Opactwo Tewkesbury - jedna z najpiękniejszych normandzkich budowlii w Anglii




           Opactwo Tewkesbury jest to kościół parafialny i dawny  klasztor benedyktyński, drugi największy kościół parafialny w Anglii. Król Wilhelm Zdobywca podarował Tewkesbury swojemu kuzynowi Robertowi Fitzhamon, który ufundował obecne opactwo w 1092 roku. To wspaniałe opactwo zbudowane zostało z kamienia sprowadzanego z miasteczka Caen w Normandii; kamień ten transportowany był rzeką Severn.
Tewkesbury Abbey jest jednym z najwspanialszych przykładów architektury normańskiej w Wielkiej Brytanii; imponująca wieża z około 1150 roku jest prawdopodobnie największą romańską (normańską) wieżą w Europie.  
 



                  
 Zachodnia fasada Opactwa Tewkesbury ze wspaniałym, normańskim łukiem.
The West Front of Tewkesbury Abbey, with a magnificent Norman arch.





Główna nawa Opactwa Tewkesbury z czasu Normanów.
-  znajduje się tutaj 14 potężnych kolumn, które pochodzą z oryginalnej budowli.
Kolumny Normanów są proste, bez ozdób ale równocześnie są one piękne - każda z nich ma prawie 10 metrów wysokości i 1.8 metra średnicy. Ich wielkość jest imponująca. Podobnie wrażenie odnosi się patrząc na normańskie kolumny w Katedrze Gloucester
 



                                       Wschodnia część Opactwa Tewkesbury





4 maja 1471 roku pod Tewkesbury miała miejsce jedna z decydujących bitew Wojny Róż - wojny prowadzonej między dwoma rodami: Lancaster (w herbie róża czerwona) i York (róża biała).
Siły rodu Lancaster zostały całkowicie rozbite przez wojsko rodu York dowodzone przez Króla Edwarda IV. 
Niektórzy z pokonanych z rodziny Lancaster szukali schronienia w opactwie.
Następca tronu rodziny Lancaster, Edward, książe Walii i wielu prominentnych przedstawicieli tego rodu zostali zabici podczas bitwy lub wyciągnięci z opactwa i natychmiast straceni.

      
"Edward IV’s Sunne in Splendour"
        Znak celebrujący zwycięstwo króla Edwarda IV z rodu York na sklepieniu Tewkesbury Abbey.

Dokładnie pod symbolem zwycięstwa króla Edwarda IV York, na podłodze między ławkami chóru znajduje się mosiężna płyta z napisem łaciński. Ta płyta jest poświęcona Edwardowi Lancaster, księciu Walii, który został zabity w bitwie pod Tewkesbury.

+
Hic jacet
Edwardus
princeps Wallie, crude=
liter interfectus dum adhuc juvenis
anno dni 1471 mense maie die quarto
eheu hominum furore Matris
tu sola lux est gregis
ultima
spes
 
 
"Tu leży Edward, książę Walii, okrutnie zabity w swojej młodośći. Anno Domini 1471, czwartego maja. Niestety, brutalnosc ludzi. Ty jesteś jedynym światłem Twojej Matki i ostatnią nadzieją twego rodu".
 
 "Here lies Edward, Prince of Wales, cruelly slain whilst but a youth. Anno Domini 1471, May fourth. Alas, the savagery of men. Thou art the sole light of thy Mother, and the last hope of thy race."


 ✧  ✧  ✧  ✧  ✧  ✧  ✧  ✧  ✧ 
 
Kaplica Warwick - wspaniała kaplica (chantry chapel) wzniesiona przez spadkobierczynię Tewkesbury, Isabel le Despenser około 1430 roku
To był pomnik poświęcony dla niej i dla jej dwóch mężow:  
         Richard Beauchamp, Hrabia Worcester,          
Richard Beauchamp, Hrabia Warwick.

Chantry Chapel - była to zazwyczaj mała kaplica wewnątrz kościoła w której odprawiano msze za duszę zalożyciela i fundatora tej kaplicy.


 Za głównym ołtarzem żelazna krata w podłodze kryje schody w dół do krypty Clarence gdzie znajduje sie ciało Georgea, księcia Clarence (brata króla Edwarda IV). Został on zamordowany w Tower of London, podobno utopiony w beczce wina Malmsey. Jest tu także jest pochowana jego żona Isabel Neville, córka Richarda Neville, Hrabiego Warwick znanego jako"Twórcy Królów". 
  



✧  ✧  ✧  ✧  ✧  ✧  ✧  ✧  ✧ 
 
Na południowej ścianie sanktuarium znajduje się grób Hugh Despenser, kontrowersyjnego ulubieńca  króla Edwarda II, który odgrywał wiodąca rolę w rządzie tego króla.
Został on zabity w okrutny sposób w Hereford w 1326 roku. 
Grobowiec ten został wzniesiony przez jego żonę, Elżbietę. 
Rok później król Edward II podzielił los swojego ulubieńca, zamordowany w zamku w Berkeley. Grób król Edward II znajduje się w katedrze w Gloucester.



Opactwo Tewkesbury zostało uratowane przez mieszkańcy Tewkesbury przed zniszczeniem podczas rozwiązywania klasztorów przez Króla Henryka VIII.  
Mieszkańcy Tewkesbury kupili opactwo od Króla Henryka VIII
za cene £ 453 = $ 367,712 i £277,843 w 2018 roku.
 
✥  ✥  ✥  ✥  ✥  ✥  ✥  ✥  ✥  ✥  ✥ 

Opactwo Tewkesbury słynie ze średniowiecznych witraży. Posiada również wspaniałą kolekcję witraży wiktoriańskich, a także kilka doskonałych współczesnych witraży.
Zachodnie okno, pochodzi z 1686 r. Zastąpiło ono inny witraż, który byl zniszczony przez wiatr w 1661 roku. Witraż ten został jednak zainstalowany dopiero w 1886 roku. Przedstawione sceny przedstawiają podróż Chrystusa od narodzin do wniebowstąpienia.


 
Najnowszy witraż składa się z dwóch okien stworzonych przez Toma Denny* z okazji 900-ej rocznicy przybycia benedyktynów z Cranborne.
(*Uznany profesjonalny witrażista, Thomas Denny, maluje bezpośrednio na warstwowym szkle błyskowym podczas tworzenia swoich okien. Prace Denny'ego można zobaczyć w wielu prestiżowych katedrach i kościołach w Wielkiej Brytanii i na świecie (katedra w Leicester, Gloucester, Hereford, Durham))
 
 
 ✧  ✧  ✧  ✧  ✧  ✧  ✧  ✧  ✧

Na obrzeżach miasta Tewkesbury dwie gigantyczne rzeźby konne zostały wzniesione dla upamiętnienia bitwy pod Tewkesbury w 1471 roku. 
Z okna autobusu udało mi się zrobić zdjęcie jednego jeźdźca i konia.