Kościół Mariacki
Najbardziej znany zabytek Krakowa - Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, zwany także kościołem Mariackim – jeden z największych i najważniejszych, po Katedrze Wawelskiej, kościołów Krakowa.
Według źródeł historycznych oraz relacji Jana Długosza w początkach XIII wieku główna świątynia Krakowa już istniała (1222 rok).
Kościół Mariacki jest miejscem gdzie znajduje się przepiękny gotycki ołtarz Wita Stwosza. Obok kościoła jest dawna kaplica cmentarna, obecny kościół jezuitów św. Barbary.
Jan Stanisławski - Kościół Mariacki w Krakowie, 1904 rok
(wystawa Krakow 1900 w Kamienicy Szołayskich).
Za
wejściem na wieżę północną, wyższą , znajduje się duża płaskorzeźba przedstawiająca wjazd króla Jana III Sobieskiego. Została ona wykonana przez rzeźbiarza Piusa Welońskiego w 1883 roku z okazji
200 rocznicy odsieczy wiedeńskiej. Rzeźba ta jest wierną kopią orazu Jana Matejki Sobieski pod Wiedniem.
Wieża wyższa, północna Kościoła Mariackiego zwana jest Hejnalicą (82 metrów wysokości). Na samym szczycie wieży znajduje się gotycki
hełm, będący dziełem Matiasa Hering z 1478
roku. Częścia tego hełmu jest iglica która jest otoczona ośmioma
niższymi wieżyczkami. Poniżej można zauważyć ozdobne zakończenie tego
hełmu. Na iglicy znajduje się złocona korona z 1666 roku. Z tej wieży z
wysokości 54 metrów grany jest co godzinę Hejnał Mariacki.
Jan Stanisławski - Hełm wieży Mariackiej, 1904 rok
(wystawa Kraków 1900) w Kamienicy Szołayskich)
Wieża niższa kościoła, o wysokości 69 metrów, przeznaczona jest na dzwonnicę kościelną. Na zewnętrznej ścianie tej części kościoła znajduje się renesansowy ganek, który jest wejściem do prywatnej kaplicy. Kaplica ta powstała pod koniec XV wieku i fundatorem był mieszczanin i kupiec krakowski Paweł Kaufman.
Na ulicy Floriańskiej tuż przy kościele Mariackim znajduje się zabytkowa kamienica nazwana Kamienica Pod Murzynami (zwana również Kamienicą Pod Etiopy) Na początku XV wieku mieściła się tutaj apteka rodziny Kwapińskich. Ściana na rogu pierwszego piętra ozdobione jest płaskorzeźbą dwóch murzynów - to była reklama apteki Pod Etiopy.
Ta kamienica bardzo podobała się Kostantemu Gałczyńskiemu. Obok tej kamienicy na Placu Mariackim był postój dorożek z których korzystał Gałczyński (szczegolnie z dorożki fiakra Jana Kaczara który mówił wierszem).
❈ ❈ ❈ ❈ ❈ ❈ ❈ ❈ ❈ ❈ ❈ ❈
Tuż obok Kościoła Mariackiego od strony wieży południowej, tej niższej znajduje się Kościół św. Barbary który został wybudowany w latach 1394-1402 jako kaplica cmentarna. Pod koniec XVII wieku był gruntownie przebudowany i aktualnie wnętrze tego kościoła jest barokowe. Od 1586 świątynia należy do zakonu Jezuitów. W tym kościele wygłaszał kazania Piotr Skarga, i tu pochowano tłumacza Biblii Jakuba Wujka. Przy wejściu, w późnogotyckiej kaplicy, znajduje się XV-wieczny Ogrojec.
❈ ❈ ❈ ❈ ❈ ❈ ❈ ❈ ❈ ❈ ❈ ❈
Kamienica Czyncielów (Kamienica Czynciela, Czyncielówka) - piękna kamienica obok kościoła Mariackiego. Nazwa tego malowniczego domu pochodzi od właściciel którym był od 1850 roku Józef
Czynciel.
Wcześniej kamienica ta nazywana była Barszczowe od aktualnego wówczas właściciela Józefa Bartscha.
Położenie tej kamienicy było szczególne - tuż obok znajdował się dawny cmentarz Mariacki i do konca XVIII wieku było to miejsce pochowku wielu pokoleń mieszkańcw Krakowa.
W latach 1898-1901 w tej kamienicy wynajmował pokój
Stanislaw Wyspianski i tu napisal Wesele.
