Posts

Showing posts from December, 2021

Między Bramą Krakowską a Bramą Grodzką - na Starym Mieście w Lublinie

Image
Brama Krakowska należy do najwcześniejszych budowli obronnych w Lublinie. Ta XIV-wieczna ceglana budowla była jedyną bramą wjazdową do miasta, przez którą przechodziły wszystkie trakty. Po najeździe Tatarów na Lublin w 1341 roku, król Kazimierz Wielki nakazał otoczyć miasto murami obronnymi. Budowę Bramy Krakowskiej w stylu gotyckim, równocześnie z budow ą murów obronnych, rozpoczęto w 1341 roku . Mury te (w tym dwie główne bramy: Krakowska i Grodzka) otoczyły miasto w latach 1342-1370.

Zaułek Hartwigów, Zaułek Panasa...na Starym Mieście w Lublinie

Image
  Zaułek Hartwigów - to bardzo urokliwe miejsce na Starym Mieście.  Są to schody łączace ulicę Kowalsk ą z Placem Rybnym. Latem miejsce to otoczone jest  zielenią i kwiatami. Zaułek powstał w 2004 roku, dzięki inicjatywie Ośrodka "Brama Grodzka – Teatr NN".  Dawniej był to głęboki naturalny jar, na dnie którego znajdował się staromiejski rynsztok, odprowadzający nieczystości z Placu Rybnego. Później, w XIX wieku zamieniono go na kanał podziemny, następnie zbudowano nad nim schody w 1874 rok. W czasie wojny przebiegała tędy granica getta.

Plac po Farze - wspomnienie dawnej świetności, Stare Miasto w Lublinie

Image
Brama Krakowska w Lublinie jest pozostałością  średniowiecznych murów obronnych, które otaczały Stare Miasto w Lublinie od 1341 roku. Po przekroczeniu Bramy Krakowskiej, ulica Grodzka, gł ó wna ulica Starego  Miasto, prowadzi w kierunku Wzgórza Zamkowego. Po drodze mija Rynek i plac Po Farze. Plac po Farze powstał po rozebraniu kośció ł a farnego pw. św. Michała Archanioła kt ó ry był najważniejszą świątynią Lublina. Kościół św. Michała Archanioła ufundowany zosta ł przez wielkiego księcia Leszka Czarnego w 1282 roku;  było to podziękowaniu za jego zwycięstwo nad Jaćwingami. 

Baszta Gotycka i ulica Jezuicka - Stare Miasto Lublin

Image
Tuż po przejściu Bramy Krakowskiej, po prawej stronie jest piękny zakątek - tu znajduje się część gotyckich murów obronnych miasta. Jedną z najciekawszych pamiątek po dawnych obronnych fortyfikacji miasta jest Baszta Gotycka zwana także Basztą Pó ł okrągłą . Nazwana Półokragłą ze względu na jej chrakterysyczna formę - była otwarta w stronę miasta. Baszta powstała w 1341 roku, gdy po najeździe Tatarów postanowiono ogrodzić miasto murami obronnymi. 

Teatr Stary w Lublinie - jeden z najstarszych budynków teatralnych w Polsce

Image
  Teatr Stary w Lublinie znajduje się na Starym Mieście, na rogu ulic Jezuickiej i Dominikańskiej.  Ten jeden z najstarszych budynków teatralnych w Polsce* został wybudowany w latach 1821-1823  wed ł ug projektu Łukasza Rodakiewicza - właściciela teatru,   i początkowo znany był jako Teatr Zimowy.  

Taras widokowy imienia Jerzego Giedroycia - malowniczy zakątek na Starym Mieście w Lublinie

Image
Nieopodal Teatru Starego na Starym Mie ś cie w Lublinie znajduje się - zwane niegdyś bramką - wejście do kompleksu klasztornego zakonu Dominikanów .  

Trochę wspomnień - czas świąteczny w Nowym Jorku

Image
   Czas Bożego Narodzenie to szczególny czas w Nowym Jorku. Choinka w Centrum Rockefellera góruje w centrum miasta. Miasto jest roz ś wietlone   świątecznymi dekoracjami . Wiele znanych sklepów ( Macy, Saks 5th Avenue, Tiffany, Bloomingdale ) prezentuje niezwykłe wystawy w tym czasie ś wi ą tecznym. 

Kamienica Konopniców, Rynek 12 - jedna z najładniejszych kamienic w Lublinie

Image
    Kamienica Konopniców, Rynek 12 - jest jedna z najładniejszych kamienic w Lublinie. Zdecydowanie wyróżnia się wśród innych licznych kamienic Rynku Starego Miasta błękitnym kolorem, bogatymi zdobieniami rzeźbiarskimi, efektowną attyką - jest jedyn ą staromiejsk ą kamienic ą pokryt ą manierystycznymi rzeźbami.

