Posts

Showing posts from 2021

Między Bramą Krakowską a Bramą Grodzką - na Starym Mieście w Lublinie

Image
Brama Krakowska należy do najwcześniejszych budowli obronnych w Lublinie. Ta XIV-wieczna ceglana budowla była jedyną bramą wjazdową do miasta, przez którą przechodziły wszystkie trakty. Po najeździe Tatarów na Lublin w 1341 roku, król Kazimierz Wielki nakazał otoczyć miasto murami obronnymi. Budowę Bramy Krakowskiej w stylu gotyckim, równocześnie z budow ą murów obronnych, rozpoczęto w 1341 roku . Mury te (w tym dwie główne bramy: Krakowska i Grodzka) otoczyły miasto w latach 1342-1370.

Zaułek Hartwigów, Zaułek Panasa...na Starym Mieście w Lublinie

Image
  Zaułek Hartwigów - to bardzo urokliwe miejsce na Starym Mieście.  Są to schody łączace ulicę Kowalsk ą z Placem Rybnym. Latem miejsce to otoczone jest  zielenią i kwiatami. Zaułek powstał w 2004 roku, dzięki inicjatywie Ośrodka "Brama Grodzka – Teatr NN".  Dawniej był to głęboki naturalny jar, na dnie którego znajdował się staromiejski rynsztok, odprowadzający nieczystości z Placu Rybnego. Później, w XIX wieku zamieniono go na kanał podziemny, następnie zbudowano nad nim schody w 1874 rok. W czasie wojny przebiegała tędy granica getta.

Plac po Farze - wspomnienie dawnej świetności, Stare Miasto w Lublinie

Image
Brama Krakowska w Lublinie jest pozostałością  średniowiecznych murów obronnych, które otaczały Stare Miasto w Lublinie od 1341 roku. Po przekroczeniu Bramy Krakowskiej, ulica Grodzka, gł ó wna ulica Starego  Miasto, prowadzi w kierunku Wzgórza Zamkowego. Po drodze mija Rynek i plac Po Farze. Plac po Farze powstał po rozebraniu kośció ł a farnego pw. św. Michała Archanioła kt ó ry był najważniejszą świątynią Lublina. Kościół św. Michała Archanioła ufundowany zosta ł przez wielkiego księcia Leszka Czarnego w 1282 roku;  było to podziękowaniu za jego zwycięstwo nad Jaćwingami. 

Baszta Gotycka i ulica Jezuicka - Stare Miasto Lublin

Image
Tuż po przejściu Bramy Krakowskiej, po prawej stronie jest piękny zakątek - tu znajduje się część gotyckich murów obronnych miasta. Jedną z najciekawszych pamiątek po dawnych obronnych fortyfikacji miasta jest Baszta Gotycka zwana także Basztą Pó ł okrągłą . Nazwana Półokragłą ze względu na jej chrakterysyczna formę - była otwarta w stronę miasta. Baszta powstała w 1341 roku, gdy po najeździe Tatarów postanowiono ogrodzić miasto murami obronnymi. 

Teatr Stary w Lublinie - jeden z najstarszych budynków teatralnych w Polsce

Image
  Teatr Stary w Lublinie znajduje się na Starym Mieście, na rogu ulic Jezuickiej i Dominikańskiej.  Ten jeden z najstarszych budynków teatralnych w Polsce* został wybudowany w latach 1821-1823  wed ł ug projektu Łukasza Rodakiewicza - właściciela teatru,   i początkowo znany był jako Teatr Zimowy.  

Taras widokowy imienia Jerzego Giedroycia - malowniczy zakątek na Starym Mieście w Lublinie

Image
Nieopodal Teatru Starego na Starym Mie ś cie w Lublinie znajduje się - zwane niegdyś bramką - wejście do kompleksu klasztornego zakonu Dominikanów .  

Trochę wspomnień - czas świąteczny w Nowym Jorku

Image
   Czas Bożego Narodzenie to szczególny czas w Nowym Jorku. Choinka w Centrum Rockefellera góruje w centrum miasta. Miasto jest roz ś wietlone   świątecznymi dekoracjami . Wiele znanych sklepów ( Macy, Saks 5th Avenue, Tiffany, Bloomingdale ) prezentuje niezwykłe wystawy w tym czasie ś wi ą tecznym. 

Kamienica Konopniców, Rynek 12 - jedna z najładniejszych kamienic w Lublinie

Image
    Kamienica Konopniców, Rynek 12 - jest jedna z najładniejszych kamienic w Lublinie. Zdecydowanie wyróżnia się wśród innych licznych kamienic Rynku Starego Miasta błękitnym kolorem, bogatymi zdobieniami rzeźbiarskimi, efektowną attyką - jest jedyn ą staromiejsk ą kamienic ą pokryt ą manierystycznymi rzeźbami.

