Średniowieczny kościół templariuszy (Temple Church) w Bristol, Anglia

 

Zakon Templariuszy (Zakon Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomon), być może najsłynniejszy ze średniowiecznych zakonów wojskowych, powstał w 1118 roku w Jerozolimie. Rycerze-zakonnicy zobowiązali się chronić pielgrzymów i szlaki pielgrzymkowe. 

Kościół Templariuszy (Temple Church) w Bristol został zbudowany w miejscu, które w połowie XII wieku Robert, hrabia Gloucester podarował temu zakonowi. Pierwotna budowla była okrągła*, wzorowana na kościele Grobu Świętego, który stoi w Jerozolimie.  

W 1313 roku, po kasacie templariuszy, kościół stał się własnością zakonu joanntów, którzy utracili go w 1540 roku w czasie kasaty klasztorów przez króla Henryka VIII.  

Na początku XIV wieku kościół ten stał się kościołem parafialnym. I w tym samym czasie rozpoczęto przebudowę kościoła na planie prostokąta. Ukończono go do 1460 roku wraz z budową pochylonej wieży zachodniej.

W czasie II wojny światowej kościół został zbombardowany i zniszczony wyniku pożaru.

Teren kościoła był zamknięty dla zwiedzających przez prawie 30 lat; ten zabytkowy kościół został ponownie otwarty dla zwiedzających na początku 2023 roku. 

Wejście do kościoła





Obecnie nie ma możliwości zwiedzania wnętrza kościoła. Ale dzięki kutym żelaznym bramom można zobaczyć to co zostało między starymi murami.


Dziś można zobaczyć zarys wczesnego okragłęgo kościoła templariuszy, który jest zaznaczony kamieniami wbitymi w trawę. Ten okrągły kościół nazwano Świętym Krzyżem. Był częścią klasztoru zbudowanego tu w latach trzydziestych XII wieku przez zakon templariuszy.

Dawny cmentarz jest obecnie ogrodem publicznym; w kilku miejscach widziałam stare nagrobki.


 *W Anglii zbudowano tylko dziewięć okrągłych kościołów. Kościół Temple w Londynie, ukończony w 1185 roku, jest dobrym przykładem, jak mógł kiedyś wyglądać kościół templariuszy w Bristol.

Kościół Templariuszy w Londynie  (London Temple Church) to świątynia, która powstała w drugiej połowie XII wieku. Wybudował ją zakon templariuszy i stanowiła ich angielską siedzibę główną. Ten kościół był pokazany w jednej ze scen w filmie Da Vinici Code. 


zrodlo:internet


Więcej zdjęć z Bristol, Anglia