Barbakan i Brama Floriańska - ważne zabytki gotyckie Krakowa
Zespół
fortyfikacji miejskich Krakowa powstawał w kilku etapach: początkowo były to umocnienia drewniano-ziemne, które zostały zniszczone podczas najazdu Tatarów w 1241 roku. Król Kazimierz Wielki około połowy XIV wieku otoczył miasto murami obronnymi. Te fortyfikacje obronne wzmocniono dodatkowo basztami, którymi zajmowały się poszczególne cechy rzemieślników.
Częścią tych murów obronnych były m.in baszty i bramy.
Barbakan - to jeden z bardziej znanych zabytków gotyckich Krakowa.
Ta budowla obronna powstała pod koniec XV wieku jako umocnienie głównej, północnej bramy miasta - Bramy Floriańskiej.
Brama Florianska - na jej ścianie znajduje sie płaskorzeżba orła piastowskiego. Jest to projekt Jana Matejki. Jan Matejko mieszkał w pobliżu tej bramy, na ulicy Floriańskiej i przez tę brame chodził do pracy - przez wiele lat był dyrektorem Szkoły Sztuk Pięknych (obecnie Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki- na pierwszy zdjeciu budynek po prawej stronie.
Tuż obok, na tle murów obronnych Krakowa,
znajduje się pomnik Jana Mateki
Z
ośmiu bram prowadzących do miasta ocalała w całości tylko jedna.
Jest
nią średniowieczna brama Floriańska. Powstała ona na przełomie
XIII i XIV wieku. Od
tej bramy zaczynała się tzw. Droga Królewska na Wawel.
Na ścianie bramy znajduje sie XVIII- wieczna, rokokowa figura św. Floriana od którego wzięła swą nazwę. Św. Florian patronuje strażakom (i przewodnikom turystycznym).
Na piętrze widać ozdobny balkon - znajduje sie tutaj kaplica rodziny Czartoryskich. Powstała ona w latach 80-tych XIX wieku z inicjatywy Władysława Czartoryskiego.
Na balustradzie jest widoczny herb miasta Krakowa.
Baszta Stolarzy (Stolarska, Powroźników) - to jedna z trzech w pełni zachowanych baszt w obrębie murów obronnych Krakowa.
Na drugim planie - Muzeum Książąt Czartoryskich.
Więcej zdjęć z Krakowa ←tutaj