Kamienica Pod Lwami, Rynek 9 - renesansowa kamienica na Starym Mieście w Lublinie

Image
Kamienica Pod Lwam i – zwana też Kamienicą Cholewińską. Ta narożna kamienica, Rynek 9, znajduje się  we wschodniej pierzei rynku Starego Miasta w Lublinie, zwanej pierzej ą / stroną Konopniców. Kamienica pod Lwami w swej długiej i interesującej (czasem zaskakuj ą cej)  historii miała wielu właścicieli. Najstarsze informacje o kamienicy pochodzą z 1521 roku i mówią, ż e właścicielem tego  murowanego domu w tym czasie był Jerzego Organista. 

Kamienica Chociszewska, Rynek 6 - piękna kamienica z ciekawą historią i właścicielami...

Image
We wschodniej części Rynku Starego Miasta w Lublinie, na rogu ulicy Grodzkiej, stoi piękna kamienica z charakterystyczną renesansową attyką. Jest to  Kamienica Chociszewska – która jest pocz ą tkiem tak zwanej  „strony Lubomelskich” rynku.     Kamienica została wybudowana w XV wieku, prawdopodobnie w wyniku połączenia dwóch gotyckich domów.  W wieku XVI było kilku właścicieli, wśród nich: w 1506 roku właścicielem był  kanonik i oficjał chełmski Stefan de Wilczyno; w 1534 należała do rajcy miejskiego Adama Doydzwona;  
w 1546 była własnością rodziny Chociszewskich i dlatego nazywano ja kamienicą Chociszewską . 

Rynek 4 - zabytkowa kamienica na Starym Mieście w Lublinie i legenda Czarcia Łapa

Image
Zabytkowa Kamienica na Starym Mieście w Lublinie - Rynek 4 . Aktualny wygląd kamieniczki to efekt generalnego remontu przeprowadzonego w 1954 roku - wtedy elewacja kamieniczki została ozdobiona polichromią przedstawiająca sceny z legendy o Czarciej Łapie które są autorstwa S.Brodziaka i P. Wollenberga.  Cytat znajdujący się na elwacji pochodzi z fraszek Daniela Bratkowskiego Ś wiat po częsci przejrzany.

Kamieniczki na Starym Mieście w Lublinie upamiętniające poetów związanych z miastem...

Image
  „Żadne korzyści z wojny nie są tak wielkie, aby mogły jej szkodom dorównać Źródło: https://quotepark.com/pl/autorzy/andrzej-frycz-modrzewski/?o=popular Żadne korzyści z wojny nie są tak wielkie, aby mogły jej szkodom dorównać Źródło: https://quotepark.com/pl/cytaty/438369-andrzej-frycz-modrzewski-zadne-korzysci-z-wojny-nie-sa-tak-wielkie-aby-mog/ Żadne korzyści z wojny nie są tak wielkie, aby mogły jej szkodom dorównać Źródło: https://quotepark.com/pl/cytaty/438369-andrzej-frycz-modrzewski-zadne-korzysci-z-wojny-nie-sa-tak-wielkie-aby-mog/ „Żadne korzyści z wojny nie są tak wielkie, aby mogły jej szkodom dorównać Źródło: https://quotepark.com/pl/autorzy/andrzej-frycz-modrzewski/?o=popular "Żadne korzyści z wojny  nie są tak wielkie,  aby mogły jej szkodom dorównać" Andrzej Frycz Modrzewski   "prawdziwa szlachetność  nie zależy od urodzenia,  ale od charakteru" Sebastian Klonowic, 1587   Kamienica Klonowica, Rynek 2 W zachodniej części rynku Starego Miasta znajduje

Lublin - gotycki kościół z początku XV wieku, fundacja króla Władysława Jagiełły

Image
  Kościoł pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny Zwycięskiej w Lublinie. Kościoł ten ufundowany został w roku 1412 przez króla Władysława Jagiełłę.  Było to podziękowanie za zwycięstwo w bitwie pod Grunwaldem.  Według legendy kościoł ten był budowany przez jeńców krzyżackich wziętych do niewoli po bitwie grunwaldzkiej.

Gimnazjum Lubelskie na ulicy Narutowicza - nauczyciele, uczniowie…

Image
  Ze szkoły wyniosłam poczucie godności obywatelskiej, co dziś wydaje się zamierzchłym przeżytkiem, i umiejętność współżycia z otoczeniem... Julia Hartwig   W ażną rolę w życiu umysłowym Lublina odgrywało Gimnazjum Lubelskie. G mach gimnazjum na ulicy Narutowicza powsta ł w latach 1857-1859, dzi ę ki staraniom Józefa Skłodowskiego , dziadka Marii Curie Sk ł odowskiej, kt ó ry był jednym z jego pierwszych dyrektorów.

