Posts

Showing posts from November, 2023

Jeszcze trochę wspomnień krakowskich...

Image
Ulica Floriańska to jedna z głównych ulic krakowskiego Starego Miasta i jedna z najsłynniejszych ulic Krakowa. Ulica ta była częścia Drogi Królewskiej na Wawel. Miała brukowaną powierzchnię, a większość kamienic po obu stronach była murowana już pod koniec XV wieku.

Spacer dookoła kościoł Mariackiego w Krakowie

Image
Krótki spacer po Rynku Głównym w Krakowie - to już był mój ostatni dzień w tym mieście. Niezwykle ciekawy okazał się spacer dookoła murów Kościoła Mariackiego, którego ściany pokryte są tablicami, epitafiami, napisami... Tych tablic i epitafii jest bardzo dużo, jedne są już bardzo stare i częściowo zatarte przez czas; inne współczesne, można odczytać bez trudu.

Cmentarz Rakowicki w Krakowie - spacer w cieniu jesiennych drzew

Image
    Jeden z piękniejszch polskich cmentarzy, cmentarz Rakowicki powstał w czasie rząd ó w autriackich w 1803 roku. Założony został na terenie skasowanego klasztoru Karmelitów Bosych. Pierwsze mogiły na tym cmentarzu były ziemne, a tablice informacjne były umieszczane na murze cmentarnym lub w kościele. W latach 40-tych XIX wieku zaczęły powstawać pomniki i grobowce...   Cmentarz zajmuje powierzchnię ponad 42 ha, i zna jduje się tu ok. 75 tysięcy grobów. 

Cmentarz Rakowicki w Krakowie - Aleja Zasłużonych

Image
  Aleja Zasłużonych na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie - Aleja ta powstała w latach 50-tych XX wieku i tutaj na początku chowano osoby zasłużone dla nowej w ł adzy. Ale nie tylko - są  tu także nagrobki wybitnych uczonych, artystów, pisarzy, ludzi teatru, działaczy społecznych.   

Muzeum biograficzne Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie

Image
  Muzeum biograficzne Stanisława Wyspiańskiego , najwybitniejszego artysty polskiego okresu Młodej Polski, od niedawna znajduje się w budynku starego spichlerza. Spichlerz ten wybudowany był w XVIII wieku, w tym czasie jeszcze za murami obronnymi miasta. Pełnił on różne funkcje, między innymi spichlerza, fabryki, sklepu i siedziby Stowarzyszenia Architekt ó w Rzeczypospolitej...

W Muzeum Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie

Image
  Collegium Maius - widok na elewację z wykuszem.  Collegium Maius w Krakowie to najstarszy budynek Uniwersytetu Jagiellońskiego, którego początki sięgają XIV wieku. W  Collegium Maius mieści się Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego gdzie znajdują się sale wykładowe, świetlice, mieszkania profesorskie, biblioteka i skarbiec zawierający gotyckie insygnia insygnia rektorskie oraz globus jagielloński. Ponadto muzeum prezentuje średniowieczne instrumenty naukowe, globusy, obrazy, przedmioty kolekcjonerskie, meble, monety i medale...

Spacer w parku Jordana w Krakowie

Image
  Park Jordana w Krakowie powstał w 1889 roku w części miasta gdzie  miała miejsce wystawa przemysłowo-rolniczej dwa lata wcześniej. Inicjatorem był lekarz krakowski Henryk Jordan (1842-1907) który zapocz ą tkował utworzenie dostępnego dla wszystkich dzieci placu zabaw z urządzeniami do ćwiczeń gimnastycznych. W Ogrodzie Jordana był basen, 12 boisk do gry i piłki nożnej, a także liczne ścieżki do biegania i ćwiczeń. Park został wyposażony w szatnie i prysznice. Dodatkowo wydawano bezpłatne posiłku dla dzieci.

W Krakowie, w Parku Jordana ... spotkanie z kapralem Wojtkiem

Image
  Park Jordana, czę ść II. W tym wpisie zebrałam szczególną grupę pomników, których większość powstała w ostatnich latach. Są one częścią galerii Wielkich Polaków XX wieku. Wszystkie osoby (i jeden niedźwiedź) prezentowane tutaj mają niezwykłe życiorysy i odegrały ważn ą rolę w czasie II wojny światowej.

Kościół Bernardynów w Krakowie - bogaty barok i... obraz "Taniec śmierci"

Image
  Kościół i klasztor Bernardynów w Krakowie położony u stóp Wawelu powstał w 1453 roku dzięki fundacji biskupa krakowskiego Zbigniewa Oleśnickiego i poparciu króla Kazimierza Jagiellończyka.   Najazd szwedzki w 1655 roku spowodował zniszczenie gotyckich zabudowań. Obecny kościół w stylu wczesnobarokowym, wzniesiony został w latach 1659-1680 z funduszów Zofii Ługowskiej i Stanisława Witowskiego, kasztelana sandomierskiego.