Kamienica Pod Lwami, Rynek 9 - renesansowa kamienica na Starym Mieście w Lublinie

Image
Kamienica Pod Lwam i – zwana też Kamienicą Cholewińską. Ta narożna kamienica, Rynek 9, znajduje się  we wschodniej pierzei rynku Starego Miasta w Lublinie, zwanej pierzej ą / stroną Konopniców. Kamienica pod Lwami w swej długiej i interesującej (czasem zaskakuj ą cej)  historii miała wielu właścicieli. Najstarsze informacje o kamienicy pochodzą z 1521 roku i mówią, ż e właścicielem tego  murowanego domu w tym czasie był Jerzego Organista. 

Kamienica Chociszewska, Rynek 6 - piękna kamienica z ciekawą historią i właścicielami...

Image
We wschodniej części Rynku Starego Miasta w Lublinie, na rogu ulicy Grodzkiej, stoi piękna kamienica z charakterystyczną renesansową attyką. Jest to  Kamienica Chociszewska – która jest pocz ą tkiem tak zwanej  „strony Lubomelskich” rynku.     Kamienica została wybudowana w XV wieku, prawdopodobnie w wyniku połączenia dwóch gotyckich domów.  W wieku XVI było kilku właścicieli, wśród nich: w 1506 roku właścicielem był  kanonik i oficjał chełmski Stefan de Wilczyno; w 1534 należała do rajcy miejskiego Adama Doydzwona;  
w 1546 była własnością rodziny Chociszewskich i dlatego nazywano ja kamienicą Chociszewską . 

Rynek 4 - zabytkowa kamienica na Starym Mieście w Lublinie i legenda Czarcia Łapa

Image
Zabytkowa Kamienica na Starym Mieście w Lublinie - Rynek 4 . Aktualny wygląd kamieniczki to efekt generalnego remontu przeprowadzonego w 1954 roku - wtedy elewacja kamieniczki została ozdobiona polichromią przedstawiająca sceny z legendy o Czarciej Łapie które są autorstwa S.Brodziaka i P. Wollenberga.  Cytat znajdujący się na elwacji pochodzi z fraszek Daniela Bratkowskiego Ś wiat po częsci przejrzany.

Kamieniczki na Starym Mieście w Lublinie upamiętniające poetów związanych z miastem...

Image
  „Żadne korzyści z wojny nie są tak wielkie, aby mogły jej szkodom dorównać Źródło: https://quotepark.com/pl/autorzy/andrzej-frycz-modrzewski/?o=popular Żadne korzyści z wojny nie są tak wielkie, aby mogły jej szkodom dorównać Źródło: https://quotepark.com/pl/cytaty/438369-andrzej-frycz-modrzewski-zadne-korzysci-z-wojny-nie-sa-tak-wielkie-aby-mog/ Żadne korzyści z wojny nie są tak wielkie, aby mogły jej szkodom dorównać Źródło: https://quotepark.com/pl/cytaty/438369-andrzej-frycz-modrzewski-zadne-korzysci-z-wojny-nie-sa-tak-wielkie-aby-mog/ „Żadne korzyści z wojny nie są tak wielkie, aby mogły jej szkodom dorównać Źródło: https://quotepark.com/pl/autorzy/andrzej-frycz-modrzewski/?o=popular "Żadne korzyści z wojny  nie są tak wielkie,  aby mogły jej szkodom dorównać" Andrzej Frycz Modrzewski   "prawdziwa szlachetność  nie zależy od urodzenia,  ale od charakteru" Sebastian Klonowic, 1587   Kamienica Klonowica, Rynek 2 W zachodniej części rynku Starego Miasta znajduje

Lublin - gotycki kościół z początku XV wieku, fundacja króla Władysława Jagiełły

Image
  Kościoł pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny Zwycięskiej w Lublinie. Kościoł ten ufundowany został w roku 1412 przez króla Władysława Jagiełłę.  Było to podziękowanie za zwycięstwo w bitwie pod Grunwaldem.  Według legendy kościoł ten był budowany przez jeńców krzyżackich wziętych do niewoli po bitwie grunwaldzkiej.

Gimnazjum Lubelskie na ulicy Narutowicza - nauczyciele, uczniowie…

Image
  Ze szkoły wyniosłam poczucie godności obywatelskiej, co dziś wydaje się zamierzchłym przeżytkiem, i umiejętność współżycia z otoczeniem... Julia Hartwig   W ażną rolę w życiu umysłowym Lublina odgrywało Gimnazjum Lubelskie. G mach gimnazjum na ulicy Narutowicza powsta ł w latach 1857-1859, dzi ę ki staraniom Józefa Skłodowskiego , dziadka Marii Curie Sk ł odowskiej, kt ó ry był jednym z jego pierwszych dyrektorów.