Kraków - Zaułek Estreichera

Image
O prócz  głównego pięknego dziedzińca Collegium Maius Krak ó w posiada również znacznie mniejszy Dziedziniec Huta , znany również jako Zaułek Estreichera .  Zaułek Estreichera znajduje się przy ulicy św. Anny w Krakowie. Zaułek ten upamiętnia profesora Karola Estreichera, któremu Collegium Maius zawdzięcza renowację po II Wojnie Światowej.

Kraków - na dziedzińcu Collegium Maius

Image
    C ollegium Maius - portal od strony ulicy św. Anny Kartusz z herbami:  Królewstwa Polskiego przepleciony mitrą z chwostami Fryderyka Jagiellończyka Habsburgów (zwiaząny z Elżbietą Rakuszanką Szembek (biskup Stanisław Szembek) Pomian (biskup Kazimierz Lubieński) Pogoń Litewska

Barbakan i Brama Floriańska - ważne zabytki gotyckie Krakowa

Image
  Z espół fortyfikacji miejskich Krakowa powstawał w kilku etapach: początkowo były to umocnienia drewniano-ziemne, które zostały zniszczone podczas najazdu Tatarów w 1241 roku. Król Kazimierz Wielki około połowy XIV wieku otoczył miasto murami obronnymi. Te fortyfikacje obronne wzmocniono dodatkowo basztami, którymi zajmowały się poszczególne cechy rzemieślników. Częścią tych murów obronnych by ł y m.in baszty i bramy.

Na rynku Starego Miasta w Krakowie

Image
     Kościół Mariacki Najbardziej znany zabytek Krakowa - Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, zwany także kościołem Mariackim – jeden z największych i najważniejszych, po Katedrze Wawelskiej, kościołów Krakowa. Według źródeł historycznych oraz relacji Jana Długosza w początkach XIII wieku główna świątynia Krakowa już istniała (1222 rok).   Kościół Mariacki jest miejscem gdzie znajduje się  przepiękny gotycki ołtarz Wita Stwosza. Obok kościoła jest dawna kaplica cmentarna, obecny kościół jezuitów św. Barbary .  

Galeria Polskiego Malarstwa i Rzeźby w Muzeum Narodowym w Sukiennicach

Image
  W Sukiennicach znajduje się jedna z największych stałych wystaw XIX-wiecznego polskie malarstwa i rzeźby. Powstanie muzeum zostało zapoczątkowane w 1879 roku przez polskiego malarza Henryka Siemieradzkiego który podarował swój znany obraz Pochodnie Nerona i ten obraz jest eksponowany w centrum jednej z czterech sal museum - sali Henryka Siemieradzkiego Większość eksponatów w galeriach muzem są to dary artystów i ich rodzin, kolekcjonerów... 

Henry Moore w Muzeum Narodowym w Krakowie

Image
W czasie mojej ostatniej wizyty w Krakowie byłam Muzeum Narodowym aby zobaczyć obraz "Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci - jeden z najpiękniejszych portretów na świecie. W tym czasie w muzeum była ekspozycja rzeźb Henry Moore Moc Natury (Power of Nature). Henry Moore (1898-1986) był jednym z najważniejszych brytyjskich artystów XX wieku i prawdopodobnie najbardziej znanym rzeźbiarzem tego okresu na arenie miedzynarodowej. Jego rzeźby są monumentalne i abstrakcyjne lub częściowo abstrakcyjne. 

Europeum - muzeum, którego już nie ma…

Image
  ...  nie istnieje już w formie takiej jak je widziałam.  W czasie moje ostatniej wizyty w Krakowie odwiedziłam Ośrodeku Kultury Europejskiej - Europeum -  filię Muzem Narodowego w Krakowie.  Muzeum mie ś ciło się w dawnym zabytkowy, zbudowany w XVII wieku,  Spichlerzu i znajdowała się tutaj osobna stała ekspozycja sztuki europejskiej. Była to kolekcja ponad 100 obrazów i rzeźb powstałych w Europie od XII do początku XX wieku.

Wspomnienie - Piotr Skrzynecki

Image
  "...Choć się zmienił cały świat, jesteśmy   Zawiruje jeszcze raz, będziemy, będziemy "   Krakowski Rynk jest uważany za serce miasta. Na tej niewielkiej przestrzeni znajduje się wiele historycznych i cennych zabytków. Rynek jest otoczony pieknymi kamienicami których historia sięga wielu wieków. W tych pi ę knych zabytkowych kamienicach  mieszczą się kawiarnie i restauracje, które otaczają Rynek Główny z Sukiennicami. Przy niektórych tych miejscach znajdują się ogródki. 

Wspomnienie - Majdanek

Image
  Są miejsca do których jest trudno wracać. Takim miejscem w Lublinie jest dla mnie Majdanek - miejsce gdzie ogrom cierpienia i tragedii jakie miały miejsce tutaj, w czasie II wojny światowej, jest niewyobrażalny. Wiele lat temu, w moim lubelskim okresie ż ycia, byłam na Majdanku dosyć często, (ze powodu mojego dodatkowego zajęcia). Zawsze był to dla mnie smutny czas.