Kościół św.Krzyża - piękny kościół gotycki w Krakowie

Image
Kościół św.Krzy ż a jest napiękniejszym przykładem architektury gotyckiej w Krakowie. Pierwszy kościół, drewniany powstał w XII wieku. Ta zabytkowa budowła pochodzi z XIV wieku i wzniesiona została z cegły. Kiedyś ten kościół, a także znajdujący się tu szpital, należał do nieistniejącego już zakonu Duchaków.

Ulica Grodzka w Krakowie - spacer najstarszą, zabytkową ulica miastą

Image
  Ulica Grodzka to jedna z najstarszych ulic Krakowa, która była częścią szlaku handlowego wiodącego z południa na północ. Stanowiła także część Drogi Królewskiej, którą przejeżdżali królowie polscy udający się na Wawel. Ulica rozpoczyna się od Rynku Głównego i biegnie w kierunku południowym. Kończy się pod Wawelem.

Muzyka w barokowym kościele św. Piotra i Pawła w Krakowie

Image
Kościół św. Piotra i Pawła to jeden z piękniejszych kościołów Krakowa. Powstał dla zakonu jezuitów i ufundowany był przez króla Zygmunta III. Jest to pierwsza budowla architektury barokowej w Krakowie; kościół wzorowany był na głównym kościele zakonu jezuitow Il Gesu w Rzymie. B udowa kościoła trwała 40 lat i w 1635 roku  ś wiątynia została konsekrowana.

Krypta kościoła św. Piotra i Pawła w Krakowie i znani Polacy

Image
  Panteon Narodowy * Krypta kościoła św. Piotra i Pawła w Krakowie. Zespół krypt po kościołem św. Piotra i Paw ł a powstał czasie budowy kościoła w latach 1597-1635. Ciągną się one pod częścią wschodnią świątyni, a także pod każdą z kaplic bocznych przylegających do nawy oraz pod dziedzińcem rozpościerającym się przed fasada.  W 2012 roku powstał tu Panteon Narodowy kontynuujący ideę Krypty Zasłużonych na krakowskiej Skałce. 

Kościół św.Andrzeja - najstarszy kościół Krakowa

Image
Kościół św.Andrzeja pochodzi z czasów państwa piastowskiego. Jest to najstarszy ko ś ciół Krakowa - powsta ł w latach 1079-1098 i miał charakter obronny. Była to fundacja Sieciecha - palatyna Władysława Hermana. Zbudowany został w stylu romańskim, stąd te ma ł e okienka, często podwójne i potrójne. Kościół został zbudowany z kamienia i mury kościelne są bardzo grube ( 1,6 m) . Kościół ten pe ł nił także rolę twierdzy. Tutaj schronili się okoliczni mieszkańcy w czasie najazdu tatarskiego w 1241 roku (wed ł ug D ł ugosza). 

Jama Michalika w Krakowie - secesja w artystycznej kawiarni

Image
  Jama Michalika to nie tylko kawiarnia ale i miejsce kultury w Krakowie. Jedna z najbardziej znanych kawiarnii artystycznych miasta mieści się przy ulicy Floriańskiej w XV-wiecznej Kamienicy Be ł zowskiej. Założona została w 1895 roku przez Jana Apolinarego Michalika kt ó ry przyjechał do Krakowa ze Lwowa.  Początkowo kawiarnia ta nazywała się Cukiernią Lwowską. Ale po pewnym czasie kawiarnia zaczęła być nazywana Jama Michlika, ponieważ jedno z pomieszczeń nie miało okien.

Kościół Franciszkanów w Krakowie ... w świecie kwiatów i gwiazd Stanisława Wyspiańskiego

Image
  Bazylika i Klasztor św.Franciszka z Asyżu jest jednym z najstarszych i najwspanialszych zabytków Krakowa. Ten wczesnogotycki kosciół został ufundowany przez księcia Bolesława Wstydliwego. Początki jego sięgaja lat 1237-1269. Kosciół Franciszkan ó w jest jedn ą z pierwszych ceglanych budowli Krakowa. W czasie swojej długiej historii kosciół był wielokrotnie przebudowywany i rozbudowany. W 1850 roku w czasie pożaru Krakowa spłonęła znaczna część budynku kościelnego a wnętrze kościoła zostało całkowicie zniszczone.