❈ ❈ ❈ ❈ ❈ ❈ ❈ ❈ ❈ ❈ ❈ ❈
W centrum Rynku Głównego w Karakowie znajduje się pomnik Adama Mickiewicza. Został on odsłonięty w 1898 roku - w roku setnej rocznicy urodzin poety. Autorem tego pomnika był rzeźbiarz Teodor Rygier. Postać Adama Mickiewicza otoczona jest alegorycznymi postaciami przedstawiającymi Ojczyznę, Naukę, Poezję i Męstwę.
Pomnik Adama Mickiewicza był zniszczony przez nazistów w czasie II wojny (sierpień 1940). Po wojnie w 1955 roku zrekonstruowano ten pominik - wykorzystując fragmenty pomnika znalezione w Hamburgu. W dniu urodzin poety, 24 grudnia, krakowskie kwiaciarki składają u
stóp pomnika kwiaty.
❈ ❈ ❈ ❈ ❈ ❈ ❈ ❈ ❈ ❈ ❈ ❈
Sukiennice - to jedno z najstarszych centrów handlowych. Początki tego miejsca handlowego datowane są na rok 1300. W XIV wieku król Kazimierz Wielki zatwierdził budowe hali targowej. Kraków stał się ważnym miejscem na drodze handlowej między wschodem i zachodem. Handlowano tutaj nie tylko tkaninami i suknem, ale na straganch można było znaleźć jedwab, skórę, przyprawy, wosk, ołów a także sol z pobliskiej kopalni w Wieliczce.
Aktualny renesansowy wygląd budynku pochodzi z 1555 roku.
Miejsce
na rynku w Krakowie gdzie odbył się hold pruski. Hołd ten złożony został w 1525 roku królowi Zygmuntowi Staremu
przez byłego wielkiego mistrza krzyżackiego Albrechta Hohenzollerna.
Wczesniej podpisany został traktat kończący wojny między
Krzyżakami a Polską.
❈ ❈ ❈ ❈ ❈ ❈ ❈ ❈ ❈ ❈ ❈
Wieża Ratuszowa
W południowo-wschodnim częsci krakowskiego rynku stoi samotna gotycka wieża
ratuszowa. Nazywana jest samotną wdową. Jest ona pozostałością miejskiego ratusza Krakowa; ratusz powstał ok. 1300 roku. Ratusz ten był siedzibą władz miejskich od czasów średniowiecznych do XIX wieku.
Tutaj urzędował burmistrz, spotykali się rajcy, a także tutaj działały: sąd
ławniczy, kancelaria, archiwum i spichlerz. Na parterze gotyckiej
wieży znajdował się skarbiec miejski.
Podziemia wieży kryły dwa szczególne miejsca. Jednym z nich była
słynna Piwnica Świdnicka, gdzie serwowano liczne gatunki piwa i wina która z czasem stała się miejską knajpą z piwem. Było tu także więzienie, sala przesłuchań i tortur.
Aktualnie w piwnicach wieży ratuszowej mieści się kawiarnia oraz scena teatralna (Teatr Ludowy).
Przy wejściu do wieży ratuszowej znajdują sie dwa lwy z początku XIX wieku które pochodzą z pałacu w Pławowicach.
Na gotycki portal umieszczone są dwa herby: Krakowa i godło Polski.
Na rynku Starego Miasta w Krakowie tuż przy wejściu do Teatru Ludowego mającego swoją siedzibę w piwnicach wieży ratuszowej znajduje się rzeźba "Eros Bendato" dzieło światowej sławy polskiego rzeźbiarza
Igora Mitoraja.
Artysta podarował swoją rzeźbę miastu w 2005 roku.
Rzeźby Igora Mitoraja stoją na głównych punktach wielu miast na świecie,
m. in. w Paryżu, w Rzymie, Mediolanie, Lozannie, Londynie,
Scheveningen koło Hagi, w USA i Japonii...
W Polsce są w Warszawie, Poznaniu i w Krakowie.
Artysta zmarł w Paryżu w 2014 roku.
❈ ❈ ❈ ❈ ❈ ❈ ❈ ❈ ❈ ❈ ❈ ❈
Jedną z najstarszych budowli sakralnych Krakowa jest niewielki kościół św. Wojciecha. Powstał on na przełomie XI i XII wieku.
Legenda mówi, że w tym miejscu, przed 997 r. głosił kazania św. Wojciech.
Obecny wyglad kościola (barokowy) jest efektem przebudowy z XVII i XVIII wieku.
Kraków, maj 2019