 roku,
dążył do konfrontacji z Królestwem Polskim i Wielkim Księstwem
Litewskim.
Zyndram z Maszkowic (na prawo od von Jungingen,
ciemna broda i wąsy) Polski rycerz niemieckiego pochodzenia. W trakcie
bitwy pod Grunwaldem dowodził chorągwią ziemi krakowskiej, która dopadła
wielkiego mistrza Ulricha von Jungingen.
Jakub Skarbek z Góry - rycerz i możnowładca (pomarańczowy strój). W bitwie pod Grunwaldem walczył na czele własnej chorągwi, która strzegła chorągiew królewską.
Na przeciw niego - Kazimierz V, książę szczeciński z pomorskiej dynastii Gryfitów. Jeden z sojuszników Zakonu. W bitwie został pojmany przez Jakuba Skarbka.