Kolorowy świat witraży Józefa Mehoffera. ... Śpiewaczka u Mehofferów

Image
Dom Józefa Mehoffera w Krakowie przy ulicy Krupniczej 26 jest oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie. Jest on poświęcony jednemu z najwybitniejszych artystów Młodej Polski - Józefowi Mehofferowi.  Józef Mehoffer był niezwykle wszechstronnym artystą - był on malarzem, rysownikiem, grafikiem, projektantem witraży, tkanin, scenografii teatralnej, plakatów, wystroju wnętrz i mebli...

Muzeum Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie i "Obrazowanie historii" przez Jan Matejkę w Muzeum Narodowym

Image
Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie to najstarsza polska uczelnia plastyczna. Powstała w 1818 roku. W swojej historii nosiła także nazwy: Szkoła Rysunku i Malarstwa (w latach 1818–1873) oraz Szkoła Sztuk Pięknych (w latach 1873–1900).   W 1873 roku Jan Matejko został dyrektorem Szkoły Sztuk Pięknych i był na tym stanowisku dwadzieścia lat. Do najbardziej znanych uczniów Jana Matejki należą Stanisław Wyspiański, Jacek Malczewski, Maurycy Gottlieb, Józef Mehoffer, Leon Wycz ó ł kowski, Jan Styka, Witold Pruszkowski. W latach 1878-1879 z inicjatywy Jana Matejki wybudowano gmach Szkoły Sztuk Pięknych zaprojektowany przez architekta Macieja Moraczewskiego.

Muzeum Bursztynu w Krakowie

Image
Muzeum Bursztynu w Krakowie postało ze zbiorów Muzeum Ziemi PAN w Warszawie i kolekcji Tomasza Mikołajczyka, który jest pomysłodawcą i właścicielem tego niezwykłego miejsca. Jest to prywatne muzeum. Bursztyn jest tu prezentowany w niezwykle interesujący sposób - wystawa pokazuje naturalne piękno bałtyckiego bursztynu i równocześnie niezwykłe eksponaty bursztynowej biżuterii. Bałtycki bursztyn jest określany jako  "złoto Bałtyku" , "polskie złoto", "magiczny kamień".

Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie

Image
"Familia książąt Czartoryskich, nazwana w Polsce w ostatnich czasach po prostu "Familią", familia najwybitniejsza... Jest to jedyna w Europie rodzina prywatna, która ma swoje własne dzieje polityczne; poza tym ogniskuje ona w sobie również dzieje literatury całego stulecia."   Adam Mickiewicz, Literatura słowiańska, kurs drugi, wykład XI* Alexander Roslin - Portret Izabeli z Flemingów Czartoryskiej , 1794 Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie zostało założone przez księcia Władysława Czartoryskiego (1828-1892), wnuka i dziedzica księżnej Izabeli z Flemingów Czartoryskiej.   

Cmentarz na ulicy Lipowej w Lublinie w jesiennych kolorach...Część 1

Image
  Cmentarze przy ulicy Lipowej  to najstarszy i najbardziej znany zespół cmentarzy we wschodniej Polsce, w skład którego wchodzą cmentarze: rzymskokatolicki, ewangelicko-augsburski, prawosławny oraz wojskowo - komunalny.  W końcu wieku XVIII  ze względów bezpieczeństwa cmentarze miejskie, które do tej pory były przy kościołach, zaczęto przenosić lub zakładać nowe poza miejskimi murami. W 1794 powstał pierwszy lubelskie cmentarz poza murami miejskimi, zlokalizowany na terenie zwanym Rurami i cmentarz nazwano na Rurach . Cmentarz powstał przy terenie obsadzonym lipami, dlatego niegdyś nazywany był Pod Lipkami . Mieszkańcy Lublina z początku nie akceptowali nowego miejsc pochówku, które uważano jako miejsce niegodne dla prawdziwego chrześcijanina. Grzebanie zmarłych na tym cmentarzu jest datowane na październik 1811 roku. Pierwszymi osobami pochowanymi tu byli wolnomularze. W najstarszej części cmentarza można zauważyć nagrobki bez symboli religijnych. Cmentarz na Lipow...

Cmentarz na ulicy Lipowej w Lublinie w jesiennych kolorach - Część 2

Image
Cmentarze przy ulicy Lipowej - Część 2 Każdego roku będąc w Lublinie odwiedzałam zabytkowy cmentarz w Lublinie - jeden z najpiękniejszych polskich cmentarzy.  W czasie mojego ostatniego pobytu chciałam jeszcze odnaleźć niektóre nagrobki ludzi znanych lub mniej, ale o kórych powinno się pamiętać. Przedstawiono zdjęcia w tym wpisie i poprzednim pochodzą z moich dwóch jesiennych pobytów w Lublinie (2022, 2023).